EXCURSIES april 1997 Heemschut 19 ment te behouden. Ook de bijbe horende schoorsteen zou daaron der moeten vallen. In een vergade ring van de commissie stadsontwukkeling van Hilversum is door de desbetreffende wethou der overleg toegezegd tussen de gemeente, de Historische Kring Hilversum en Heemschut om tot een oplossing te komen. Projectontwikkelaar MABON wil een aantal woningen en een winkelcomplex op die plek realise ren. Dat zou betekenen, dat beide historische projecten zouden moeten verdwijnen. In het overleg wordt nu door Heemschut en de Historische Kring bekeken, of het mogelijk is acht geplande wonin gen elders te bouwen, zodat dit laatste object, dat eraan herinnert, dat hier in de jaren '20 met de nederlandse omroep werd begon nen, kan worden behouden. Voor het onderhoud van de schoorsteen heeft men aeen sponsor gevonden, die daarvoor garant wil staan. Geen ondergrondse garage Alkmaar Als het college van B en W van Alkmaar werkelijk hart heeft voor zijn stad, zal zij het besluit, aan de Singel bij de ingang van de oude stad ter hoogte van De Molen van Piet, een garage onder water te bouwen, herover wegen en kiezen voor een andere lokatie, is de mening van Heemschut. Inmiddels heeft ook de Rijksdienst Monumentenzorg zich verheugd getoond over het nieuwe plan van Alkmaar, de omvang van de voetgangers in- en uitgangen te halveren, waarbij Heemschut zich gaarne aansluit. Duinlandjes respecteren Haarlem In een advies aan de minister van Landbouw Natuurbeheer en Visserij heeft de provincie Noord-Holland laten weten, de 'Duinen bij Egmond' als beschermd natuurmonument aan te wijzen. Heemschut, dat zich daarvan in het verleden al een voorstander toonde, acht een concentratie en eliminatie van de 'duinlandjes' een aantasting van de huidige karakteristiekvan dit cultuurlandschap. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Excursie Utrecht Op zaterdag 7 juni 1997 organiseert de PC Utrecht een cultuurhistori sche tocht door de oude Utrechtse binnenstad. Zowel leden als andere belangstellenden worden hiervoor van harte uitgenodigd. De dag begint om 10.00 uur met een diavoorstelling waarin de groei van de stad wordt weergegeven. Vervolgens begint men in kleine groepen aan een wandeling door de historische binnenstad. Na de middaglunch maakt men een rondvaart door de pas sinds kort bevaarbare 14de- eeuwse Nieuwegracht. Vanaf 14.00 uur wordt men rondgeleid door de zuidelijke binnenstad, waarbij enkele markante locaties worden bezocht. De dag wordt om 16.00 uur afgesloten met een bezoek aan de 11de- eeuwse Pieterskerk, een fraai en zeldzaam voorbeeld van Romaanse kerkenbouw in Nederland. Kosten voor de excursie bedragen f55,-p.p., over te maken op gironr: 2096263 t.n.v. Provinciale Commissie Utrecht. Deelnemers dienen goed ter been te zijn. Nadere inlichtingen over het programma, tijden, routebeschrij ving etc. volgen na inschrijving. Het motto voor de dag is 'Utrecht tussen behoud en beweging'. De komende jaren staan er voor Utrecht grootscheepse bouwplan nen op stapel. Maar ook in vroeger eeuwen is de stad aan ingrijpende herinrichtingen en herbestem mingen onderhevig geweest. Bij nieuwbouw werd echter vaak reke ning gehouden met en gebruik gemaakt van oude gebouwen en gebiedsindelingen. Daarom zijn de sporen van de vroegere toestand tot op de huidige dag in het stadsbeeld te herkennen. Aan de hand van een rondtocht langs enkele markante plekken en gebouwen in de oude binnenstad wordt dit duidelijk zichtbaar gemaakt. Deskundige gidsen zullen daarbij de historische gebeurtenis sen schetsen die van grote invloed zijn geweest op de stadsontwikke ling. Excursie Groninger Kerken. Van donderdag 5 tot en met zater dag. 7 juni kunt u met Stichting Oude Groninger Kerken mee op excursie naar Duitsland. De zout- stad Lüneburg wordt bezocht. Stichting Oude Groninger Kerken, A-weg 5c, 9718 CS Groningen, telefoonnummer 050-3123 569. Historische wandelingen door Groningen Onder leiding van de bekende gids, mediaevist Egbert van der Wetjf, wordt er op zondag 20 en zondag 27 april door Groningen gewandeld. 20 april: Hofjes in Groningen. 27 april: het noordelijk stadscentrum, met een hofje en een kerk. Vertrek bij de Martinitoren om 11.00 uur. Kosten: f 12,50. Informatie: tel. 050-311 23 11. Organisatie: Stichting Kunst in Zicht. Excursie Noord-Brabant Op zaterdag 4 oktober 1997 organiseert Heemschut Noord- Brabant wederom een excursie in het Brabantse land. Dit jaar is gekozen voor het meest noorde lijke en tevens het meest 'natte' Noord-Brabant. We zullen daarbij aandacht vragen voor het zeer specifieke landschap van het land van Heusden en Altena, alsmede de daaraan grenzende unieke Brabantse Biesbosch. Wij rijden per bus over mooie landwegen, maar ook over schilderachtige rivierdijken. We bezoeken een in goede staat verkerend kasteel uit de 12 de eeuw en kunnen kennis nemen van de boeiende geschiede nis van de Brabantse Biesbosch in het Biesbosch Museum. Dit museum is gelegen midden in het unieke natuurgebied. Dichtbij dit museum is het restaurant geves tigd waar voor ons, hoe kan het anders..., een Brabantse koffietafel zal worden geserveerd. U kunt verzekerd zijn van een boeiend dagprogramma van (ongeveer) 10.00 tot 17.00 uur. De gemeente Dussen is gekozen als plaats van start en finish. Deelnemers die gebruik maken van openbaar vervoer zullen per bus van het station Breda worden opgehaald en daar na afloop weer worden teruggebracht. Wanneer U deze excursie niet wilt missen, reserveer dan nu de datum van 4 oktober in uw agenda. Nadere gegevens volgen. Amsterdam, die mooie stad, Heemschut Noord-Holland heet u hartelijk welkom op onze Amsterdam bijeenkomst op zater dag 7 juni aanstaande. Om ca. 10 uur verzamelen wij met een kopje koffie op ons hoofdkwartier 'Het Korenmeters Huis' aan de Nieuwezijds Kolk. Na een korte wandeling over het Damrak is er een speciale rondleiding door een deskundige Artifex-gids in de Beurs van Berlage. Aansluitend genieten wij de lunch in misschien wel de mooiste binnentuin van centrum Amsterdam. Op onze terugweg door de Warmoesstraat brengen we een bezoek aan de beroemde koffie- en theehandel Wijs en Zonen, alwaar vanaf 1792 zaken gedaan worden in deze producten. Na alle restauratiewerkzaamheden en opwinding over het kasteel van de Heeren van Amstel valt er veel te vertellen over heden en verle den, over Berlage en andere archi tecten. Het zijn echter niet alleen de architecten die Amsterdam gebouwd hebben, maar ook de Amsterdammer zelf. Deze dag wordt vakkundig toegelicht door medewerkers. De groep deelne mers kan niet groter zijn dan 2 5 personen. U kunt zich opgeven door overmaking van 55,- p.p. op postbankrekeningnummer 124326 t.g.v. Bond Heemschut te Amsterdam onder vermelding van 'Berlage'. Agnes Mars, Heemschut. Noord- Holland. Excursie Zuid-Holland Het mooiste eiland van de wereld Excursie Heemschut Zuid-Holland, 3 mei 1997. Vertrek bus vanaf NS station Schiedam-Rotterdam West: 10 uur precies. Aansluitende treinen: vanaf Den Haag HS vertrek 9.30 uur vanaf Rotterdam CS 9.38 uur. De bus zal vanaf kort na half tien gereed staan op het parkeerterrein aan de zuidoost zijde van het station (Zie ook het febr. nummer van Heemschut).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 21