18 Heemschut april 1997 stelde een bouwstop voor, waarmee aanvankelijk werd ingestemd. Enkele dagen later echter bleek tot verbijstering van Heemschut, dat de aannemer zonder toestem ming toch tot sloop van de achter gevel en de kap was overgegaan. Heemschut betreurt dit zeer en adviseert de gemeente met klem bij alle gemeentelijke monumen ten altijd eerst bouwhistorisch onderzoek te laten verrichten, voordat er aan verbouwing wordt begonnen. Boerderij restaureren Hardinxveld-Giessendam Heemschut Zuid-Holland bezocht onlangs de alleszins inte ressante boerderij Binnendams 26. Het gaat om een zijdelings uitge bouwd langhuis, met een tamelijk zeldzame, want haaks op het huis staande, geheel houten schuur. Tijdens het bezoek werd kennis gemaakt met de eigenaar. Een verhelderend gesprek volgde waarin is komen vast te staan dat de bereidheid tot restaureren zeker aanwezig is. We hebben het hier over een beschermd rijksmonument, dat in matige tot slechte staat verkeert, maar dat zeker als te redden en te restaureren moet worden omschreven. Stedebouwkundig is de letterlijk vooraanstaande ligging aan de Dam, de oude rivier dijk, van belang. Een fraai cultuur historisch accent dat op deze plek node gemist kan worden. Historische begraafplaats Krimpen a/d IJssel De kleine en buiten gebruik gestelde, maar historisch waardevolle, begraaf plaats op de buitendijks gelegen zelling in Krimpen aan de IJssel, lijkt te ontkomen aan heffing en vernietiging. Bij de vaststelling van het vooront werp hernieuwd bestemmingsplan voor dit gebied is de begraafplaats als beschermd gebied aangegeven. Weliswaar zullen er in de toekomst geen nieuwe teraardebestellingen meer plaatsvinden, maar handha ving komt zeker de inrichting van het omringend industrie-terrein ten goede. Tevens blijft zo, de in onze ogen wellicht wat vreemde plaats bepaling voor begraven door onze voorouders, voor fietsersen wande laars op de IJsseldijk afleesbaar. Technisch adviseur A.C. Bitter bewaakt de overgang in de plan vorming voorontwerp naar defini tief bestemmingsplan. GRONINGEN Boerderij 'geïndiceerd' Onnen Heemschut Groningen probeert te voorkomen dat in Onnnen (gem. Haren) een boer derij uit 1910 van het Gorechtse type afgebroken wordt. Boerderijen van dit type hebben alle functies - wonen, stal, schuur - onder één dak. Dat dak is meestal rietgedekt. Aan de zijgevel, in een inham, bevindt zich de grote deur van de deel. Dit type boerderijen zien we Op de Hondsrug. De onderhavige boerderij is in het Monumenten Selectie Project wegens uniciteit en gaafheid geselecteerd voor de Rijksmonumentenlijst. Daartoe is het pand geplaatst op de Concept Indicatieve Lijst(CIL). Na goed keuring door de gemeenteraad zorgt de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voor registratie in het Monumentenregister. Maar tot dit tijdstip ontbreekt wettelijke voorbescherming. Heemschut verwijst in een brief aan de gemeente Haren naar de zaak van een CIL-pand in Brunssum(L) waar een vergunning tot sloop door de rechter is afgewezen. Het is kennelijk de bedoeling van plaatsing op de CIL-lijst dat het pand tot monument verklaard wordt. Inmiddels is de boerderij beschermd door voorlopige plaatsing op de monumentenlijst. Saska Simon, Heemschut Groningen OVERIJSSEL Nieuwe secretaris De PC Overijssel heeft een nieuwe secretaris gevonden in de persoon van mr. R. Rorink, advo caat te Almelo. Deze volgt in die functie mr. E. Loesberg op, die wegens verandering van werk kring zijn werkzaamheden voor de PC Overijssel heeft moeten beëin digen. Rijksdienst bezoekt PC DeventerOe PC Overijssel mocht tijdens een van haar laatste verga deringen in de Penninckshoekin Deventer, een grote delegatie begroeten van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Het bezoek stond in het teken van het uitwis selen van informatie en het hernieuwd kennismaken met eikaars opvattingen, aandachtsge bieden en werkwijzen. Dat laatste punt kwam met name aan de orde, aangezien de Rijksdienst door decentralisatie van taken een andere organisatiestructuur heeft gekregen. Beide partijen spraken de intentie uit om het onderlinge contact in de toekomst verder te verstevigen. PC bezoekt Vliegveld Twente Enschede Een forse delegatie van de PC Overijssel heeft een bezoek gebracht aan de Vliegbasis Twente. Het vliegveld bevat een aantal monumentale panden uit de tijd van de Duitse bezetting, gebouwd in de voor die tijd kenmerkende Deutsche Heimat Stil. Het betreft zowel manschappenverblijven als diverse opslagruimten. Heemschut schaart zich achter de opvatting van de Gemeentelijke Monumenten Commissie Enschede dat het hier een groep karakteristieke panden betreft, die bovendien op een voor militaire bouwwerken kenmerkende, gecamoufleerde manier in het landschap zijn geïntegreerd. Inmiddels heeft Heemschut een brief laten uitgaan naar het gemeentebestuur van Enschede om haar standpunt kenbaar te maken. Informatiebord Prinsensluis Genemuiden De Prinsensluis in Genemuiden wordt dit voorjaar door Heemschut voorzien van een informatiepaneel met daarop de beknopte historie van het bouw werk. Zoals in eerdere nieuwsbrie ven reeds aangegeven, heeft de PC Overijssel van Heemschut zich sterk ingezet voor behoud en restauratie van de sluis. De werk zaamheden die momenteel plaats vinden worden door Heemschut nauwlettend in het oog gehouden. Contactadres Bond Heemschut PC Overijssel: ir.J.M. Veldhuis Noordenbergstraat 41 7411 NK Deventer tel. 0570-614085 RichardKers, Heemschut Overijssel NOORD-HOLLAND Omroepgebouwtje sparen Hilversum In Heemschut nr. 2 van 1996 berichtten wij al over de inspanningen, die Heemschut en de Historische Kring Hilversum zich getroostten, het omroepge bouwtje uit 1924, waar de eerste uitzendingen van de Nederlandse omroep plaatsvonden als monu- Boerderij Binnendams 26.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 20