Algemene Vergadering van Leden Heemschut nieuws Op 31 mei vindt in de Amsterdamse Amstelkerk aan het Amstelveld weer de jaarlijkse Algemene Vergadering van Leden van de Bond Heemschut plaats. De vergadering begint om 10.30 uur. ACTIEF april 1997 Heemschut 17 De AVL, het hoogste orgaan in de vereniging, is te gast bij de NV Stadsherstel te Amsterdam. Deze vennootschap bestaat reeds 40 jaar en heeft op het gebied van het beschermen en behouden van woonhuismonumenten zijn sporen meer dan verdiend. In dit tijdschrift hebben wij daar meerdere keren aandacht aan besteed. De AVL staat in het teken van samen werken en verbreden. Het bestuur kan melding maken van de voortgang van het proces tot samenwerken met andere verenigingen en de resultaten van de gesprekken met de provin ciale commissies op de regio-bijeenkomsten, die onlangs zijn gehouden, Amstelkerk aan het Amstelveld. FótoB. Wessels, 1991. Uiteraard staan de gebruikelijke punten op de agenda, die er als volgt uitziet: 1 Opening door voorzitter J.Franssen. 2 Welkom bij Stadsherstel Amsterdam. 3 Het verslag van de AVL te Soestduinen in 1996. 4 De financiële jaarstukken 1996 van de Bond Heemschut en het Restauratie Hulp Fonds. 5 Hetjaarverslag 1996. 6 De benoemingen van bestuursleden. 7 De jaarrede van de voorzitter. 8 De samenwerking met andere verenigingen op het gebied van de monumentenzorg. 9 Rondvraag 10 Sluiting. Na afloop van de vergadering, rond 12.30 uur, is er voor diegenen, die daarvoor ingetekend hebben, een excursie per rondvaartboot door de grachten en langs onder meer de panden van Stadsherstel Amsterdam. De lunch wordt aan boord gebruikt tijdens de deskundige uitleg door de directeur van Stadsherstel mr. W. Eggenkamp. U kunt door storting van f 3 5,- op gironumer 124326 t.n.v. de Bond Heemschut Amsterdam onder vermelding van 'Rondvaart 31 mei' deel nemen aan de excursie. De toegang tot de Algemene Vergadering van Leden om 10.30 uur is uiteraard gratis, op vertoon van lidmaatschapskaart. Wij nodigen u uit voor deze vergadering en de rondvaart. Bemard Duimel Algemeen directeur ZUID-HOLLAND Rand dorpsgezicht bedreigd Noordwijk-Binnen Het pitto reske Noordwijk-Binnen in de Zuidhollandse Duinstreek wordt al jaren redelijk goed beschermd door de aanwijzing als beschermd dorpsgezicht. Die aanwijzing gaat binnenkort zijn weerslag krijgen in een officieel bestemmingsplan. De Bond Heemschut is daar blij mee, maar maakt zich echter grote zorgen over het gebied even buiten het officiële dorpsgezicht, dat wel onder het bestemmings plan zal vallen. Dit plan zou juist aangewend moeten worden om straten als de Zeestraat, de Kerkstraat en de Bronckhorststraat alsnog aan te passen aan de fijnmazige structuur van het beschermd dorpsgezicht. Het tegendeel dreigt nu. Het gebied wordt in het bestemmings plan juist grofmaziger, waardoor het schilderachtige dorpsbeeld ernstig dreigt te worden verstoord. In een brief aan de gemeenteraad schrijft Heemschut dan ook, dat de zichtlijnen naar de twee kerken in Noordwijk-Binnen, die juist zo karakteristiek zijn voor dergelijke dorpen in het ontwerp-bestem- mingsplan te niet worden gedaan. Bovendien ontbreekt het in dit plan aan een aantal cultuurhistori sche voorwaarden, die beogen onder meer de parcellering van kap- en nokhoogten in overeen stemming te houden met de bestaande historische bebouwing. Heemschut verzoekt die voor waarden alsnog in het bestem mingsplan op te nemen. Slopen in Gouda Gouda Bij een verbouwing van een pand aan de Zeugstraat in Gouda zijn zonder toestemming van de gemeente Gouda bouwhis torisch belangwekkende onderde len van het pand gesloopt. Heemschut is daar zeer ontstemd over en heeft dat de gemeente in een brandbrief laten weten. Het gaat hier om een laat-middel- eeuwse achtergevel en een eiken kapconstructie. De destijds verleende bouwver gunning was niet op zorgvuldig onderzoek gebaseerd. Omdat het hier, zoals later bleek, om een heel bijzonder pand ging, werd er alsnog bouwhistorisch onderzoek verricht. Dit werd echter niet teruggekoppeld naar de monu menten- en welstandscommissie van Gouda. De Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 19