DE RESTAURATIE VAN PI ETER POST'S 'ONBESCHAAMDE' IN DORDRECHT Hans Bollebakker Minutieus herstel van een interieurdecoratie Het Huys de Onbeschaamde in Dordrecht is een van de beroemde scheppingen van Pieter Post (1608-1669). Het ontleent zijn naam aan een wat boos kijkende 'putto': een ongekleed, dikbuikig ventje geplaatst in het timpaan van de voorgevel. In dit artikel wordt aandacht besteed aan stuc werk, schilderstukken en behang. De bouwkundige restaura tie wordt in een vervolg artikel behandeld. Heemschut Voorgevel De Onbeschaamde; tekening uit 1996 van Lugten Malschaert, Architecten bv Dordrecht. Plattegrond van Pieter Post uit 1650. Gemeentearchief Dordrecht. Bouwheer is Abraham van Beveren (1604-1663), telg uit een Dordrechts regentengeslacht met een eigen kapel in de Augustijnenkerk, ondermeer burgemeester, lid Raad van State en afgevaardigde in de Staten-Generaal. Toen Abraham en zijn tweede echtgenote Elisabeth Ruysch besloten hadden een nieuw huis te bouwen aan de Wijnstraat werd eerst bouwmeester Arent van 's-Gravesande aangezocht om een ontwerp te maken. Daarvan rest ons niets meer dan een plattegrond en een rekening, want uiteindelijk krijgt Pieter Post de opdracht. Diens ontwerp in Hollands Classicistische stijl, heeft de tijd niet geheel ongeschonden doorstaan maar wordt nu onder architect ir. Andries Lugten geres taureerd door de vereniging Hendrick de Keyser. Van Pieter Post's interieur vrijwel niets over Zijn ontwerp is gerealiseerd tussen 1650 en '53. De voorgevel is, op de verdwenen kruiskozijnen na, nog vrijwel geheel in tact. De plattegrond, waaraan welis waar veel is toegevoegd, is goed herkenbaar gebleven. Van het interieur van Pieter Post, dat aan tekeningen te zien, zeer fraai moet zijn geweest, is vrijwel niets over. Er zijn in betimmeringen op diverse plaatsen hergebruikte beschilderde delen aangetroffen. april 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 10