Literatuur eeuw. Wie geïnteresseerd is in de na oorlogse geschiedenis van Nederland kan in Flevoland zijn hart ophalen. Het verbaast me niet dat het bestuur van Heemschut vrij gemakkelijk mensen bereid vond om zitting te nemen in de op te richten Provinciale Commissie. Flevolanders zijn trots op hun provincie en zeker geïnteresseerd in de geschiedenis van hun woon gebied. Een aardig voorbeeld hiervan zijn de Cultuur Historische Jaarboe ken die door het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland worden uit gegeven. Uitgerekend op de dag dat de eerste voorbereidingsvergadering voor de Provinciale Commissie gehouden werd, verscheen tevens het Jaarboek 1995. De titel van dit jaar boek spreekt voor zich: Het Zuider- zeeproject: Flevolands Industrieel Erfgoed. van het tempo waarmee de techniek verandert dat industriële monumen ten steeds jonger worden. Landbouwmachines Wat voor gemalen geldt, gaat zeker ook op voor landbouwmachines. In het jaarboek staan verschillende foto's van ontginningswerktuigen. Als een polder droogvalt, duurt het nog jaren voordat de grond geschikt is voor de landbouw: er moeten greppels gegra ven worden, drainagebuizen in de grond gelegd, storende lagen om geploegd, etc. Hiervoor worden de meest uiteenlopende machines gebruikt. Bij de ontginning van de Zuiderzeepolders is een deel van deze machines voor het eerst op grote schaal ingezet. Een reden te meer om te proberen in ieder geval een aantal van deze ontginningswerktuigen te behouden. Woning in functionalistische stijl in het ruim opgezette Nagele. Modern gemaal Bladerend door zo'n jaarboek krijg je een eerste indruk van het mogelijk werkterrein van de PC-Flevoland. In een van de bijdragen uit de bundel wordt een pleidooi gehouden om het gemaal Vissering te Urk, een verticale centrifugaalpomp aangedreven door een van de eerste moderne typen com pacte dieselmotoren, als monument aan te wijzen. Het is tekenend voor de snelheid van de technische ontwik kelingen dat het gemaal Vissering pas vijfenvijftig jaar oud is. De landaan winningen uit de 19de eeuw zijn nog drooggelegd met behulp van de stoommachine. De gemalen van de Zuiderzeepolders werden voor een belangrijk deel aangedreven door dieselmotoren. Het zal niet lang meer duren en dan zijn de dieselgemalen verdrongen door electrisch aange dreven pompen. Het stoomgemaal Cruquius van de Haarlemmermeerpolder was pas negentig jaar oud toen het voor sloop werd behoed; het is een logisch gevolg Archeologische vondsten Het drooggelegd land van de Provincie Flevoland heeft in haar korte geschie denis al een schat aan archeologische vondsten opgeleverd. Bijzonder voor Flevoland zijn natuurlijk de scheeps wrakken die op de voormalige bodem van de zee zijn aangetroffen. Een deel van de kennis die dit opgeleverd heeft, is toepast bij het Batavia-project, de reconstructie van het VOC-schip. Het succes van dit project heeft er toe geleid dat inmiddels de bouw gestart is van een replica van 'De Zeven Provinciën', het schip van niemand minder dan MichielAdriaensz. deRuyter. Restauratieplan Ieder Jaarboek eindigt altijd met een jaaroverzicht van de Provincie. Het afgelopen jaar zijn er stemmen op gegaan om de lichtwachterswoning Oud-Rraggenburg te restaureren. De woning is in particuliere handen en aangewezen als monument. Is dit geen eerste uitdaging voor de PC- Flevoland? De markante poldertoren van Emmeloord (1958) in aanbouw. Burcht van Kuinre herbouwen? Een heel wat ingrijpender restauratie plan is aangezwengeld door de com missaris der Koningin van Flevoland, de heer Lammers. Hij opperde het idee om de burcht van Kuinre te herbou wen. In eerste instantie klinkt zo'n reconstructie heel verleidelijk maar er zitten natuurlijk heel wat haken en ogen aan: er is weinig bekend over het uiterlijk van het kasteel, op een archeologische vindplaats mag niet gebouwd worden en dan hebben we het niet eens over de financiering van zo'n ambitieuze onderneming. Ook dit lijkt me een kwestie waar de toe komstige PC-leden hun tanden op stuk kunnen bijten. Al lezend en schrijvend begin ik me steeds meer af te vragen waarom het eigenlijk zo lang heeft moeten duren voordat het initiatief genomen werd om een PC-Flevoland in het leven te roepen. Zo maar wat vragen die me te binnen schieten: hoe staat het dorp Nagele, een monument van het 'Nieuwe Bouwen', er na veertig jaar bij?; wat is er gebeurd met de resulta ten van de MIP-inventarisatie?; is er voldoende geld beschikbaar om de oude dorpsbebouwing van Urk in stand te houden?; wie houdt in de gaten of er geen oude dijklichamen verdwijnen of dat een bijzonder gemaal of sluizencomplex zo maar gemoderniseerd wordt? Agenda punten genoeg dus voor de eerste vergadering van de PC-Flevoland. Drs.Math Berkers is geograaf te Raalte Het Zuiderzeeproject - Flevolands Industrieel Erfgoed. Cultuur Historisch Jaarboek voor Flevoland 1995. Drs. G.H.L. Tiesinga, eindredactie. ISBN 90-72380-53-3 Prijs f29,50 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 9