Samenwerking VOM/Heemschut Geen aula naast kerk bouwen Schoolgebouw behouden Klankbordgroep Zoals bekend hebben het Prins Bernhardfonds en het VSB-fonds het initiatief genomen om nauwere samenwerking te laten onderzoeken tussen de Vereniging Open Monumenten en de Bond Heemschut. inzet, komt steeds meer in zicht, nu de Delfzijlster raadscommissie van ruim telijke ordening zich unaniem positief heeft ui tgesproken voor behoud van de structuren en de bebouwing. Het College van B en W van Delfzijl en Het Havenschap, de eigenaar van het dorp, vinden dat de structuren inder daad behouden moeten blijven, maar dat van bewoning geen sprake meer mag zijn, vanwege de geluidshinder door de nabijgelegen industrieën. Metingen van de Provincie hebben echter aangetoond dat het geluids volume in Weiwerd de grens van 65 decibel niet overschrijdt. Dit betekent dat er gewoond kan worden. Midwolde- Er dreigt een aula te komen vlak naast de 12de-eeuwse kerk van Midwolde, op een nog nimmer bebouwd deel van het 16de-eeuwse landgoed Nienoord. Het zicht op de fraaie zuidwand van de kerk zal wor den verstoord, het open zicht vanaf de kerk op het landgoed ook. Cultuur historische en landschappelijke waar den worden met voeten getreden. Wie bedenkt zo iets? Het gemeentebestuur van Leek vindt deze plaats bij uitstek geschikt om er een aula te plaatsen, met opbaarruimtes, een kantine en een zaal voor minimaal 100 personen. Mede na een persoffensief van Heem schut en de Stichting Oude Groninger Kerken - de eigenaresse van de kerk in Midwolde - heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening van de gemeente Leek haar twijfels uitgesproken over de voorgestelde plaats voor de aula. Het gemeentebestuur laat alvast een 'artist impression' maken van het gebouw op de bewuste plek. Zuidhom- Misschien is het 19de-eeuwse schoolgebouw aan de Frankrijkerlaan voor bestuurders te gewoon, te simpel. Voor Heemschut toont het gebouw de dorpse cultuur historie van alledag, en is het daarom waardevol. Het gemeentebestuur van Zuidhorn wil een seniorenflat in drie lagen bouwen op de plaats van de oude dorpsschool. Omwonenden zijn het er niet mee eens. Heemschut diende ook haar bezwaren in. Die hebben niet alleen betrekking op het verdwijnen van een karakteristiek dorpsgebouw, maar ook op de grove schending van het aanzicht van de dorpsstraat. Nieuwbouw in de gewenste omvang, met de moderne woon-, gevel-, en materiaaleisen, declasseert de belendende lage dorpswoninkjes. Het schoolplein zal in het nieuwe plan ook verdwijnen. Vanuit de Provinciale Commissie Groningen, maar op basis van per soonlijke deskundigheid en kermis, zal technisch adviseur ir. L. W. Bameveld plaatsnemen in een door de Provincie Groningen op te richten Klankbord groep. In deze klankbordgroep zal door belanghebbenden de oprichting van een Provinciaal Steunpunt Monu mentenzorg worden voorbereid. Dit Steunpunt zal overheden, de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en de particuliere monumentenorgani saties bij elkaar brengen. Hoofddoel stelling is het efficiënt en effectief inzetten van menskracht en middelen ten behoeve van de monumentenzorg in de provincie. Saskia Simon Heemschut Groningen Het Prins Bernhardfonds heeft over de samenwerking een notitie geschre ven onder de titel 'De andere kant van waakzaamheid, een nieuw initiatief in monumentenland'. Het bestuur van Heemschut heeft die notitie bespro ken en namens het bestuur heeft Heemschut-voorzitter J .Franssen het PBF het volgende doen weten: 'Het bestuur van de Bond Heemschut spreekt zijn bereidheid uit tot samen werking met de Vereniging Open Monumenten en met anderen, die in de monumentenzorg actief zijn. Heemschut wil eerst nader onderzoek zien uitgevoerd door een onafhanke lijke derde, die het vertrouwen van Heemschut geniet, naar modaliteiten van een dergelijke samenwerking en de terreinen waarop deze betrekking dient te hebben, alvorens zich uit te spreken over de juridische vorm, waarin een en ander gestalte dient te krijgen. Heemschut acht het thans opteren voor een fusie als uitkomst van dit proces prematuur. Heemschut vindt het van het grootste belang dat de (interesse van de) leden van de Vereniging Open Monumenten behouden (kan) kunnen blijven binnen de Vereniging Open Monumenten (VOM) of binnen een andere constructie. Heemschut vindt het primair de verantwoordelijkheid van de VOM en de ondersteunende fondsen om de continuïteit van de VOM te garanderen. De tijdsdruk waaronder beslissingen dienaangaande genomen blijken te moeten worden, kan naar het oordeel van Heemschut niet inhouden, dat Heemschut thans overhaast tot beslis singen moet komen die onvoldoende op hun strategische betekenis zijn onderzocht. Heemschut wil in het kader van het uit te voeren onderzoek nu reeds stipule ren, dat verbetering en uitbreiding van het beschermingswerk gegarandeerd dienen te worden als uitkomst van het onderzoek en van het proces, gericht op versterking van de monumentenzorg. Naar de mening van Heemschut zou op korte termijn bezien kunnen worden of een samenwerking op het gebied van de tijdschriften gestalte kan krijgen.' Het Dagelijks Bestuur vergadert op 25 januari in Amersfoort weer over de plannen tot samenwerking. Red. Schoolgebouw uit 19de eeuw te Zuidhorn. 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7