mi 1 D. Koenders K I i J Leidekkersbedrijf fl Natuurleien Leipannen Torenwerk Lood-, zink- en koperwerk t, K Zeeland Excursie Tholen groot succes Monumentenregister incompleet Steenfabriek Biezeveld levert: IJsselformaat handvorm Rijnformaat handvorm Vechtformaat handvorm Friesche drieling handvorm Hilversums formaat handvorm Utrechts plat handvorm Profielen handvorm Vormstenen handvorm Plavuizen handvorm Kloosterformaten handvorm en alle andere bakstenen voor restauratie op maat. Steenfabriek Biezeveld B.V. Gespecialiseerd in restauratie- en renovatiewerk Alles onder garantie Tel. 0545-292217 Nijverheidsweg 3 - Neede Fax 0545-292219 de bedrijfshal letten. De eerste bonsai kwekerij i.o. in het noorden des lands wil als groothandel gaan fungeren voor de noordelijke bloemisterijen, en als kennis- en cursuscentrum voor geïnte resseerden. De gemeente Leek wil mee werken aan het plan om deze kwekerij op te richten, en vraagt hiervoor een verklaring van geen bezwaar aan bij het College van Gedeputeerde Staten. De bezwaren van de dorpsvereniging komt het gemeentebestuur in zover tegemoet, dat niet meer dan één bedrijfsgebouw opgericht mag worden, en dat conform de dorpsvisie van Midwolde, in het gebied waar iedere agrarische nieuw- bouwvestiging zonder meer uitgesloten wordt. De kwekerij zou tevens opge nomen moeten worden in het herziene bestemmingsplan buitengebied. De dorpsvereniging Midwolde blijft bezwaar houden, o.a. tegen het aanleggen van een parkeerterrein voor 50 wagens, aan de Hoofdstraat. Dat het bij één bedrijfsgebouw zal blijven, wordt ook in twijfel getrokken. Over drie jaar mag, volgens de wet, een bedrijfswoning bijgeplaatst worden. Zie ook Heemschut nr. 4/1996, pagina 8. Saskia Simon Heemschut Groningen Op 12 oktober organiseerde Heem schut Zeeland een excursie naar het stadje en het eiland Tholen. Niet minder dan 7 5 Heemschutters uit het hele land hadden zich voor dit evenement aangemeld. Het ochtend programma speelde zich geheel in de smalstad Tholen af. In restaurant Hof van Holland gaf architect Van den Eerenbeemd een uiteenzetting over de bouwplannen van Albert Heijn voor een supermarkt plus woningen op het voormalige 'Slachtveld'. Tegen het oorspronkelijke plan had met name Heemschut hevig geprotesteerd, om dat de hoogte van het gebouw het zicht op het mooie silhouet van het stadje wegnam. De architect toonde nu een gewijzigde versie, waarbij rekening met deze bezwaren is gehouden. De deelnemers maakten een wandeling langs het Slachtveld en het waterfront met oude scheepswerf, die is omge schakeld van de bouw van vissersboten naar het bouwen en repareren van ple ziervaartuigen. De wandeling voerde verder langs de vele monumenten van het stadje, dat zijn ontstaan en naam dankt aan een tol over de Eendracht, de scheiding tussen Zeeland en Noord-Brabant. Na de lunch werd een rondrit over het eiland Tholen gemaakt, waarbij de aandacht werd gevestigd op een aantal monumentale boerderijen met namen als Vermuyden, Dijkzicht en de Lente. Monumentale boerderijen zijn eigen lijk niet meer geschikt voor de huidige bedrijfsvoering in de akkerbouw en dreigen te vervallen, waarna sloop nog maar een kleine stap is. Het behoud van deze monumenten is een zaak die in toenemende mate de aandacht van Heemschut opeist. In St. Maartensdijk staat het gemeen tehuis van Tholen. Hier werden de deelnemers aan het eind van de excur sie ontvangen door het gemeentebe stuur. Een rondleiding door het gemeentehuis besloot deze zeer geslaagde Zeeuwse Heemschutdag. Gerard Baijens Heemschut Zeeland Den Bosch- De Stichting Bouwhistorie Nederland (SBN) pleit voor herinven tarisatie van het rijksmonumenten- register en een actualisering van de omschrijvingen van de daarin opgeno men monumenten. Wat blijkt name lijk? Veel van de omschrijvingen zijn incompleet of achterhaald en monu menten zijn soms veel ouder dan in het register is aangegeven. De uiter lijke (stijl)kenmerken zijn meestal vrij nauwkeurig onderzocht, maar het gaat om het pand als geheel, vanaf het fundament tot en met de dakconstruc tie. Aldus de SBN. B.F. Fabriek van handvormstenen en verglaasde plavuizen Lange Weistraat 25 5331 LH Kerkdriel Telefoon 0418-631719 B.g.g. 077-4742920 40

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 40