KORTE BERICHTEN Noord-Holland Landgoed gerespecteerd Visie op IJmond gewenst Inventarisatie waarden Schermer Regentessekamer Maagdenhuis hersteld Stelling van Amsterdam wereldmonument? Nuis verdeelt 275 miljoen Groningen Geef boom een kans Bezwaar tegen nieuwbouw Alkmaar-De bezwaren van enkele milieuorganisaties en de gemeente Heilo zijn voor Alkmaar aanleiding geweest af te zien van woningbouw bij het landgoed Nijenburg in Heilo. De weilanden van het landgoed zijn eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten. IJmond- Over een jaar moet een integrale visie gereed zijn op de ontwikkelingen in de binnenduinrand van het Kennemerlandse gebied van Noord-Holland, omdat economische belangen en natuurbelangen elkaar steeds meer in de weg gaan staan. De aanleiding is de voorgenomen bouw van een waterfabriek in dit duinge bied. De gemeenten uit het gewest, de provincie, Hoogovens, het waterschap en het provinciaal waterleidingbedrijf moeten het eens worden over de toekomstplannen met de natuur-en milieuorganisaties, die voortdurend aan de bel trekken over de bedreigin gen in de duinstreek. Schermer-Van weinig polders in Nederland kun je zeggen, dat ze er nog net zo bij liggen als in de tijd van hun ontstaan. Dein 1632 ingepolderde Schermer is er zeker zo een. De oorspronkelijke bemaling, de unieke onderverdeling in polders, het systeem met een eigen binnenboezem, water lopen, dijken en kaden, die dit unieke landschap nog net zo onaangetast als bij zijn schepping tonen, kennen huns gelijke niet in den lande. Toch zijn de bedreigingen ook hier niet van de lucht door woningbouwplannen, wegaanleg en plannen in de werksector, die ons een andere gouden toekomst beloven. Om dit alles te voorkomen is de provincie Noord-Holland bezig met de inventa risatie van de waarden van dit voorma lige Schermergebied. Een onderzoek, dat ertoe zou kunnen leiden deze prachtige droogmakerij tot provinci aal monument te verklaren. Amsterdam- De inrichting van de Regentessekamer van het Maagdenhuis te Amsterdam wordt in oude luister hersteld. Daartoe heeft het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam, die het gebouw in gebruik heeft, besloten. In de Regentessekamer van dit voormalige weeshuis worden zo veel mogelijk oude elementen opnieuw aangebracht. De kosten bedragen 380.000,-. De UvA betaalt de helft, de andere helft moet door derden worden opgebracht. Inlichtingen: mevr. M. Daniëls, (020) 525 28 05. Vijfhuizen- Het provinciale monu ment, de Stelling van Amsterdam, een kring van forten ter verdediging van de hoofdstad aan het eind van de vorige eeuw aangelegd, is voorgedra gen voor de werelderfgoedlijst van de UNESCO. Op de vergadering van deze organisatie in december in Mexico is dit monument een van de gegadig den, wat betekent, dat voor het eerst in de geschiedenis een Nederlands histo- Dorpsgezicht op Oosterleek (1975) in de Schermer. risch bouwwerk tot wereldmonument wordt verklaard. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Zoeterm,eer- Staatssecretaris Nuis heeft van de 275 miljoen gulden die het kabinet voor de periode 1996-2000 ter beschikking heeft gesteld, alvast 25 miljoen gulden verdeeld. Het geld is bestemd voor de meest urgente res tauraties. Voor deze 25 miljoen waren 295 aanvragen ingediend. 34 daarvan werden gehonoreerd. Enkele voor beelden: de Koppelpoort te Amers foort, de St. Martinuskerk in Arnhem, de Westerkerk in Enkhuizen, Huis Luchtenburg en Udenhout in UI ven hout, het koetshuis Wolfrath in Born, molen Makkum in Beilen. Het overige geld uit de pot van 275 miljoen wordt volgend jaar verdeeld, waarbij een nieuwe subsidiesystematiek toegepast zal worden, verwoord in het departementale 'Werkplan op de Bres'. B.F. Leek- De 18de-eeuwse schelpengrot op het landgoed Nienoord wordt geheel gerestaureerd. De buitenkant is al gezandstraald en van een nieuwe pleisterlaag voorzien. De eeuwenoude moerbeiboom die tegen het gebouwtje groeit heeft van het zandstralen zeer te lijden gehad. Er staat alleen nog maar een kale stam, alle takken- deze zomer nog vol vruchten- zijn verdwenen. Toen er een kapvergunning werd aangevraagd door de gemeente Leek, is hiertegen bezwaar aangetekend door drs. H.B. Vos, oud-conservator van het Nationaal Rijtuigmuseum, tevens oud-bewoner van de borg Nienoord. Hij vraagt de gemeente te wachten met kappen, en de boom een kans te geven opnieuw uit te lopen. In 1958 stonden er aan de zuidkant van de schelpengrot in totaal vier moer beibomen, drie zijn er in de loop der jaren door onvoldoende zorg van de kant van de gemeente verdwenen. Vos noemt in zijn brief Huize Warmelo, waar enkele oude moerbeien behou den bleven, hoewel de muur waar tegen ze groeiden, moest worden afgebroken en weer herbouwd. Midwolde- Op papier ziet het er zo aardig uit: de bonsaibomenkwekerij in Midwolde. Een rustige Oosterse sfeer, een vijver, een bruggetje. Even niet op 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 39