Panden Blaeu Erf aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam voor de restauratie. Foto's Stadsherstel Amsterdam. hoofdcommissaris Kaasjager in 1954 zorgden er vervolgens voor dat het verzet in een stroomversnelling raakte, hetgeen op 30 augustus 1956 leidde tot de oprichting van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel. Men leze de Nieuwsbrieven om een volledig beeld te krijgen van het werk terrein van een grote restaurerende instelling, die thans 15 werknemers telt. Het belangrijkste aspect is de fondswerving, die heeft geleid tot een jaarlijks restauratievolume van 10 mil joen gulden. Waarmee jaarlijks ca 10 panden aan het gerestaureerde bezit kunnen worden toegevoegd. Hengeveld Is de eerste Nieuwsbrief meer historisch van aard, de tweede is een persoonlijk verslag van drsJ.M. Hengeveld, die ruim 25 jaar de scepter zwaaide en Stadsherstel groot maakte. Het is een verslag van zijn eerste tien jaar (1966- 1976), 'Van kasplantje naar een maat schappij die weet wat zij wil' noemt hij het. Een periode van kentering; van grootschalige nieuwbouw (AMRO Bank Vijzelstraat, Nederlandsche Bank en het inmiddels afgebroken Maupoleum) naar meer kleinschalig heid (Sonestahotel en de Openbare Bibliotheek). De uitgangspunten van het restaura- tiebeleid werden uitgestippeld: - aankoop en restauratie van hoek panden; - opvullen van gaten op verantwoorde wijze; - aankopen van complexen van pan den c.q. huurpanden (hele straten). De eerste aandelen-emissie vond plaats en groei van de organisatie maakte aanpassing noodzakelijk. De teksten zijn doorspekt met voorbeelden van restauraties; in betreffende periode werden bijna 100 panden gerestau reerd. De leus 'Stadsherstel herstelt Panden Blaeu Erf na de restauratie door Stadsherstel Amsterdam in 1983 en '84. ook hier de stad', door Hengeveld geïntroduceerd, werd vanaf 1966 op menige bouwval getimmerd. Hij zou nog anderhalve Nieuwsbrief aanblij ven en wel tot 30 mei 1991. Over zijn inzet, strijdlust en kundigheid wordt in de twee latere Nieuwsbrieven nog menigmaal de loftrompet gestoken. Vereniging Vrienden van Stadsherstel Het derde decennium, 1976-1986, werd opgetekend door drsA.C.M. Gerrits. Zij behartigt de zaken met betrekking tot de Vereniging Vrienden van Stadsherstel. Het was een roerige periode: verzet van buurtcomite's 'De stad hersteld, bewoners gesloopt', de kraakbewe ging, felle strijd en ontruimingen, de metro en de Nieuwmarkt enz. Op het gebied van de monumentenzorg zet ten de eerste ombuigingen en bezuini gingen in en veroorzaakte de naderen de decentralisatie eveneens onrust. In het kader van de stadsvernieuwing en verbetering van de woonhuissituatie was meer financiële steun geboden. De verslechterende economische situ atie in de jaren '70 had een gunstige kant: de prijzen van koopwoningen waren laag, waardoor Stadsherstel een grote voorraad kon aanleggen. De Nieuwsbrief beschrijft de verschil lende nieuwe regelgevingen en de ge volgen voor restaurerende instellingen. Beschreven worden de grote projecten als het Blaue Erf en het Hodson Dedelhofje met diverse HAT-eenhe- den. Stadsherstel ging steeds vaker in de sociale sector restaureren Schaefer propageert het Woningwetmonu ment), zoals op verschillende plaatsen in de Jordaan en de Bethaniënbuurt. Aanleiding tot de oprichting in 1980 van de Vereniging Vrienden van Stadsherstel was een lening, later schenking, van het Prins Bernhard Fonds voor de aanschaf van het Blaue Erf-complex, omdat het PBF statutair niet mag lenen aan een Naamloze Vennootschap. In de loop van de jaren zou het aantal leden aanzienlijk groeien. De Vrienden steunen en dragen financieel bij aan restauraties ter verbetering van de kwaliteit; maar ook steunen ze Stadsherstel in grotere projecten zoals het jubileumpand Herenstraat 36. De vereniging orga niseert vervolgens bijeenkomsten en is sedert 1983 verantwoordelijk voor de uitgave van de Nieuwsbrieven. Toekomstperspectieven De huidige directeur mr W.M.N. Eggenkamp, geeft tenslotte een over zicht van de periode 1986-1996, die als de meest voorspoedige aangemerkt kan worden. Het bezit groeide aan zienlijk evenals het aandelenkapitaal. Lovende woorden voor de Raad van Commissarissen die steeds weer aan deelhouders weet te vinden. Er worden verschillende constructies ontwikkeld om zoveel mogelijk subsi dies te ontvangen; het is vergelijkbaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 32