Behoud en beheer van de Amsterdamse binnenstad H iiïS 40 jaar Stadsherstel Amsterdam ANNE-MARIE TEN CATE Dit jaar vierde de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N. V. haar veertigjarig bestaan. Met 400panden in eigendom is de maatschappij in die 40 jaar uitgegroeid tot de grootste restaurerende instelling van het land. De ojfïciële viering vond plaats op 29 augustusj.l. Gedurende het afgelopen jaar verschenen er vier uitgebreide Nieuwsbrieven. In elke Nieuwsbrief wordt telkens tien jaar uit het bestaan beschreven door een nauw bij Stadsherstel betrokken persoon. In dit artikel wordt de inhoud van de verschillende Nieuwsbrieven aangestipt, waarna de toekomstperspectieven door de directeur mr. W.M.N. Eggenkamp uiteen worden gezet. ftni De oudste restaurerende instellingen in Nederland zijn de Vereniging Hendrick de Keyser (1918) en Het Wijnhuifonds te Zutphen (1927). Pas na de Tweede Wereldoorlog zou het aantal tot ruim dertig toenemen. De Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel N.V. werd in 1956 op gericht en koopt, herstelt en verhuurt panden. Het belangrijkste ishet behoud van de binnenstad, waarbij het belang van de volkshuisvesting centraal staat. Met name daar, waar woonruimte verloren dreigt te gaan in panden die voor het straatbeeld karak teristiek zijn...'; dus behoud van de (oorspronkelijke) woonfunctie in de historische binnenstad. De voorkeur gaat daarbij uit naar hoekpanden, waar van het herstel een enorme positieve uitstraling heeft. Hetgeen betekent dat er ook beeldbepalende, 'niet-monu- menten' worden aangekocht, waarvan herstel door beperkte subsidiemoge lijkheden een zware last is. Het feit dat de Amsterdamse binnenstad nog steeds geen officieel beschermd stads gezicht is, wordt hier wederom gevoeld. In het jubileumjaar stond een derge lijke pand, Herenstraat 36, centraal, waarvoor een tekort van 150.000 gulden bestaat. Daarom geen kostbaar Jubileumboek, maar een ledenwerf- en inzamelingsactie ten behoeve van de financiering van dit pand. Niet alleen herstel en restauratie, maar ook de invulling van gaten in de vorm van reconstructie en aangepaste nieuwbouw behoren tot het werkter rein van de instelling. Nieuwsbrieven De eerste tien jaren werden opgete kend door drsM. Burkunkals mede werker verbonden aan Stadsherstel. Het spreekt voor zich en de foto's tonen het aan, dat gebrek aan interesse voor monumenten en de Tweede Wereld oorlog de binnenstad er bedroevend uit deden zien. Een scherp betoog van Geurt Brinkgreve voor 'De Amster damse Kring' in oktober 1954 leidde twee jaar later tot de oprichting van Stadsherstel. Hij wees op de verstrek kende stedebouwkundige ontwikkeling (cityvorming) en de drie grootste ge varen, die de stad bedreigden: bouw kundig verval, verkeersdrukte en toe name van bedrijven. De waanzinnige dempingsplannen (15 grachten) van Panden aan Korte Prinsengracht 5,7 en 9 In Amsterdam, voor en na de restauratie door Stadsherstel in 1966. Foto Gem. Bureau Monumentenzorg. 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 31