Provinciaal architectuurbeleid in Zeeland Zeeland is de eerste provincie met uitgangspunten voor een eigen architectuurbeleid. Deze zijn verwoord in de pas door Provinciale Staten vastgestelde notitieHet Zeeuwse Gezichtuitgangspunten van het provinciale architectuurbeleid\ Op 3 oktober werd in een symposium over dit voorgenomen beleid gediscussieerd. GERARD BAIJENS Spanjaardstraat in Middelburg na de restauratie in 1974. Gedeputeerde drs. G. de Kok van o.a. cultuur roemde in zijn openingswoord de rijke architectonische traditie en het bijzondere landschap van Zeeland. Een landschap dat meer dan de moeite waard is om zorgvuldig te koesteren en een architectonische traditie die het verdient om te worden voortgezet. Dit betekent niet dat veranderingen niet kunnen, maar wel dat rekening dient te worden gehouden met verworven heden uit het verleden. Daar waar in de notitie wordt gesproken over pro vinciaal 'architectuur'-beleid wordt ook impliciet stedenbouw en land schapsarchitectuur bedoeld. Helaas scoort architectonisch beleid nog niet hoog in de plaatselijke politiek. De provincie wil samen met gemeenten en projectontwikkelaars een kwalita tief goed architectuurbeleid stimule ren. Overleg, samenwerking en af stemming tussen betrokken partijen is essentieel voor de totstandkoming van architectuur van hoge kwaliteit in de provincie Zeeland. Visie nodig De notitie draait om de vormgeving van verstedelijkt en landelijk gebied met dien verstande dat vormgeving ruim dient te worden geïnterpreteerd. Het gaat niet alleen om bouwwerken in het landelijk gebied, maar ook om de inrichting van dat gebied en de directe gevolgen daarvan voor de leefomgeving van het gehele Zeeuwse landschap. De vormgeving en inrichting van de openbare ruimte is een maatschappelijke verantwoor delijkheid. Een visie hierop is geen overbodige luxe, maar noodzakelijk omdat besluiten op dit gebied niet alleen van invloed zijn op de huidige, maar ook op toekomstige generaties. 'Een goed architectuurbeleid is daarom een investering in de kwaliteit van de huidige en de toe komstige samenleving', aldus de notitie. Bij architectuurbeleid is een groot aantal partijen betrokken. Een provin ciaal beleid dient andere overheden, ontwerpers, ontwikkelaars, beleggers, woningbouwcorporaties, wooncon sumentenverenigingen en andere betrokkenen bij elkaar te brengen. De rol van de provincie hierbij kan zijn die van regisseur of intermediair. Architectuur van hoge kwaliteit is tenslotte alleen te bereiken bij samen werking tussen alle partijen. Een pro vinciaal architectuurbeleid kan een belangrijke bijdrage tot kwaliteits- gerichte samenwerking leveren. Als start van dit beleid wordt een aantal activiteiten ontwikkeld. Er zal een tweejaarlijkse provinciale architectuurprijs worden ingesteld, het ene jaar voor de categorie objecten en het andere jaar voor de categorie ruimten. Deze prijs (f 10.000,-) zal naar verwachting voor het eerst in het voorjaar van 1997 worden uitgereikt. Een grootschalig architectuurproject voor het basis- en het voortgezet onderwijs zal (mede) mogelijk worden gemaakt. Hierbij wordt aangesloten bij het door de Stichting Kunstpro jecten te Amsterdam opgezette project 'Moderne Architectuur in Nederland'. Door middel van intensieve voorlich ting en overleg over het provinciaal beeldkwaliteitkader met betrokken partijen zal het beeldkwaliteit-beleid worden uitgedragen. Vanuit het oogpunt van goed op drachtgeverschap zal de (landschaps)- architectonische kwaliteit van bouw projecten en ruimtelijke inrichtings- opgaven, waarover de provincie zeggenschap heeft, actief worden bewaakt. Er zal een Provinciale Contactdag voor de Architectuur worden inge steld; een dag met name voor lokale en provinciale bestuurders, waarop onder andere de stand van zaken rond het architectuurbeleid in Zeeland, maar ook de presentatie van geslaagde en minder geslaagde plannen aan de orde komen. De bijeenkomst van 3 oktober was de eerste in die reeks. Initiatieven ter ontwikkeling van nieuwe landgoederen of herbestem ming van bestaande landgoederen zullen worden gesteund. De groeiende rol van de provincie bij de aansturing van landinrichting zal zijn weerslag hebben in de doorwer king van het Zeeuwse landschaps- beleid in de verschillende landinrich tingsplannen. De notitie Het Zeeuwse Gezicht is als brochure verkrijgbaar bij het informatie centrum van de provincie Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400. De kosten bedragen f 15,—. Gerard Baijens, Heemschut Zeeland 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 30