Afstoting bedreigt Haagse Adventkerk De hervormde Adventkerk uit 1955 in Den Haag van architect Karei Sijmons (1908-1989) vormde een keerpunt in de kerkbouw na 1945. Achterstallig onderhoud en onbegrip voor de kerkelijk- culturele waarde geven aanleiding tot afstoting van het gebouw. Het unieke kerkgebouw loopt zo in hetSamen op Weg-proces'' kans op een herbestemming als tapijthalsloop voor een groepje woningen of in het gunstigste geval hergebruik als kerkruimte met een minder passende liturgie. WIMJ. VAN HEUVEL In de naoorlogse uitbreidingswijken van Den Haag wordt naar verwachting ruim de helft van de hervormde en gereformeerde kerken afgestoten. In het Samen op Weg-proces van beide kerkgenootschappen, blijkt door het sterk afgenomen kerkbezoek, één op de drie gebouwen voldoende. Veelal worden er twee kerken gesloten en wordt de derde kerk opnieuw inge richt. Ook bij katholieke kerken treft men in ons land een soortgelijke inkrimping van het aantal kerkgebou wen aan. Opvallend is dat het litur gisch centrum in de protestantse en het altaar in de katholieke kerken bij herinrichting een meer centrale plaats in de ruimte krijgt. Adventkerk als keerpunt De Adventkerk mag men rustig de belangrijkste hervormde kerk uit de periode 1945 - 1970 noemen, de tijd van de 'wederopbouwarchitectuur'. In ons land zijn weinig moderne kerken gebouwd die op zo'n directe wijze aansluiten op het Nieuwe Bouwen uit de jaren dertig. Deze stroming bracht De strakke kerkzaal onder een schaaldak als 'gewelf'. Onder het orgel de lagere avondmaals- ruimte en twee van de drie tableaus van Dirk Hubers. 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 17