Bioscoop Thalia, Kruiskade 55 te Rotterdam. Foto H.A. Voet. en die sterk refereren aan de betonnen PTT-toren uit de jaren zeventig. Inmiddels wordt er een ontwikkelaar genoemd als nieuwe eigenaar van het PTT-gebouw; het is nog onduidelijk welke plannen deze heeft met het gebouw en de grond. St.Lucia-school Het Comité Wederopbouw heeft zo ongeveer de St. Lucia-school (her)ont- dekt. Dit gebouwtje ligt verscholen in zo'n typisch Rotterdamse expeditiehof die buiten de normale looproutes ligt. St. Lucia was om meerdere redenen een ontdekking. Hier deed zich een interessant voorbeeld van functie menging voor: de school was bovenop garagebedrijf Ben Maltha gesitueerd. Hoewel het team het voordeel had van een makkelijke toegang tot de archie ven en de persoon van architect Leo de Jonge, ontspon zich een moeizame affaire rondom de school. De eigenaar wilde de school het liefst verkopen en er was een ontwikkelaar die er een parkeergarage wilde bouwen. Onder druk van onder andere het Comité Wederopbouw, besloot de gemeente het gebouw voor te dragen als gemeentelijk monument. Gedurende deze gang van zaken kreeg het team helaas geen toestemming van de eigenaar het gebouw intern te onderzoeken; architect Wilfried van Winden, architectuurhistoricus Noor Mens en student Lisette Kappers moesten het doen met een aantal kiekjes. Van de school is een ontwerp- analyse gemaakt met de conclusie dat een sociaal-culturele bestemming de meeste kansen biedt het gebouw in zijn waarde te laten. Die bestemming is ook gevonden: de school is gekocht door de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Door de SKVR is gekozen het ontwerp te laten uitvoe ren door Wessel de Jonge, de zoon van Leo de Jonge. gebouw groot is, is het daarmee niet gered. Het gebouw blijkt echter tal loze mogelijkheden te bezitten. Met behoud van de gevel als casco biedt het interieur een immense ruimte om verschillende grootstedelijke functies en zelfs woningen in onder te brengen. Aan dit plan werkt een team, bestaan de uit architect Rob van Erk, de archi tectuurhistorici Wouter Vanstiphout en Michelle Provoost en de student Roland de Lange. Het plan verkeert in de afrondende fase. Er heeft zich al een geïnteresseerde marktpartij gemeld, die er woningen in wil maken. PTT-gebouw Ook het PTT-gebouw aan de Boter- sloot zal in de toekomst overbodig worden. Wat is er mogelijk met deze bakstenen kolos? Wat te doen met de aanpalende PTT-toren, ontworpen door architectenbureau Rraaijvanger in de jaren zeventig? Het architec tuurhistorisch onderzoek door Ernst van der Hoeven heeft uitgewezen dat het gebouw bestaat uit diverse bouw fasen, waaromheen na de oorlog een bakstenen huid is getrokken. Het PTT-gebouw, in een betrekkelijk traditionele wederopbouwstijl, is weerbarstig. Het tot dusver uitgewerkte concept van het team Van der Hoeven en One architecture (Joost Meuwissen en Matthijs Bouw), met daaraan toege voegd de student Jean-Paul Houx), bestaat uit een functiewijziging in de richting van appartementen met verschillende functies op de begane grond en eerste verdieping. Na over leg met het Marktwezen is de begane grond bestemd voor de vlees- en vis- afdeling van de markt op de Binnen rotte, daar deze producten over enige tijd niet meer in de buitenlucht ver handeld mogen worden. De apparte menten zitten in twee nieuwe torens die uit het bakstenen gebouw oprijzen Gebouw van Huf Als vijfde gebouw koos het Comité het gebouw van Huf, ontworpen door Van den Broek en Bakema dat totaal verwaarloosd aan de Hoogstraat staat. Het team van architect Caspar van der Hoeven, architectuurhistoricus Annet Tijhuis en student Hester Wessels heeft voor dit gebouw, dat gekenmerkt wordt door een spannende combinatie van beton en transparante gevels, een ontwerp gemaakt dat die transparantie intact laat. Op de begane grond bevindt zich hier nog steeds de schoe nenwinkel Huf; de verdiepingen staan leeg. Het team heeft voor het gebouw de functie fïtnessclub bedacht, dat er goed inpast en inspeelt op de toene mende aandacht bij mensen voor hun lichaam en fysiek welzijn. Het blijkt dat deze functie probleemloos in het gebouw past en dat het gebouw met zijn grote glaspuien bij avondgebruik als een lamp zal schijnen. De eigenaar van het gebouw, een buitenlands vastgoedbedrijf, heeft een opdracht verstrekt aan bureau Kraaijvanger om de mogelijkheid te onderzoeken woningen en kantoren in het pand te vestigen. Conclusie De inspanningen van het Comité hebben ertoe geleid dat er meer aan dacht is gekomen voor wederopbouw- gebouwen in het algemeen, maar ook voor deze vijf uitverkoren panden. December vorig jaar heeft het Comité geprobeerd met voorrang acht gebou wen op de gemeentelijke monumen tenlijst te lfrijgen, daar ze bedreigd werden. Vier daarvan zijn geselecteerd voor Ontwerpgericht Onderzoek. Het college van B en W wilde echter eerst wachten op de rapportage van de werkgroep Waardestelling Wederop bouw, alvorens een uitspraak te doen. Intussen zullen deze gebouwen, aldus B en W, met bijzondere aandacht be handeld moeten worden. Het Comité let er scherp op dat deze toezegging wordt nageleefd De resultaten van het Ontwerpgericht Onderzoek tonen aan dat het mogelijk is deze gebouwen een herkansing te geven, zonder dat ze daarbij hun ka rakter verliezen. Daartoe is het nodig dat het programma wordt afgestemd op wat het gebouw te bieden heeft, en niet andersom. Van het grootste belang is het archi tectuurhistorisch onderzoek, vooraf gaande aan het ontwerp, èn de inbreng van de architectuurhistoricus in het ontwerpproces. De gelijkwaardigheid tussen architectuurhistoricus en ontwerper, die in Ontwerpgericht Onderzoek als experiment is opge voerd, kan alleen maar bevruchtend werken op het resultaat. Drs. Gerda ten Cate is een van de oprichters van het Comité Wederopbouw. Dit is gevestigd aan de St. Jobsweg 30, 3024 EJ Rotterdam, tel. 010-425 88 48.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 16