HEEMSCHUT ACTIEF Groningen Subsidie voor Heemschut in gevaar Bonsaikwekerij in Midwolde Nog geen sloop Kerkje symbolisch verkocht Drenthe Heemschut Drenthe bezocht Dwingeloo Friesland Pandjes niet slopen In de concept-cultuurnota 'De kunst van het evenwicht' kondigt Provinciale Staten aan Heemschut Groningen de jaarlijkse subsidie van ongeveer 2500 gulden per 1997 af te willen nemen. In december wordt definitief over de eventuele stopzet ting van de subsidie beslist. Heemschut Groningen meent wel degelijk in aanmerking te komen voor de provinciale subsidie: Heemschut Groningen heeft de provincie als werkterrein. In de provincie heeft Heemschut de functie van 'ideëele' Monumentenwacht, die zich bezig houdt met planologische monumen tenzorg. 'Midwolde - De dorpsvereniging in Midwolde (gem. Leek) is verontrust over de plannen voor vestiging van een bonsaibomenkwekerij/groothan- del in de Hoofdstraat van het dorp. Voor dit bedrijf zouden loodsen opge richt moeten worden, en er zou een parkeerterrein voor 50 auto's nodig zijn. Het landschap ter plaatse, een 'coulissenlandschap' met houtsingels, en het dorpsbeeld worden hierdoor volgens de dorpsvereniging, en ook volgens Heemschut, teveel aangetast. Het is nu de vraag of de bonsaikweke rij als agrarische bestemming op dezè wijze past in het nieuwe, nog te behan delen, bestemmingsplan. Weiwerd - De gemeenteraad van Delfzijl heeft in een door alle partijen ondertekende motie het College van B W.van Delfzijl gevraagd er bij het Havenschap op aan te dringen om gedurende de periode die loopt tot aan de vaststelling van een nieuw bestem mingsplan, af te zien van het slopen van woningen en andere gebouwen in Weiwerd. Ook zal het Havenschap worden gevraagd de reeds ingediende aanvragen voor sloop van twee panden in te trekken. De fracties in de gemeenteraad kwamen tot het indienen van deze motie na bestudering van het rapport van de Stichting Behoud Weiwerd, gesprekken met vertegen woordigers van de Stichting en bezoe ken aan het bedreigde wierdedorp. De Stichting kreeg op 17 augustus weer gelegenheid haar doelstellingen uiteen te zetten, tijdens een live-uitzending van Radio Noord, vanuit het dorps huis van Weiwerd. Heveskes - Het kerkje van Heveskes is op 18 juni voor het symbolische bedrag van 1 gulden door het Havenschap Delfzijl/Eemshaven overgedragen aan de Stichting Oude Groninger Kerken. Daarmee lijkt de lijdensweg van het bouwvallige godshuis afgelopen te zijn. De kerk wordt gerestaureerd. Bij de afbraak van het wierdedorp Heveskes voor de industrie, eind jaren '60, is de kerk, een Rijksmonument, blijven staan. In 1993 was de kerk alsnog bijna gesloopt. De Vereniging Behoud Kerk Heveskes wist f 100.000 gulden bijeen te brengen, waarna de gemeente en het Havenschap tevens bereid waren zich voor behoud in te zetten. Lees hierover Heemschut nr. 2, april 1993, blz. 34 en Heemschut nr. 3, juni 1993, blz. 40. Saskia Simon Heemschut Groningen Ai Met sloop bedreigde pandjes in Lemmer. Dwingeloo - Begunstigd door mooi weer vond op 20 april jl. de voorjaars excursie van Heemschut Drenthe in Dwingeloo plaats. Zo'n 3 5 leden werden 's morgens met koffie en koek ontvangen in het fraaie, uit het eind van de jaren dertig stammende, gemeente huis. Burgemeester J.H. van der Laan hield een inleiding waarin ook uitvoe rig de herindeling van de Drentse gemeenten aan de orde kwam. Duidelijk werd dat dit besluit verstrek kende consequenties heeft voor de 34 nu nog zelfstandige Drentse gemeen ten die straks zoals het er nu naar uitziet binnen elf grote gemeenten zullen worden samengevoegd. Vervolgens hield Reinder Smit van de plaatselijke historische vereniging Dwingels Eigen een boeiende causerie over de vier havezathen die Dwingeloo eertijds rijk was. Aan de hand van dia's gaf hij ons een prachtig tijdsbeeld vol humoristische details. Na de lunch volgde onder leiding van Reinder Smit een rondwandeling langs de zogeheten Franse Huizen en de Brink. Hierbij werd ook de mooie kerk van Dwingeloo met zijn karakte ristieke ui-vormige toren van buiten en van binnen bekeken. De middag eindigde met een dia-voorstelling van Dwingeloo in oude foto's. Deze goed bezochte excursiedag zal - vooral ook door de inbreng van Reinder Smit - als zeer geslaagd worden herinnerd. Lemmer - Een aantal authentieke pandjes in het oude Friese dorp Lemmer aan De Nieuwburen, de fraaie entree naar het historische centrum, dreigt te worden gesloopt. Er zijn plannen om aan deze straat op de hoek met de Parkstraat een modern winkelcentrum te bouwen. De Bond Heemschut vindt het uit historisch oogpunt alleszins de moeite waard te streven naar behoud van de pandjes. De oostelijke wand van de straat is nog mooi en evenwichtig. Een aantal panden in deze wand heeft monumen tale waarde of is beeldbepalend. De pandjes, die nu dreigen te verdwijnen, staan aan de westelijke wand en zijn ongeveer honderd jaar oud. Hun gevelbeeld is behalve de entree van een garagebedrijf nog geheel gaaf. De bouwkundige toestand van de pandjes lijkt goed. Met een restauratie of renovatieplan kunnen van deze pandjes prima woningen gemaakt worden. Na sloop van het bedrijfs- gedeelte van de garage zouden op

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8