Woudenberg Bouwen tussen heden en verleden «f» Koninklijke restauratie renovatie nieuwbouw Machinekamer van het Rijksarchief. het ARA-gebouw tot een unicum in de geschiedenis van het Nederlandse en zelfs het internationale bouwen. Rust roest, stilstand is achteruitgang, dat gaat zelfs voor verwezenlijkte idealen op. Een zwak punt van een voor een zo heel specifiek doel ontworpen gebouw is dat het zich vrijwel niet laat gebruiken voor iets anders. Gebeurt dat wel dan zal er veranderd moeten worden en gaat juist weer iets van het unieke en bijzondere verloren. Bij de Rijksgebouwendienst (RGD) spreekt men dan ook van de paradox dat voor het behoud van het depot een deel ervan zal moeten worden opgegeven. Er zijn nogal wat kamerleden op zoek naar een werkver trek. Elet dienstengebouw aan het Bleijenburg is al verhuurd als hotel kantoor: wie maar zeer tijdelijk kantoorruimte nodig heeft kan daar terecht. Het depot-gebouw wordt eigenlijk ook bedreigd door zijn onzichtbaarheid. Inderdaad, onbe kend maakt onbemind. Verder heeft het in zijn leegstand zijn bijna lugubere sfeer tegen. Een verlaten geraamte, een afgewezen skelet, velen zien daar het behoudenswaardige niet van in. Opera En dan zijn er de operaplannen. Twee jaar geleden werd al aan Heemschut Zuid-Holland om steun gevraagd voor het streven een opera in Den Haag te bouwen. Heemschut weigerde die steun, niet omdat zij iets tegen opera als kunstvorm zou hebben, wel omdat zij niets wist over locatie, stedebouw- kundige inpassing en vormgeving. Achteraf een juiste beslissing want uiteindelijk rolde als meest begerens waardige locatie een strook grond tussen Plein en Bleijenburg uit de bus. Voor het realiseren zou het ARA volledig gesloopt moeten worden en het Logement van de Heeren van Amsterdam, uit 1723, onherkenbaar veranderd en aangepast. Heemschut steunt de RGD in zijn verzet tegen deze plannen. Ook de gemeente Den Haag heeft al aangegeven geen geld over te hebben voor de exploitatie van een opera-gebouw dat vrijwel zeker bezoekers uit andere (noodlijdende) Haagse kunstinstellingen wegtrekt. Al met al lijken de plannen voor een opera op deze locatie gebouwd op drijfzand. Blijft echter het probleem van behoud van het depot. Bij de RGD denkt men nu aan gedeeltelijke herinrichting met kleine werkvertrekken en een museale bestemming voor de rest, zonder de unieke eigenschappen van het gietijze ren binnenwerk al te zeer aan te tasten. Of dat gaat lukken? Heemschut-leden met originele en bruikbare ideeën die het gehele depot in zijn oorspronkelijke staat intact laten, mogen zich melden. Op Open Monumentendag zal Heemschut Zuid-Holland trachten in samenwerking met de RGD het depot voor bezichtiging, onder begeleiding, open te stellen. Koninklijke Woudenberg Voorstraat 7, Postbus 3 4233 ZG Ameide Telefoon (0183) 60 66 00 Fax (0183)60 26 67 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7