19de eeuwse restauratiepraktijk Heemschut-agenda Internationaal symposium op 13 en 14 september EXPOSITIES Monumenten Enkhuizen Kerkepad Veel monumenten van landelijke faam hebben hun karakteristieke uiterlijk gekregen in de 19de eeuw. De snelle ontwikkelingen van handel, nijverheid en verkeer gingen gepaard met een nostalgische terugblik op het verleden. Men zocht de wortels van een nieuwe bouwstijl in de monumenten van middeleeuwen en renaissance. De nationale monumenten werden vaak ingrijpend gerestaureerd en heringe richt. Kerken als de Maastrichtse Sint- Servaas en de Antwerpse Lievevrouwekathedraal, kastelen als De Haar en Radboud in Medemblik werden met bijdragen van de overheid hersteld en gereconstrueerd. Hierbij gingen herstel van het bestaande en nieuwbouw vaak onmerkbaar in elkaar over. Tot voor kort werden toevoegingen uit de vorige eeuw sterk gekritiseerd en meestal verwijderd. Veel gebouwen werden teruggebracht in een oudere toestand. Zo verloor de Maastrichtse Servaaskerk haar Cuyperskleuren en opvallende toren. Thans oordelen restaurateurs, kunst- en bouwhistorici genuanceerder. De toevoegingen uit de vorige eeuw hebben historische betekenis gekregen en dragen voor de voorbijgangers wezenlijk bij tot het imago van veel monumenten. Het Cuypersgenootschap, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en een aantal Vlaamse organisaties vragen zich af hoe we in de toekomst om moeten gaan met de markante historiserende restauraties uit de negentiende eeuw. Vanuit welke inzichten restaureerde men toen, welk beeld van de geschiedenis wilde men opvoeren? Moeten omstreden toevoe gingen tot elke prijs behouden blijven, of mogen ze zonder meer verdwijnen als eigentijdse aanpassingen en opvat tingen hierom vragen? In een tweedaags symposium voor monumentenzorgers, architecten, (kunsthistorici en andere belangstel lenden wordt door een groot aantal sprekers op deze kwestie ingegaan. Algemene inleidingen schetsen een beeld van de historische en esthetische betekenis van de 19de eeuwse restau raties. Vervolgens wordt aangegeven welke personen en instellingen een rol speelden in de ontwikkeling. In een derde themagroep wordt aan de hand van concrete voorbeelden een beeld gegeven van de werkwijze bij het historiserende restaureren. Tenslotte geven deskundigen uit de praktijk voorbeelden van de omgang met in de vorige eeuw aangepakte bouwwerken en de keuzes die daarbij moeten worden gemaakt. In een afsluitend debat wordt geprobeerd richtlijnen te geven voor een eigentijdse, genuan ceerde omgang met historiserende restauraties. Onder de sprekers onder meer A. Bergmans, W. Denslagen, B. van HellenbergHubar, A. van Leeuwen, A. Looyenga, J. de May er, I. Pey, L. Verpoest. Het symposium 'De Negentiende- Eeuwse Restauratiepraktijk en de Actuele Monumentenzorg' vindt plaats op 13 en 14 september in het Maria-Theresiacollege te Leuven. Voor inschrijvers is meer informatie en een folder verkrijgbaar bij: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Afdeling Voorlichting, Postbus 1001, 3700 BA Zeist; Cuypersgenootschap, Jonkerlaan 26, 2242 GE Wassenaar. Mensen over de vloer: wonen in de laat 19de eeuwse Amsterdamse Da Costabuurt; t/m 27-10 in Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92. Open ma t/m vr van 10-17 uur, za en zo van 11-17 uur. Rotterdams Industrieel Erfgoed-, t/m 26-10 in de Archiefwinkel, Coolsingel 91, Rotterdam. Open di-vr van 11-16 uur. Depotstukken Museum voor Zuid- en Noord-Beveland-, o.m. aquarel oude stationsplein van Goes en gezicht op de stad; t/m 10-9 in het museum, Singelstraat 13 Goes. Tel.01100-28883. Kees Bol-, overzichtstentoonstelling met vooral rivierlandschappen; t/m 1-9 in het Noordbrabants Museum, Verwerstraat41 Den Bosch. Tel.073-6877877. Poëzie van hunebedden; t/m 31-8 in Nat.Hunebedden Informatie Centrum, Bronnegerstraat 12 Borger, tel.05998-36374. Aanwinsten Tollenshuis Museum Rijswijk-, De fotocollectie is verrijkt met unieke foto's van oude dorps gezichten. De Vereniging Open Monumenten organiseert op 12 en 13 oktober om 11.00 uur de Monumentendagen Enkhuizen. Bezocht worden o.m. het hofje van De Vries en de Librije. De stadswandeling voert langs o.m. de Dromedaris en de Boerenhoek. Centraal informatiepunt NS-Station Enkhuizen. Tel. 020-4205557. 24 augustus Excursie Heemschut Limburg naar kastelen. 31 augustus en 7 september Bezoekdagen Kerkepad Noord- Limburg. (zie onder) 7 september Landelijke Heemschutdag naar Gorinchem, Woudrichem en Slot Loevestein; Uitreiking Heemschut Persprijs in Grote Kerk Woudrichem (zie pag. 41) 7 en 14 september Bezoekdagen Kerkepad Overijssel, (zie onder) 14 september Open Monumentendag. 13 en 14 september Symposium 19de eeuwse restauratiepraktijk 14 en 21 september Bezoekdagen Kerkepad Delft, (zie onder) 28 september Excursie Heemschut Drenthe naar Anlo (zie pag. 43) 5 oktober Excursie Heemschut Gelderland naar De Graafschap. (zie pag. 43) 12 oktober Excursie Heemschut Zeeland naar Tholen (zie pag. 43) 10,11,12 oktober Beurs Restoration '96 in de RAI te Amsterdam. 26 oktober Excursie Heemschut Overijssel naar Oldenzaal. Route 4 Noord Limburg; Mook: RK Kerk St. Antonius Abt. Middelaar: RK Kerk HH Lambertus en Brigida. Gennep: NH Kerk en RK Kerk St. Martinus. Afferden: RK Kerk HH Cosmas en Damianus. Uitzending 25-8. Bezoek 31-8 en 7-9. Route 5 Overijssel; Dalfsen: NH Kerk en RK Kerk H.Cyriacus. Ommen: NH Kerk. Balkbrug/Oud Avereest: NH Kerk. Dedemsvaart: NH Kerk en de Gereformeerde Kerk. Uitzending 1-9. Bezoek 7-9 en 14-9. Route 6: Delft; Eglise Wallonne de Delft, Evangelisch-Lutherse Kerk, St.Hippolytuskapel, de Genestetkerk en de RKKerkMaria vanjesse. Uitzending 8-9. Bezoek 14-9 en 21-9. De kerken zijn op de bezoekzaterda- gen geopend van 10-17 uur, behalve in die kerken waar een afsluitende versperdienst wordt gehouden. 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 45