KORTE BERICHTEN Overijssel Buitenplaatsen Overijssel Noord-Holland Informatiepanelen bij monumenten Gelderland Uitbreiding monumentenwacht Noord-Holland Duikers Cineac gered? Groningen Station Groningen Festival tast park aan Veel donateurs Flevoland Werelderfgoedlijst Raalte - Een groep verontruste inwo ners van Overijssel heeft de Stichting Buitengoed Overijssel opgericht. Doel: behoud en herstel van historische buitenplaatsen in de provincie, inclu sief tuinen, lanen, bossen en cultuur gronden. De initiatienemers constate ren een sluipende verloedering, met name ten gevolge van planologische ontwikkelingen: uitbreiding van woon- en industriegebieden, aanleg van spoorlijnen en wegen. De stichting - onafhankelijk van overheden en gesubsidieerde instellingen - wil het tij keren, onder meer door de karakte ristieke waarden nog eens onder de aandacht te brengen, zodra een buiten plaats bedreigd wordt. Men is op zoek naar donateurs. U kunt 10,- overmaken op postrekening 476 59 15 t.n.v. stichting Buitengoed Overijssel te Raalte. Informatie: F.F. Barends, Hogebroeksweg 17, 8102 RL Raalte, tel. 0572-357890. Haarlem. - Op 3 juli zijn bij de stationsgebouwen van Medemblik, Opperdoes en Twisk van de voorma lige lokaalspoorweg Hoorn-Medemblik informatiepanelen onthuld. Daarmee werd het project Industriële Monumenten in de provincie Noord- Holland afgerond. In het kader van dit project zijn negentien meertalige informatiepanelen bij provinciale monumenten van bedrijf en techniek geplaatst. De borden geven informatie over het monument en de omgeving waarin het is gebouwd of geplaatst. Het Prins Bernhardfonds nam in 1990 - het bestond toen 50 jaar - het initia tief tot twaalf bebordingsprojecten; het Noordhollandse was daar één van. De borden kwamen uiteindelijk tot stand door samenwerking tussen Prins Bernhardfonds, ANWB en de provin cie. Naast de genoemde panelen bij stations werden er onder meer borden geplaatst bij de Stevinsluizen in de Afsluitdijk, bij pakhuizen langs de Zaan, het station Naarden-Bussum en de watertoren van Laren. Oosterbeek - Monumentenwacht Gelderland is met een zesde ploeg van start gegaan. Een uitbreiding, die nodig was geworden, omdat de wacht lijst voor aanvragen van de inspecties van monumentenwacht de afgelopen jaren sterk gegroeid was. Monumentenwacht, een onafhanke lijke particuliere organisatie, verricht in Gelderland sinds 1987 uitgebreide inspecties van monumenten en maakt daarvan een rapport. Tijdens deze inspecties worden allerlei kleine gebreken en lekkages meteen verhol pen. Monumentenwacht draait vooral dankzij een subsidie van de provincie. Voor uitbreiding moest de organisatie dus weer aankloppen bij de provincie, in 1994 nog tevergeefs, nu met succes. Het Prins Bernhardfonds gaf een aanzienlijk bedrag voor de aanschaf van een busje. Amsterdam-In augustus is de restaura tie begonnen van Duikers Cineac in de Amsterdamse Reguliersbreestraat. (zie ook het vorige nummer van Heemschut). Het Comité Redt Duikers Cineac heeft zich uitermate ingezet voor terugkeer naar de oorspronke lijke staat en heeft inmiddels veel bereikt. De luifel, stalen gevel en ramen komen terug in de originele beplating en kleur. De veertien meter hoge stellage met neonlijnen en licht reclame op het dak - van heel ver zichtbaar - die in de jaren tachtig was verwijderd, keert terug. Twistpunt is nog de tekst van de lichtreclame. T oekomstig gebruiker Planet Hollywood wil de eigen naam, in de eigen belettering. Een van de voor waarden voor een - nog niet verleende - monumentenvergunning is echter dat minstens één keer de naam CINEAC in de oude belettering terugkomt. In of de verticale gevelre clame of de dakreclame - dat is nu de vraag. De onderhandelingen over dergelijke zaken lopen 'moeizaam', zegt het comité Redt Duikers Cineac desgevraagd. Verder blijft de ver terugliggende entreewand op zijn plaats. De nieuwe gebruiker wilde meer ruimte hebben, maar kan nu het belendende pandje erbij betrekken. De verrijdbare kassa wordt gereconst rueerd en krijgt een vitrinefunctie. Secretariaat Comité: tel. 020-634 04 98. Groningen- Groningen heeft een van de mooiste stations van ons land. NS is momenteel bezig een nieuwe invulling aan stationsgebouwen te geven. Deze nieuwe beleidslijn biedt een unieke kans om de Groninger statiosnhal zijn oorspronkelijke luister en allure (het Jugendstil-plafond werd destijds aan het oog onttrokken bij een modernise ring) terug te geven. Wie daarvoor warm loopt kan donateur worden van de Stichting Restauratiefonds NS Station Groningen Centraal, adres: Secretariaat NS Stations Groningen en Noord Drenthe, Postbus 75, 9700 AB Groningen. Groningen - Van 16 tot en met 25 augustus wordtin het Groninger Noorderplantsoen weer het Noorderzdn-festival gehouden, met zang, dans en muziek. Vorig jaar kwamen er 60.000 bezoekers op het festival af. De ook dit jaar ingediende bezwaren tegen het organiseren ervan hebben geen succes gehad. Buurtbewoners maken bezwaar tegen de geluidsoverlast en tegen de schade die aangebracht wordt aan de flora en fauna in het landschapspark, dat in 1879 op de in onbruik geraakte vestingwal len is aangelegd. Uit metingen van de Bomenstichting is gebleken dat 6 bomen al aan zuurstofgebrek lijden, daar de grond boven de wortels is verdicht; het gevolg van het gewicht van mensenmassa's en zware appara tuur. Terwijl nu toch genoeglijk bekend is hoe de festivals het park belasten en aantasten, zijn er herin richtingsplannen in de maak, die het park geschikter moeten maken om als Cultuurpark te dienen. Omdat het park een monument is, is hiervoor een vergunning nodig op basis van de Monumentenwet 1988. Groningen - De Stichting Oude Groninger Kerken heeft nog nooit zoveel donateurs gehad. Half juni waren het er 6119. Daarmee heeft de Stichting zich hersteld van de 'dip' sinds 1986, in welk jaar het donateursaantal 6118 bedroeg. Schokland- Het voormalige eiland Schokland, dat thans deel uitmaakt van de Noordoostpolder is als eerste Nederlandse voorbeeld op de Werelderfgoedlijst geplaatst. De Unesco bevsouwt Schokland als een fraai voorbeeld van een traditionele samenleving, die dreigt te verdwijnen. Op 5 juni vond de uitreiking van het bijbehorende Charter aan het ministe rie van OCW plaats. Het voormlige eiland is nog heel goed te herkennen in de verder rechtlijnige polderverka veling. De dorpen, die op Schokland lagen zijn bewaard gebleven. B.F. 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 39