Nationaal Restauratiefonds Dynamiek in de monumentenzorg Steenovens rond Arnhem Landhuizen Cura9ao Geschiedenis Kropswolde Boerderijenboek Veenkoloniën Historische houtconstructies Het jaarverslag van het NRF is bijna nog opgewekter van toon dan dat van de Rijksdienst. In een overzicht van 10 jaar NRF, dat bij het jaarverslag wordt geleverd, zegt J. Jesserun over zijn geesteskind '...het heeft m'n stoutste verwachtingen overtroffen'. In het verslagjaar zijn de financierings portefeuille en het werkterrein aanzien lijk uitgebreid. In het jaarverslag korte overzichten van de verschillende doel stellingen, activiteiten en produkten. Met recht kan gezegd worden dat de inspanningen van het Restauratiefonds in de vorm van kritiek op de overheid, verrichten van onderzoek, uitgave van rapporten (veelal in samenwerking met de Rijksdienst) gunstige effecten zullen hebben. Maar de 275 miljoen is niet genoeg aldus voorzitter Pieter van Vollenhoven. De politieke partijen zullen in de loop van 1997 dan ook door het bestuur nog veelvul dig bestookt worden, vervolgt hij. Het jaarverslag is te bestellen bij het Restauratiefondstelefoon 030-2539439. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de instructiedagen 'Monumentenzorg in de praktijk' stelde onderzoeker op het gebied van de monumentenzorg bij uitstek prof. dr. N.J.M. Nelissen een retrospectief samen: Monumentenzorg - dynamiek in behoud; tien jaar monumentenzorg in Nederland.onder redactie van Emile van Brederode, Nico NelissenBen Verfürden enAb Weigraven, allen nauw betrokken bij de diverse cursussen. Het is deel vijf in de CRM-serie, een uitgave van Sdu uitgevers. Een groot aantal monumentenzorgers leverde een bijdrage aan deze bloemlezing. Tien jaar geleden startten het Nationaal Contact Monumenten, (NCM), het Nationaal Restauratiefonds (NRF) en de Rijksdienst voor de Monumenten zorg met een uitgebreid cursuspro gramma om diegenen die met de veranderde regelgeving geconfronteerd werden, te informeren en te ondersteu nen bij het uitvoeren van hun taken. Centraal in de uitgave staat dan ook de decentralisatie van de monumentenzorg en de gevolgen vooral voor de verschillende gemeenten. Want in vele opzichten veranderde er veel en vele nieuwe taken werden er toebedeeld. In 17 bondige hoofdstukken wordt deze veranderde monumentenzorg beschre ven. Een selectie uit de onderwerpen: de nieuwe taak van de Rijksdienst- van machtsinstituut naar kennisinstituut-, de financiële en fiscale gevolgen, het Nationaal Restauratiefonds, de provin ciale taken, het particulier initiatief, de Open Monumentendagen en het effect, onderhoud enz. Behalve dat de uitgave een terugblik biedt op de tien voorbije jaren werpt het ook een blik op de toekomst in een bijdrage van Fons Asselbergs. De monumentenzorg staat nu in feite weer aan het begin van een periode van heroriëntatie. Geen boek om in één adem uit te lezen, maar voor menigeen bevat het interessante bijdragen. In ieder geval zijn met deze uitgave de afgelopen bewogen jaren van de monumenten zorg zorgvuldig bijeengebracht. .'s-Gravenhage, Sdu Uitgevers, 1996. 303p. ISBN 90.120.8319.2 Prijs f45,- In de Historische Reeks Arnhem verscheen als deel 6 de uitgave lEen krans van steenovensvijf eeuwen baksteenfabricage rondom Arnhem.door dr. G.B.Janssen, gepromoveerd op de Nederlandse baksteenfabricage. De bouw van bakstenen huizen kwam eerst in de 14de eeuw goed op gang en uit die periode dateert dan ook de vroegste baksteenproductie. De oudste steenovens lagen nabij of in de stad, later werden ze verder buiten de stad gesitueerd, vooral in het Broek en de Stadswaarden. Behalve de ontwik keling van de baksteenfabricage beschrijft het boek het werken, leven en wonen om en nabij de steenovens. Vervolgens wordt de op- en onder gang van de verschillende steenfabrie ken nabij Arnhem beschreven. Van wat eeuwenlang het silhouet van Arnhem bepaalde, resten slechts enkele ruïnes. Tot slot een hoofdstuk over de baksteenindustrie in Nederland na 1945. Utrecht, Matrijs, 1996. 111 p. ISBN90.5345.090.4. Prijsf29,50. Zij het dat het al een aantal jaren geleden verscheen, wil ik het boek Landhuizen van Curagao en Bonaire' toch nog even onder de aandacht brengen. De uitgave werd samenge steld door DolfHuijgers en Lucky Ezechièls. Het boek beschrijft in het kort de geschiedenis van Curagao; het plantagebedrijf en de verschillende producten; het ontstaan en de bouw- traditie van het landhuis. In het tweede deel worden bijna 100 landhuizen of voormalige landhuizen beschreven; de geschiedenis, bewoners en de staat waarin het landhuis zich bevindt. Het boek bevat plattegronden, kaarten en vele foto's, waarvan de kwaliteit helaas nogal slecht is. Toch geeft het een goede impressie van de bouwtraditie van de eilanden en van de vaak deplorabele toestand waarin menig landhuis verkeert. Amsterdam, Persimmons, 1992. 286p. ISBN09.800.838.IX. Prijsf80,-. AMtC Henk Booij schreef de geschiedenis van Kropswolde: 'Van Cruptorix tot Kropswolde'. Dit veenkoloniale dorp in de gemeente Hoogezand- Sappemeer heeft een geschiedenis die terug te voeren is tot het jaar 28 na Christus, wanneer de Romeinen onderweg zijn naar het noorden. Bij de hoeve 'Cruptorix' verloren de Romeinen zo'n 400 man in een treffen met de autochtone bewoners. In de middeleeuwen begonnen de vervenin gen. De eersten die het veen afgroeven waren arbeiders van de kloosters Aduard en Essen. Kropswolde is in die tijd een drukbezochte bedevaartplaats. De Maagd Maria zou hier wonderen verrichten in de kapel. Het boek zal binnenkort verschijnen en 35 gulden kosten. Informatie: REGIO-Projekt Uitgevers, Postbus 9160, 9703 LD Groningen, tel. 050- 314 13 57. In 1997 verschijnt het standaardwerk over de geschiedenis van de boerderijen en hun bewoners in de oude Groningse veenkoloniën Borgercompagnie, Tripscompagnie, Kleinemeer en Kalkwijk. Het boek van ca. 500 pagina's geeft in meer dan 20 hoofd stukken, met zo'n 1000 foto's en oude kaarten en akten een beeld van het veenkoloniale verleden van deze streek. De Stichting Oude Groningse Veenkoloniën werkte 10 jaar aan het boerderijenboek. De prijs van het boek zal f 155,- zijn. Informatie: W.H. Tillema, Borgercompagnie 234, 9631 TP Borgercompagnie, tel. 0598-616291. Saskia Simon Op 19 april werd het boek 'Historische houtconstructies in Nederland' van de hand van ir. G. Berends ten doop gehouden. De uitgave is eigenlijk de derde druk, steeds herzien en uitgebreid, van een boek dat voor het eerst in 1973 het licht zag. Meerdere decennia derhalve van onderzoeken, opmeten, beschrijven en benoemen vinden hun weerslag in deze fraaie uitgave. Dit alles onder auspiciën van de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek, die alleen al een pluim verdient vanwege de voorbeeldige wijze waarop dit boek is vormgegeven. Het boek, zoals de titel aangeeft gewijd aan constructies, is zelf ook helder van opbouw en samenhang. Berends, werkzaam als bouwhistoricus bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, geeft in de inleiding het voornaamste motief voor deze uitgave: veel bena mingen van elementen, voorkomend in de houten draag- of dakconstructies van boerderijen zijn öf dubbelzinnig of regionaal bepaald. Om de hieruit voortvloeiende onduidelijkheid en verwarring te voorkomen werd al in '73 gekozen voor een landelijk te hanteren systeem van benoeming voor de afzonderlijke onderdelen binnen de houten constructie. Leidraad voor de uiteindelijk vast te stellen benaming - Berends spreekt van 'kunsttermen' -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 36