ANNE-MARIE TEN CATE BOEKEN/JAARVERSLAGEN Jaarverslag RDMZ opgewekt Gezamenlijk werden dit jaar, begin juni, de jaarverslagen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Nationaal Restauratie Fonds gepresenteerd. Tegelijkertijd werd de zogenaamde 'achterborg overeenkomst' getekend. Iedere monumenteneigenaar kan vanaf heden gebruik maken van de Totaalfïnanciering bij restauratie en/of herstelwerkzaamheden, die het NRF mogelijk maakt. Het jaarverslag van de Rijksdienst over 1995 is dit jaar lijviger dan de afgelopen jaren. Na alle reorganisatie perikelen verkeert de dienst nu in een wat rustiger vaarwater of zoals Fons Asselbergs in het voorwoord stelt 'Het was het jaar waarin boter bij de vis werd gedaan.' Niet alleen zei staatssecretaris Nuis in december 275 miljoen toe; hij presenteerde ook het werkplan 'Op de bres'met daarin de uitgangspunten om te komen tot een effectieve en efficiënte verdeling van de beschikbare middelen in de periode 1996-2000. Dit werkplan is in eerste instantie gericht op het bestrijden van de achterstanden, maar ook zullen werkgelegenheid en vooral opleidingen voor het restauratievak gestimuleerd worden. Ten behoeve van het laatste werd op 2 mei jl. een convenant geslo ten met de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de Stichting Vakgroep Restauratie. Het restauratieambacht zal meer gestimuleerd worden. Met het oog op toekomstige restauraties zal de Rijksdienst als centraal kennis instituut meer werk in den lande moeten kunnen verrichten, hetgeen betekent dat de Regioservice (met specialistische expertise) uitgebreid dient te worden. In de nota 'Monumenten breed bekekenworden de beleidsvoornemens tot het jaar 2001 gepresenteerd. Daarin staan vier thema's centraal: versterking van de planologische monumentenzorg, een meer op de markt gerichte monumen tenzorg, een hechtere samenwerking tussen de verschillende overheden en het particulier initiatief en tenslotte vergroting van de actieve betrokken heid van het publiek o.a. via de Open Monumentendagen. In 1995 werd, zij het experimenteel, gestart met het zogenaamde steunpuntennetwerk, waarin zoals bekend Heemschut ook participeert. Het is zaak de krachten te bundelen. L I l. Villa Rams Woerthe te Steenwijk. De restauratie van dit eind 19de eeuwse huis, ontworpen door A. J. van Gendt was aan strenge voorschriften onderworpen vanwege het fraaie Jugendstil-interieur. Hierin weegt vooral de planologische monumentenzorg zwaar: de inbreng van de cultuurhistorische waarden in de ruimtelijke ontwikkeling, die vooral op provinciaal niveau om een goede samenwerking vraagt. In het verslagjaar ging de RDMZ over van het ministerie van WVC naar dat van OCW. Deze overgang verliep voor de Rijksdienst achteraf gezien zonder veel problemen. De interne organisatie werd ook in het jaar 1995 verder ontwikkeld; de reorganisatie van het jaar 1993 werd geëvalueerd en het grootste knelpunt, de personele bezetting, werd gedeelte lijk opgelost en zal in 1996 leiden tot capaciteitsuitbreiding. Verder werd er in 1995 een marktver kenning uitgevoerd, waaruit bleek dat er nadrukkelijk behoefte is aan specia listische expertise op uiteenlopende terreinen en duidelijke richtlijnen voor handelen in de restauratieprak tijk. Hierin wordt tegemoet gekomen door de uitgave van brochures. 1995 was in menig opzicht een productief jaar, aldus Asselbergs in het voorwoord. In feite was het het jaar van het keerpunt; de zeven magere jaren zijn voorlopig voorbij, hetgeen niet betekent dat de vette zijn aangebroken. In het jaarverslag worden nogmaals kort de strategieën voor de komende jaren uiteengezet en de gebeurtenissen van het hectische '95 op een rij gezet, voornamelijk in opge wekte toonzetting, want euforie heerste er zeker. Nuis kwam met het plan voor een andere verdeelsleutel op de proppen, die gebaseerd moet zijn op de concrete restauratiebehoefte en niet zoals voorheen op het monumen tenbestand. Een noodmaatregel zorgde voor 1996 voor de eerste 25 miljoen. Verder in het jaarverslag aandacht voor het verloop van het steunpunten netwerk en de vorderingen van het MSP, de internationale samenwer king, herbestemming en restauratie; waarbij vele voorbeelden worden genoemd (zoals de onzekerheid over het Olympisch Stadion en de kanjer- pot die grotendeels door het Haags Gemeentemuseum geleegd werd). Verder nog aandacht voor de hechtere samenwerking en het vele overleg met andere organisaties ('Verbond van Zeist'). Het tweede deel van het verslag geeft de cijfers en een over zicht van activiteiten en publikaties door de Rijksdienst. Het jaarverslag bevat vele citaten en in tegenstelling tot vorige jaren is de toon opgewekt, vol goede hoop op een betere toekomst. Eindelijk aangenaam leesvoer. Het jaarverslag is te bestellen bij de afde ling Communicatie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Tel 030-69 83 385. 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 35