Het Nederlands Adviesbureau Monumentenzorg Interieur Architectuur Deelnemers Restoration '96 Het Nederlands Adviesbureau Monumentenzorg Interieur Architectuur te Schoonhoven staat in oktober ook op de RAL Een gesprek met dit bureau met het zicht op een van de gerealiseerde projecten: de zeldzame Art-Deco wand bespanningen in de achterzaal van Café Central aan de Markt in Gouda. LEO VAN DERMEULE Het bureau adviseerde ook over de restauratie van de synagoge aan het Levendaal in Leiden. Zowel bij Ina Vlootman als Theo Eising zou je kunnen spreken van een late roeping. Afkomstig uit de wereld van de beeldende kunst volgden ze pas na een aantal jaren als zelfstandig kunste naar werkzaam te zijn geweest aanvul lende opleidingen tot interieur-archi tect respectievelijk kunsthistoricus. Theo is zelfs alweer aan zijn derde opleiding bezig: hij volgt de colleges bouwkunde op de Hogeschool voor de Kunsten in Rotterdam. Vooral om zijn technisch-constructieve kennis op een hoger plan te brengen. Gevoel voor vormgeving, materialen èn het verle den mogen bij deze mensen vanuit hun eerdere scholing vanzelfsprekend al in voldoende mate aanwezig worden geacht. Op deze manier zal het in de toekomst wel mogelijk worden als bureau het gehele traject voor hun rekening te nemen. Van het oriënte rende gesprek tot en met de uitvoe ring. Het bezig zijn met monumen tenzorg verschraalt zo niet tot een louter papieren zaak van adviezen en nota's. Zo zijn de wandbespanningen waar we tijdens het gesprek steeds op uitkijken door Theo eigenhandig gereinigd, gerepareerd en- achter de bar- van een overigens weer makkelijk te verwijderen beschermende vernis voorzien. Ook in Heerenveen klom hij zelf op de trap om de plafondschilde ring in Oenemastate schoon te maken en te herstellen. Wordt het bureau om advies gevraagd bij de restauratie van een woonhuis dan is het ook mogelijk dat Ina voor de (her)inrichting van het interieur in actie komt. Het verwerven en afronden van projecten is vaak een zaak van lange adem. Het eerste gesprek wordt gratis gevoerd. Als rode draad door het werk heen lopen durf en degelijkheid, gekoppeld aan zuinig heid. Als de kerktoren al tientallen jaren scheef staat en het niettemin vertikt om te vallen, waarom dan een nieuwe peperdure fundering? Geen wondermiddelen Zo is er bij het Bureau ook een gezond wantrouwen tegen allerlei nieuwe wondermiddelen, revolutionaire reini gingsmethoden en dergelijke. Niets aanwenden wat niet gegarandeerd en bewezen onschadelijk is voor het monument. Niets weggooien wat nog bruikbaar is, zelfs het foldermateriaal wordt op recycled papier gedrukt. Ingewijden in de praktijk van het restaureren weten dat een ruim budget niet altijd in het belang van het monu ment is. Er worden dan nog wel eens zaken verwijderd en vervangen die nog best enige tijd mee kunnen. Maar ook een monumentenbezitter, bekneld tussen voortschrijdend verval van zijn troetelkind en een krappe portemon nee, kan iets aan het bureau hebben. Moeten alle wandschilderingen in één keer worden gerestaureerd? Je kunt de financiële pijn ook verdelen en kiezen voor een fasegewijze aanpak. In veel gevallen gaat zelfs op dat de advieskos- ten door de gerealiseerde besparingen ruimschoots vergoed worden. Theo Eising spreekt zijn zorg uit over de afnemende kennis omtrent het histori sche bouwen bij jonge architecten. Dat leidt dan bijvoorbeeld tot het aanbrengen van een veel te harde pleister op een oude kerkmuur waar door optrekkend vocht niet kan uittre den en bij vorst de hele zaak stukvriest. Wat te denken van betonnen vloeren en een ronde gietijzeren spiltrap in de korenmolen te Potsdam (Dld.)? Volledig verknald naar zijn mening en dan het prijskaartje dat aan dergelijk werk hangt. Kieskeurig is men niet, de orderporte feuille laat werk aan adellijke behui zingen en een inventarisatie voor een woningbouwvereniging zien. Wie wil weten hoe met zuinigheid en vlijt huizen zowel als kastelen behouden worden, is in de stand van het bureau op Restoration '96 van harte welkom. U vindt de stand van het Nederlands Adviesbureau Monumentenzorg Interieur Architectuur in de Amstelhal op no. A702. 30

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 30