De strengpersstenen van Brickburgers Grote Belangstelling voor Restoration 96 Deelnemers aan Restoration '96 LEOVANDERMEULE De restauratiewereld wordt doorlopend geplaagd door tekorten aan geld, geschoolde vaklieden en materialen. Op de komende restauratie-vakbeurs in de RAI zullen zeker weer veel standhouders zijn die met name het laatste tekort kunnen opheffen. Het bedrijf Brickburgers uit het Noordlimburgse Reuver bijvoorbeeld. Inboeten Noten Er is veel animo voor deelname aan Restoration 96, de internationale beurs voor restauratie en conservering van cultureel erfgoed die van 10 tot en met 12 oktober plaatsvindt in de RAI in Amsterdam. Inmiddels hebben zich honderdvijftig bedrijven ingeschreven, waaronder een groot aantal buitenlandse. Restauratoren paviljoen Congressen en symposia Openingstijden en toegangsprijzen 28 Voor Heemschut-lezers is de ambach telijke steenbakkerij Biezenveld zeker geen onbekende. Biezenveld deelt zijn stand met het bedrijf Brickburgers uit Reuver dat in zijn logo de woorden 'Specialiteiten in Baksteen' voert. Waar ligt het onderscheid tussen beide bedrijven? Welnu Biezenveld specialiseert zich al jaren in het vervaardigen van de handvormstenen zoals die eeuwenlang in de bouw gebruikt werden. Brickburgers daar entegen bedient voornamelijk de markt voor strengpersstenen zoals die in onze jonge monumenten zijn verwerkt. Directeur)/. W. Burgers benadrukt dat het hier niet gaat om het zelf vervaardigen, maar om het importeren voor de Nederlandse markt. Strengpersstenen met profiel of een anderszins speciale vorm danwel kleurstelling of oppervlakte- afwerking. Brickburgers werkt nauw samen met de firma Golem Formziegel in Sieversdorf (Dld). Gewone recht- toe-rechtaan strengpersstenen worden nog volop gemaakt in ons eigen land. Daar hoef je de grens niet voor over. De door het bedrijf ter beschikking gestelde foto-documentatie laat inder daad een grote verscheidenheid aan formaten, vormen en kleuren zien. De groep jonge monumenten waarvoor deze stenen met name worden gebruikt wordt door de heer Burgers omschreven als de prominente gebou wen: kerken, postkantoren, scholen en stationsgebouwen. De stenen worden voornamelijk verwerkt in montants, geprofileerde stenen vensterstijlen, onder daklijsten en op de hoeken. Zelfs neo-gotische waterspuwers, maar ook geglazuurde stenen of (wand) tegels maken deel uit van het assortiment. Tegelijkertijd geeft Burgers echter aan dat, na onderzoek van een monster uit het oude werk, soms slechts enkele stenen met een bepaalde vorm vervaardigd worden zodat het produkt van Brickburgers wel degelijk ook voor kleinere restau ratie-projecten interessant is. Vanzelfsprekend loopt bij de produk- tie in een klein aantal de prijs per steen wat op. Maar is dat een bezwaar als je echt verlegen zit om een bepaald profiel en je restauratie er zoveel mee wint aan kwaliteit? Door het kleinschalig bakprocedé kunnen ook de hardheid en porositeit', op grond van het monster, worden aangepast aan het oude werk. Een en ander maakt dat inboeten zelfs met slechts een paar nieuw vervaardigde stenen tot de mogelijkheden behoort. Brickburgers is alweer ruim tien jaar bezig op dit gebied en de heer Burgers uit, nog met een zekere voorzichtig heid, zijn tevredenheid over de wijze van verkleuren van 'zijn' stenen. Inderdaad eveneens iets om rekening mee te houden bij vervanging van oud materiaal door nieuw. De ingeboete stenen mogen na verloop van tijd niet al te veel meer afsteken tegen de 'oudjes'. Waarmee maar weer eens vastgesteld kan worden dat wie verant woord om wil gaan met het verleden ook een zeker gevoel voor de toekomst moet hebben. De stand van Biezenveld/Brickburgers staat in de Amstelhal van de RAI no. A 799. 1 Mate waarin steen vocht opneemt en weer afgeeft of verdampt. Het tweejaarlijkse evenement Restoration wordt voor de vierde keer in Amsterdam gehouden. De vorige editie, gehouden in 1994, werd bezocht door ruim achtduizend bezoekers. Op de deelnemerslijst stonden toen circa 250 bedrijven, waaronder restauratoren, conservatoren en een groot aantal gespecialiseerde bedrijven met de nieuwste behouds- en onderhouds technieken en de bijbehorende producten. Ook Heemschut is weer vertegen woordigd op de beurs, samen met de organisaties, die samenwerken binnen het Nationaal Contact Monumenten. Op Restoration 96 kunnen particu liere kunstverzamelaars en -bezitters terecht voor deskundig advies over restauratie. Dit advies wordt gegeven door een geselecteerd team van restauratoren op het gebied van diverse producten zoals keramiek en glas, meubels, boeken, textiel, schilde rijen, uurwerken en sieraden. Traditiegetrouw vinden tijdens Restoration verschillende congressen en symposia plaats. Zo organiseert de sectie Behoud en Beheer van de Nederlandse museumvereniging een congres voor haar participanten en andere geïnteresseerden op de eerste beursdag. Verder organiseert de Stichting 1996 Jaar van het Industrieel Erfgoed in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Projectgroep Industrieel Erfgoed een symposium. Ook vindt tijdens Restoration 96 de afsluiting plaats van de 'Third European Museum Advisors Conference, waaraan naar verwachting 150 inter nationale museumconsulenten deel nemen. Restoration 96 is open van donderdag 10 tot en met zaterdag 12 oktober 1996. De beurs is op donderdag 10 en vrijdag 11 oktober open van 11.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 12 oktober sluit de beurs om 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f20,- per persoon. Een combinatiekaart, voor Restoration én PAN bedraagt f 30,—. (zie ook de deelnemerslijst op pag. 31)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 28