Een voetpad vertelt geschiedenis Wie over een historisch voetpad wandelt ziet de puzzelstukjes, die het verhaal uit het verleden volledig maken eerder dan de fietser op het fietspad ofde automobilist op de snelweg. En we hebben gelukkig nog veel kerke-, molen-, schouw- en jaagpaden of onverharde dijken in ons land. Maar ook is al veel verloren gegaan door het af alt dat er ten behoeve van rollend materieel overheen is gestort, de stadsuitleg, het industrieterrein of de snelweg. JAN-DERK GERRITSEN Openbaar Jaagpad langs de vaart bij Egmond (NH). Voorheen afgesloten, sinds kort weer bruikbaar als doorgaande wandelroute (na rechterlijke uitspraak). Er zijn voorzieningen als overstapjes en bruggetjes aangebracht. Foto NEMO. Het is daarom, dat de wandelverenigin gen op 12 en 13 oktober a.s. in het hele land tijdens de nationale voetpadenda- gen de al of niet bedreigde historische routes tonen. En dat niet alleen voor het eenzijdig belang van de wandelaar zelf maar vooral om te laten zien, dat dergelijke voetpaden een essentieel onderdeel van het historische land schap vormen. Als we monumenten beschermen zoals molens, gemalen, kerken en boerde rijen waarom dan niet de paden, die daarbij horen. Wandelen als oudste verplaatsingsgewoonte van de mens is in het onverharde pad nog steeds het meest herkenbaar. Een sportieve vorm van cultuurtoerisme. Deze paden vormen de levensaders van het groene Nederland en bieden een unieke directe kijk op de natuurwaarden, die een ander argument vormen tot behoud van zo'n voetpad. Aan alle plaatselijke wandel-en natuurorganisaties wordt gevraagd een wandeling te organise ren en dat bij de landelijke vereniging Nemo in Amsterdam1 te melden, die graag op de hoogte gesteld wil worden van minder bekende paden. In enkele provincies worden aan de hand van deze gegevens al wandelpadenplannen voor bereid. Voor de beleidsvorming is het tevens van belang over jurisprudentie te beschikken, want dat de overheid niet overal welwillend staat tegenover de claims, die de wandelaar op het historische voetpad legt moge uit enkele recente voorbeelden blijken. Al enkele jaren liggen Nemo en de Vereniging Vrienden van het Holterpad in de clinch met de gemeente Holten over het historische Scheperspad, dat vanuit het dorp naar de Holterberg loopt. Over dat pad liep vroeger de herder met zijn schapen naar de hei. Als openbaar voetpad en kerkepad staat het nog steeds op de wegenlegger en is het een logische schakel tussen Holten en de uitzichts- punten op de berg met aansluiting op een lange afstandswandelroute. Hoewel volgens een notitie van de gemeente zelf erfafscheidingen minimaal ander halve meter van het pad moeten liggen en het pad twee meter breed moet zijn, hebben eigenaren van aanliggende percelen in de loop van de tijd zich stukje bij beetje delen van dat pad toegeëigend. Het pad is halverwege zelfs niet eens meer begaanbaar. Een verzoek van de verenigingen om bestuurs dwang toe te passen werd door de gemeente Holten geweigerd. Daarom ging men in beroep bij de rechtbank in Zwolle. Een uitspraak van dit college zal voor het eerst in een dergelijke zaak jurisprudentie opleveren. De Weerribben Langs de oostgrens van het Nationale Park de Weerribben in NW Overijssel loopt al sinds jaar en dag over een grasdijk een openbaar wandelpad, onderdeel van een lange afstands wandelpad. Tegen de plannen van de gemeente IJsselham dit onverharde pad langs het kanaal Steenwijk-Ossenzijl te asfalteren t.b.v. fietsers hebben natuur-en wandelorganisaties bezwaar gemaakt, wat echter werd afgewezen. Voordat men daartegen bij de Raad van State in beroep wil gaan wordt eerst gepoogd de zaak in der minne te schik ken, omdat zowel G.S. van Overijssel als Staatsbosbeheer te kennen hebben gegeven de wandelmogelijkheden in dit gebied uit te breiden. In een prachtig wandelgebied bij de landgoederen rond Langbroek in de gemeente Leersum loopt sinds mensen heugenis een onverhard openbaar pad, het zogenaamde Laantje of Broeksteeg. Op een dag plaatst een tandarts het bordje Verboden Toegang omdat hij eigenaar is van het gedeelte van het pad, dat langs zijn perceel loopt. Bezwaren bij de gemeente van buurtbewoners halen weinig uit. Nemo probeert aan te tonen, dat hier van een openbaar pad sprake is volgens de Wegenwet omdat er in het te achterhalen verle den nooit bordjes eigen weg of verbo den toegang hebben gestaan. Om ook hier over jurisprudentie te kunnen beschikken heeft Nemo samen met de plaatselijke politie een bekeuring ter plekke in scene gezet en probeert men zo een uitspraak van de kantonrechter uit te lokken. Bij Justitie is het dossier van deze zaak zoekgeraakt, zodat ook daarom een uitspraak wel even op zich laat wachten. Egmond Succes hebben de wandelorganisaties ook wel eens. In de polders tussen Egmond en Alkmaar bijvoorbeeld. Daar lopen langs de Hoevervaart en de Egmond-Binnenvaart oude jaagpa den waarlangs de trekschuit werd voortbewogen. Lange tijd waren de paden onbegaanbaar omdat boeren er hekken hadden geplaatst en de door gang voor wandelaars zo blokkeerden. Met medewerking van provincie en gemeente, die het overleg met de boeren en andere eigenaren tot een goed einde hebben gebracht en subsi dies ter beschikking stelden, zijn de knelpunten weggenomen. Er zijn bruggetjes en overstapjes gemaakt en inmiddels zijn de jaagpaden en ook andere wandelmogelijkheden in het herinrichtingsgebied Bergen-Schoorl helemaal begaanbaar. Ook Heemschut is medeorganisator van de wandeling, die op de wandeldagen in oktober dit succes luister wil bijzetten. 1 Tips voor de wandeldagen op 12 en 13 oktober: naar Nemo, Westerpark 2 1013 RR, Amsterdam. Tel/fax 020 6817013. De wandelpadenkrant, met de lande lijke wandelingen op 12 en 13 oktober, is verkrijgbaar bij de VW's. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 27