bagO \3> vX Tras troef! JsèS£.£/êi arwo postbus 9 2100aa heemstede 023-5481581 Restauratie - Renovatie? Natuurlijk Tras Tient- Snputz is '<s,A Heerenstraat, Melaka. meest uit de Hollandse tijd dateren. De burgers die hier woonden waren zo rijk dat de Engelsen later spraken over TheMillionaires'Row. 'Wij noemen dit de Hollandse wijk,' zegt een Chinese bewoner, een leraar aan een middelbare school en hij lijkt zich er bepaald niet voor te schamen. Integendeel, de stad koestert zijn vreemde invloeden, ondanks het feit dat de stad onder de Hollanders aan betekenis verloor - Melaka was voor de VOC het arme zusje van Batavia. In de Heeren Street zie ik veel ramen met luiken, rondboogvensters met kuiven en andere kenmerken van Hollandse en Engelse bouwkunst. De huizen zijn merendeels ernstig verwaarloosd, slechts hier en daar is er een opge knapt. Dat gebeurt uitsluitend met privégeld, vertelt een aannemer, die bezig is aan een grootscheepse restau ratie van een stadspaleis uit de Britse tijd - hij werkt met Indonesische personeel, 'want dat is goedkoop,' vertrouwt hij me toe. Plannen om een flink deel van de huizen gewoon af te breken, zijn gelukkig verijdeld. Het is overigens geen onverdeeld genoegen om door te Heeren Street te wande len. Het doorgaande verkeer wurmt zich in één richting door deze nauwe straat zonder trottoirs, waar je uit moet kijken datje niet in de decime ters diepe goot tuimelt. Ik logeer in het Heeren House, oorspronkelijk een Hollands pakhuis, dat een paar jaar geleden tot hotel is verbouwd. Het wordt gedreven door Indiërs, en de sfeer is uniek, want 'oud-Hollands'. Voor 80,- gulden per nacht, ontbijt inbegrepen, slaap ik in een hemelbed, zit op een 'Hollandse' stoel en schrijf aan een 'Hollandse' secretaire, allemaal gekocht in Singapore... Het is een klein hotel en de service is beperkt. Als ik om half tien 's avonds het hotel verlaat om even ergens een pilsje drinken, zie ik de avondportier benauwd kijken. Of ik, vraagt hij, vóór twaalf uur terug kan zijn... Vermeer Nóg iets curieus. Onder de deur van mijn hotelkamer in Kuala Lumpur, een paar dagen later, wordt het Engelstalige Maleisische dagblad The Sun geschoven. Bladzijde 34 toont een kleurenreproduktie van de Melkmeid, het schilderij van Vermeer. Inderdaad, the Sun maakt de lezers attent op de Vermeertentoonstelling in het Mauritshuis. Vermeer is immers 'one of the biggest names in the art circle today'. Het verhaal dat sommige Amerikanen van hun stokkie gingen toen ze in de vrieskoude voor de ingang van een Washingtons museum wachtten, wordt ook hier verteld. Maar wat te zeggen van de volgende 'promotietekst': 'Ifyou can afford a trip to Amsterdam to the Sex Museum, then why not pop in Mauritshuis and view the works of "an unsurpassed painter of light" 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 24