MECÖEli HOUSE Hotel Heeren House, Melaka. was niet zalmrose, maar grijsblauw, wat oorspronkelijk ook gold voor het Stadhuys in Melaka... Heel zuinig op Stadhuys Of de restauratie heel deskundig is uitgevoerd, betwijfel ik. Op vele plaat sen bladdert het pleisterwerk alweer af. 'Maar ik heb de deplorabele staat gezien waarin het stadhuys jaren geleden verkeerde,' zal na thuiskomst directeur Ruud Spruit van het Westfries Museum in Hoorn zeggen. 'Het staat er nu tenminste nog! Men is boven dien heel zuinig geworden op het Stadhuys. Het blijkt een verbazend grote publiekstrekker te zijn. Er is in Azië in het algemeen van een snelle ontwikkeling sprake waar het monu mentenzorg en restauratietechnieken betreft.' Ook het interieur heeft een Nederlandse sfeer, vooral door de zware houten deuren en vloeren in donkerbruine tinten. Ik loop over lange gangen, gelegen aan een binnenplaats. De collectie van het museum is van wisselend niveau. Hoogtepunt is de Govemor's office, die een indruk geeft hoe de kamer van de Nederlandse gouverneur eruit gezien heeft. Een klok, een tafel en stoelen zijn replica's van originelen uit het Westfries Museum te Hoorn - dat echt wel een handje geholpen heeft om de historie zichtbaar te maken. Wel origineel is een zitbank en een stoel met kapotte zitting: Dutch designed, made in Malacca. Aan de muur hangt een groot schilderij met het waterfront van Hoorn, een kopie van een schilderij in het Westfries Museum. In de rest van het museum wordt de geschiedenis van Maleisië geïllustreerd door foto's, schilderijen, teksten en door poppen, gekleed in de oorspronkelijke klederdrachten van de verschillende ethnische groepen in Maleisië, inclusief wedding ceremony's van ronduit kitscherige allure. Christelijke kerk Malacca is een echte monumenten- stad. Om alles te bekijken, heb je zeker twee dagen nodig, zonder je maar een moment te vervelen. Er zijn bouwwer ken van Chinese, Indische, Portugese, Britse en Nederlandse herkomst. De twee Nederlandse topmonumenten, het Stadhuys en de christelijke kerk, staan op de meest prominente locatie, het Malacca Dutch Square, datje best het hartje van Malacca kunt noemen. Maar laten we het eens over de christe lijke kerk hebben, naast het Stadhuys gelegen. Ze dateert uit 1753 en is de oudste protestantse (Anglicaanse) kerk in MaleisiëHet kerkj eis27meter lang. Na twee mislukte pogingen lukt het me eindelijk om binnen te komen. De inrichting is heel sober. Het houten plafond wordt gesteund door 17 balken, die elk gehakt zijn uit een boom van 15 meter hoog. Curieus: op de vloer zie ik grafstenen van Portugezen, geschreven in het Latijn. Kennelijk was de Portugese minder heid volledig opgenomen in de geloofsgemeenschap, nadat de Hollanders zich in de stad hadden gevestigd. De laatsten bouwden deze Nederlands Hervormde Kerk om het eeuwfeest van hun bezetting van Maleisië te gedenken. In 1795, toen de Britten de macht overnamen van de Hollanders, werd het een Anglicaanse kerk, dat het tot op de dag van vandaag is gebleven. De preken worden in het Engels, Mandarijn (Chinees) enTamil gehouden. Aan de restauratie van deze kerk in 1988 heeft de toenmalige Nederlandse ambassadeur Peters bijgedragen, gebruik makend van een klein potje, dat ambassades hebben om iets aan cultuur te doen. Hij wist ook het Nederlandse bedrijfsleven te interes seren - een en ander leverde weer een gedenkplaat op. Malacca Dutch Square Het Malacca Dutch Square is een prachtig pleintje met een plantsoentje. Typisch Maleisisch is het dat zelfs dit kleine sfeervolle pleintje wordt gebruikt door het doorgaande verkeer, dat er non-stop overheen dendert. De voetganger is in dit land niet veel waard, als toerist moet je waakzaam zijn. Midden op het plein staat de Tan Beng Swee ClockToweruit 1886. De klok zelf werd geïmporteerd uit Engeland, maar merkwaardigerwijs in 1982 vervangen door eenjapanse Seiko klok. Een paar jaar geleden verrees, als een soort stedelijke tuinka bouter, op het Malacca Dutch Square nog een 'Hollands' windmolentje in Madurodam-afmetingen. Het verhaal gaat dat de burgemeester van Medemblik schertsend tegen stadsbe stuurders zei: dit plein is zo Hollands, nog eventjes en er staat ook een molen... Even later stond er een, op eenderde van het normale formaat. Gewoon een heel lullig ding, typerend voor Zuid-Oost Azië waar de grens tussen kitsch en monument niet altijd scherp in beeld is. Melaka (Malacca) werd Nederlands bezit na de Portugees-Hollandse oorlog in de jaren 1640-1641Het ging niet zonder slachtoffers. 7000 inwoners van Malacca en 1500 Hollandse soldaten sneuvelden. 10.000 mensen verlieten de stad, slechts 3000 bleven. De Nederlanders waren betrekkelijk coulant voor de Portugezen: ze mochten vrijuit gaan, hun rijkdommen behouden en ook de kerkelijke eigendommen meenemen. Op tal van plaatsen lieten de Hollanders sporen van hun aanwezig heid achter. Zoals in de ruïne van St. Paul's Church uit de 16de eeuw, in 1521 gebouwd door de Portugezen. FranciscusXaverius stond hier op de preekstoel en verbreidde vanuit Malacca het christendom in de hele regio. De Hollanders gebruikten de kerk onder meer als begraafplaats. Vele grafstenen met Hollandse teksten getuigen ervan. Heeren Street Van de Hollandse tijd getuigen verder tal van monumentale huizen. Vooral in de voormalige Heeren Street, vijfjaar geleden omgedoopt in Jalan Tun Tan Cheng Lock. Maar de naam 'Heeren Street' is niet vergeten; vraag een voorbijganger naar de Heeren Street en hij zal je onverwijld de Jalan Tun Tan Cheng Lock wijzen. In de Hollandse tijd zal de straat naar ik aanneem gewoon Heerenstraat geheten hebben, wat in de Engelse periode blijkbaar Heeren Street geworden is. Zoals mijn hotel Heeren House heet. De Heeren Street is een aaneenschakeling van oude huizen die 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 23