Melaka is zuinig op haar Stadhuys I Hollandse monumenten in Melaka (Maleisië) BERTFRANSSEN Ik sluit me even af voor mijn omgevingdit wil ik op me laten inwerken. Ik sta voor een hoogstandje van Nederlandse bouwkunst uit 1650, hier, in de stad Melaka (Malacca), net boven de evenaar. Een zalmrose stadhuis, met talloze Nederlandseluiken aan de vensters en een in oerhollandse stijl ontworpen stadhuistrap... Volmaakte verhoudingen... De hand van een meester... Melaka is een kleine stad, 150 km ten zuiden van Maleisië's hoofdstad Kuala Lumpur - met de bus ben je er vanuit KL binnen 2 uur. Het is Maleisië's historisch meest interessante stad, waar tal van bouwwerken getuigen van buitenlandse invloeden. Na de stich ting in 1400 groeide Melaka spoedig uit tot de machtigste stadsstaat in de regio, een welvarend centrum voor handel met China, India, Siam en Indonesië. Haar macht strekte zich na verloop van tijd uit tot het grootste deel van het Maleisische schiereiland, haar sultans legden de basis voor het latere Maleisië. In 1511op het hoog tepunt van haar roem, werd Melaka bezet door de Portugezen, honderd dertig jaar later, in 1641, door de Hollanders (de Verenigde Oostindische Compagnie), in 1795 door de Britten. Pas in 1957 werd het, opgenomen in het koninkrijk Maleisië, onafhankelijk. De stad is altijd een smeltkroes van volken en culturen geweest. Ze brach ten allemaal hun eigen religie mee: de Europeanen het christendom, de Chinezen het boeddhisme, taoïsme en confucianisme, de Indiërs het hindoeïsme, de Arabieren de islam. Zo tref je er boeddhistische en hindutem- pels, moskeeën en christelijke kerken Zusterstad van Hoorn Het Stadhuys is het oudste Hollandse gebouw in de Oost en ligt echt in het hart van Melaka. De naam Stadhuys is met grote letters in de entree aangege ven. Dat doet je best goed als Nederlander in dit deel van de wereld, waar 90% van de mensen niet weet dat Amsterdam onze hoofdstad is (maar vaak wel dat Ajax' doelman Edwin van der Sar heet). Het gebouw doet sinds 1982 dienst als Malacca Historical Museum. Daar mag je dus in. Bij binnenkomst een verrassing. Op een gedenkplaat naar aanleiding van een grote restauratie in 1990 onderstreept zusterstad Hoorn het belang van deze onderneming. Ondertekend door burgemeester P.M. G.P. Janssens en (toenmalig) gemeentesecretaris A.G.M. Mok. Zusterstad Hoorn? Later, na thuiskomst, bel ik de heer Mok op. 'Wij zijn een officiële steden band met Melaka aangegaan,' zegt hij. 'We vernamen dat Melaka op zoek was naar erkenning. Melaka is een van de kleinere deelstaten in Maleisië, die door andere, zoals Kuala Lumpur, weggedrukt dreigden te worden. Via voormalig staatssecretaris Michel van Huitendie een functie had bij een organisatie voor ontwikkelingssamen werking, werden we gewezen op de mogelijkheid van een stedenband. Wij zijn daarop ingesprongen, niet vermoedend, dat Melaka daarop zo enorm enthousiast zou reageren.' Van daadwerkelijke steun van Hoorn moet ik me overigens niet al te veel voor stellen, zegt Mok er eerlijk bij. Voor financiële steun heeft Hoorn al hele maal geen mogelijkheden. En ook de contacten zijn beperkt gebleven, 'omdat de afstand zo enorm groot is. Er zijn een paar keer contacten over en weer geweest. Er is een voetbal wedstrijd georganiseerd. En het Westfries Museum heeft het stadhuys mede ingericht. Zelfben ik samen met de burgemeester alleen ter gelegen heid van de voltooiing van de restaura tie naar Melaka gegaan.' De term zusterstad is geen uit de lucht gegrepen publiciteitsstunt. Het stad huis van Melaka is een kopie van een stadhuis, dat tot eind 18de eeuw aan de Rode Steen in Hoorn heeft gestaan. Er bestaan nog afbeeldingen van. Het Stadhuys, Christelijke Kerk en Tan Beng Swee ClockTower in Melaka. Foto's Bert Franssen. 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 22