West- en Zuid-Europa werden zout, wol, wijn, laken, olie en steenkool naar het noorden en oosten verscheept. Op de terugweg werden haring, granen, hout, bier, was, teer, pek, koper, pelzen en barnsteen meegenomen. Honderden koggen bevoeren in de late Middeleeuwen de Noord- en Oostzee.' Ir. Rob Busser, medewerker monumen tenzorg en stedebouw bij de gemeente, geeft aan hoe groot de bloei van Kampen als Hanzestad is geweest. 'De stadsuitleg van rond 1460 is tot 1920 voldoende geweest voor de huis vestingvan de Kamper bevolking'. De gemeente heeft Busser beschikbaar gesteld als coördinator van de Stichting Kamper Kogge. 'Tot in de jaren zestig in Bremen een wrak werd opgegraven, kenden we de Kogge alleen van afbeeldingen', vertelt Busser. Als voorbeeld voor de huidige recon structie dient een wrak, dat bij de inpoldering van Zuidelijk Flevoland tegenover Nijkerk is gevonden. 'Het hout van deze Kogge is in de winter van 1335 op 1336 gekapt, zo is afge leid uit de jaarringen'. Alle onderdelen zijn in 1982 nauwkeurig onderzocht en op tekening vastgelegd. 'Voordat we de Kogge in het echt begonnen te herbouwen, is eerst een reconstructie op schaal gemaakt', legt hij uit in het entreegebouwtje van de werf. Een kleine, professionele expositie verdui delijkt hier de geschiedenis en de opbouw van het schip. De herbouw van de Kogge heeft zowel een wetenschappelijk als een toeris tisch doel. Huis Elders op de werf liggen nog grote eikehouten stammen. Onder een afdak is iemand met veel geduld bezig een ronde stam te bekantrechten tot een balk. Hij hakt met een soort bijl het overtollige hout weg. De balk is bedoeld voor de reconstructie van een prehistorisch huis. De plattegrond van vijf bij tien meter is al uitgemeten onder de schaduw van een mast met sponsor-borden. In historisch opzicht is deze plek willekeurig. 'Als het huis ooit nog eens in de weg staat, verplaat sen we het hele bouwwerk als een bouwpakket', zegt Rob Busser. 'De wanden maken we van gevlochten wilgetenen en leem'. Er ligt ook al een voorraad plaggen klaar. De bouw van dit huis komt voort uit de wens om de moderne keten op de werf te vervan gen door een accommodatie met een meer historische sfeer. Het geluid van een kettingzaag verstoort hier de ambachtelijke sfeer. 'Op deze werf doen we slechts drie concessies', zegt Busser. 'We gebrui ken modern gereedschap, we gebrui ken roestvrijstalen nagels en we verwerken mastiek in plaats van teer.' De kettingzaag bewijst zijn nut bij het maken van de verbinding tussen de Bekantrechten. liggende en de staande delen van de gebinten. De rest van het werk is zo arbeidsintensief, dat de tijdwinst dankzij de kettingzaag te verwaarlozen lijkt. Een toekomstige bezoeker zal de inzet van de kettingzaag nauwelijks kunnen aflezen van het uiterlijk van de constructies. Tekort Het werk op de Koggewerf gebeurt door mensen die met behoud van hun uitkering werkervaring opdoen. Ze staan onder leiding van een professio nele scheepsbouwmeester en een leer meester. Het Centrum voor Scheepsarcheologie in Ketelhaven heeft een belangrijke inbreng in de herbouw van de Kogge. Het geld is voor een groot deel afkomstig van het Europees Sociaal Fonds. Verder is er onder andere een gemeentelijke en een provinciale subsidie. De bedrijven die het project sponsoren, doen dit veel in natura. Er bestaat nog een tekort van zo'n 300.000,- op een totaal van circa 2,5 miljoen gulden exclusief loonkosten (uitkeringen). Binnen anderhalf jaar, als de Kogge klaar moet zijn, verwacht Busser dit tekort weg te kunnen werken. Haven In een keet op de werf vertellen Rob Busser en Jan Liefting over de verdere reconstructieplannen in de omgeving. Liefting doceert Nederlands aan het Venturi College in Kampen en schrijft musicals voor de musicalgroep Ventura, die tegenwoordig in een stichting is ondergebracht. Busser: 'Op de stadsplattegrond van Jacob van Deventer uit circa 1560 is aan deze kant van de stad de Buitenhaven zichtbaar.' Naar aanleiding van de dijkversterkingsplannen heeft de Stichting Kamper Kogge het plan gelanceerd de haven te reconstrueren. De gemeente en het waterschap voelen er wel voor. 'Volgens een recent onderzoek past de nog bestaande stadsmuur ook in de dijk versterking', vertelt Busser. De stich ting denkt ook aan de mogelijkheid de reconstructie van de haven uit te breiden tot de laat 16de eeuwse vestinggordel. Theater Minder uitgekristalliseerd is het plan om in aansluiting op de werf en de haven een Middeleeuwse kern na te bouwen. Initiatiefnemer Liefting wil de Koggewerf in een 'historische ambiance' plaatsen. In zo'n sfeer ziet zijn stichting een passende theater accommodatie voor de musicalgroep. 'Het geheel moet Kampen meer toeristisch aanzien geven', zegt Liefting. Het theater moet plaats bieden aan een publiek van achthon derd mensen. 'Alles moet zoveel mogelijk in de oude sfeer, zonder er een poppenkast van te maken'. De bezoeker moet iets proeven van de geromantiseerde middeleeuwen. 'Denk maar aan het bijgeloof en de rechtspraak'. De Kamper middenstand heeft zijn adhesie met dit plan betuigd en Liefting heeft een groep investeerders bereid gevonden enkele tientallen miljoenen ter beschikking te stellen. De theaterprodukties en de horeca moeten voor de opbrengsten zorgen, samen met de ambachten. 'Iemand wil bijvoorbeeld paling verkopen'. In de zomer komen de toeristen en in de winter verwacht Liefting andere doel groepen, zoals personeelsverenigingen. Met de gemeente heeft de Stichting Ventura de afspraak om de plannen binnen een half jaar te concretiseren met een ondernemingsplan. Het gegeven dat de exploitatie van Archeon in Alphen aan den Rijn niet van een leien dakje gaat, houdt Liefting niet tegen. 'Wij kiezen niet alleen voor de wetenschappelijke benadering. Er moet ook iets te beleven zijn, zonder op pretpark-achtige toestanden uit te komen'. Ook zullen er geen dure figuranten rondlopen. Op de plek die de initiatiefnemers op het oog hebben, is nu nog een voor malig fabriekscomplex dat al ruim vijf tien jaar leeg staat. Het terrein is nog eigendom van derden. In dit stadium is nog niet uitvoerig stilgestaan bij de huidige en toekomstige stedebouw- kundige en architectonische structuur ervan. De Koggewerf is van maandag tot en met vrijdag tegen een kleine vergoeding te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur (telefoon 038-3310111). Abele Reitsma is freelance journalist te Hilversum.. 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 21