Reconstructies om historisch toerisme te stimuleren Uitgestorven type boot, prehistorisch huis, oude haven en 'nieuwe' Middeleeuwse stad in Kampen De plaatselijke Stichting Ventura werkt in Kampen aan een plan om een Middeleeuwse kern te bouwen. De initiatiefnemers hebben hiervoor hun oog laten vallen op een gebied direct buiten de oude stad, ten noordwesten ervan, langs de IJssel. De gemeente heeft hier wel oren naar. Iets dichter bij de stad is sinds twee jaar de Koggewerf, waar de Stichting Kamper Kogge langzaam maar zeker een Middeleeuws schip laat verrijzen.- Op de werf wordt ook een prehistorisch huis gereconstrueerd. Onder een nabijgelegen parkeerplaats was tot de jaren '60 de Buitenhaven. Plannen voor reconstructie hiervan zijn al in een meergevorderd stadium. ABELE REITSMA Eikehout, lijnolie en vuurresten bepalen de geur op de Koggewerf, een terrein dat voorheen bij de gemeente in gebruik was. Wie op deze lucht afgaat, zou bijna een palingrokerij vermoeden op deze plek aan het einde van de IJsselkade, niet ver van de Buitenkerk. Een van de bronnen van deze ambachtelijke geur is een stook plaats onder een metalen stellage. De kogge in aanbouw. Foto's Abele Reitsma Grote eiken planken worden hier met behulp van een open vuur in twee richtingen gebogen. Vele tientallen planken zijn op deze manier geschikt gemaakt voor de 'huid' van een twintig meter lang en zes meter breed schip, de kogge. Kogge Een kogge is een 'uitgestorven' type boot. Dergelijke eenvoudige zeesche pen hadden tussen de 12de en de 16de eeuw een belangrijke rol in de handel vanuit de Hanzestad Kampen. Zo'n eenmaster was vijftien tot dertig meter lang. Een folder van de Stichting Kamper Kogge helpt ons verder: 'Vanuit 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 20