Wouda-gemaal: topmonument Het oude gemaal in Kamerik. eerder dat industrieel monument- avant la lettre: het Cruquius-gemaal in de Haarlemmermeer, al vanaf 193 3 een technisch monument. Tweede in de rij van beschermde gemalen: het stoomgemaal Mastenbroek in Genemuiden, dat in het begin van de jaren '60 een tech nisch monument werd. Nederlandse Gemalen Stichting In de loop van de jaren '80 kwamen opeens tal van verenigingen en stich tingen tot stand, die tot doel hadden afgedankte gemalen een tweede leven te geven als museumgemaal. Als over koepelende organisatie werd in 1987 De Nederlandse Gemalen Stichting in het leven geroepen. Bij de stichting is thans een dertigtal beheerorganisaties van historische gemalen aangesloten. Onderzoek Enkele jaren geleden besloot De Gemalen Stichting een enquête te houden onder de waterschappen om gegevens te verkrijgen over nog func tionerende en buiten bedrijf gestelde gemalen. Op basis van het onderzoek bestaat nu een goed inzicht in de nog werkende gemalen in ons land, maar over de tweede categorie kwamen niet voldoende gegevens beschikbaar. Mogelijk is dit een gevolg van het steeds meer samengaan van water schappen, waardoor de kennis over oude, buiten bedrijf gestelde gemalen moeilijker te achterhalen is. De Stichting zal nu- in het jaar van het industrieel erfgoed - eerst een zogeheten branche-studie publiceren, waarin de bemalingshistorie wordt weergegeven aan de hand van een beperkt aantal, bekende gemalen. Met deze studie als basis zal dan een inven tarisatie van de buiten bedrijf gestelde gemalen worden ondernomen. Die klus zal enkele jaren vergen en onge veer twee ton kosten. Voor dat bedrag worden sponsors gezocht. Uiteindelijk zullen dan vijftig tot zeventig gemalen worden geselec teerd, die gezamenlijk representatief zijn voor de bemalingsgeschiedenis van ons land. Bouwman spreekt in dit verband van een 'uniek stukje cultuur'. Immers, Nederland en bemaling horen onafscheidelijk bij elkaar. 'Die gemalen zouden dan opengesteld moeten worden als educatief voorlich tingscentrum,' vindt hij. Ook trekt hij een lijn naar de toekomst.' We zullen nu al moeten gaan kijken welke moderne gemalen in de toekomst bewaard moeten blijven. Dat voorkomt een situatie van achterstand, waartegen je nu moet optornen.' Het museumgemaal Achter de Hooge Boezem van Haastrecht. Het enige, nog actieve stoomge maal, dat ons land herbergt, is het ir. D.F. Wouda-gemaal in Lemmer. Het is een origineel stoomgemaal, alleen worden de ketels op olie gestookt. Dit gemaal is volkomen authentiek en voor de beheersing van de Friese boezem nog in beperkte mate in bedrijf. Dit gemaal is een topmonument en als zodanig genomineerd voor de werelderfgoedlijst van de Unesco. Er zijn meer fraaie stoomgemalen. Ze doen dienst als museumgemaal en worden met regelmaat in werking gesteld. Die bevinden zich onder meer in Nijkerk, Medemblik, Halfweg, Winschoten en Genemuiden. In het Gelderse Putten en in Appeltern wordt gewerkt aan de restauratie van bewaard gebleven stoomgemalen. Natuurlijk is er ook het internatio naal befaamde 'technisch wereld wonder', het museum-stoom gemaal de Cruquius in de Haarlemmermeer. Daar is ook de oude stoommachine van de Arkelse Dam te bewonderen. De Cruquius is juist gerestaureerd en men bereidt zich voor op een uitbreiding. Dit historische stoom gemaal speelt een hoofdrol in de eerste aflevering van de Teleac- serie over industrieel erfgoed, die op 4 september te zien zal zijn. Daarnaast zijn er vroege diesel gemalen, o.a. in Nieuwolda, Voorschoten, Stompwijk, Gewande ('s-Hertogenbosch) en Alkmaar, en elektrische gemalen uit de beginperiode in Alphen a/d Rijn, Haastrecht, Andijk, Puttershoek, Limmen, Capelle a/d IJssel, Nijbeets, Eemnes, Heerhugowaard en Schellinkhout. Nabij Delft vinden we twee voor malige stoomschepradgemalen, die later zijn omgebouwd tot diesel- en elektrisch gemaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 17