Historische gemalen in kaart brengen WIBO BURGERS Het gemaal is in Nederland in tel. Dat is geen wonder, want in ons lage land blijft de strijd tegen het water actueel en daarin speelt de opvolger van de wind molen een belangrijke rol. Nederland telt ongeveer 1600 werkende gemalen, zo is bij een inventarisatie van De Nederlandse Gemalenstichting gebleken. Over het aantal historische en buiten bedrijf gestelde gemalen bestaat onzekerheid, het zijn er naar schatting ongeveer vierhonderd. De Gemalenstichting wil in de komende jaren deze historische gemalen in kaart brengen. W4» Sinds het midden van de vorige eeuw heeft de poldermolen het veld moeten ruimen voor het gemaal. Aanvankelijk was dat het stoomgemaal, later het diesel- en het elektrische gemaal. Ook in deze sector zijn de technische ontwikkelingen na de Tweede Wereldoorlog heel snel gegaan. Steeds minder gemalen kunnen meer doen. Dat betekent ook dat steeds jongere gemalen, bijvoorbeeld uit de jaren '50, worden afgestoten. Met het verdwijnen van stoomkracht werden de gemalen minder roman tisch. Secretaris H.Bouwman van De Nederlandse Gemalenstichting, in het verleden wnd. Secretaris/rentmeester van het Hoogheemraadschap van Rijnland en secretaris van de Zuidhollandse Waterschapsbond: 'Voor stoomgemalen zijn er altijd wel liefhebbers, zo'n stoommachine blaast en sist, je moet het vuur onderhouden en geregeld met de vetspuit rond. Kortom, de machinist is één en al actie, dat is schitterend. Voor diesel gemalen bestaat minder belangstel ling- een paar hendels overhalen, dan is het gebeurd. Bij de elektromotor beperkt de handeling zich tot een druk op de knop. En dat spreekt niet direct tot de verbeelding. Toch mag het gemaal als opvolger van de windmolen zich in een groeiende Het vermaarde museumgemaal Cruquius in de Haarlemmermeer. belangstelling verheugen. Dat wordt vooral verklaard uit het gegeven dat de strijd tegen het water actueel blijft en dat het gemaal nog steeds een goed herkenbaar element is in het polder landschap. Vanaf de jaren '80 kreeg men oog voor de historische waarde van gemalen, vooral nadat enige stoomgemalen op de rijksmonumentenlijst waren geplaatst. Natuurlijk was er veel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 16