Monumenten tussen kanaal en Maas Op pad langs de Limburgse Grensmaas. A.M.P.P. JANSSEN Het kanaal Het zuidelijke deel Kasteel 'Obbicht' te Obbicht. Foto's ir.P.J.A.Bongaerts. Het noordelijke deel Wie in Zuid-Limburg op zoek gaat naar monumentenzal vermoedelijk weinig aandacht schenken aan de smalle strook land tussen de Maas en het Julianakanaal. Dorpen als Borgharen, Grevenbicht en Roosteren zullen dan ook wel meer bekend zijn vanwege de recente Maasoverstromingen dan hun monumentale erfgoed. Om deze reden had de afdeling Limburg van Heemschut juist dit gebied uitgekozen voor de jaarlijkse excursie in 1995 en willen wij er in dit artikel nog eens nader op ingaan. Het isolement van de dorpen tussen het Julianakanaal en de Maas dateert van het begin van deze eeuw. Nadat er in de Eerste Wereldoorlog nauwelijks contacten tussen Nederlands en Belgisch Limburg mogelijk waren geweest, ontstond hierna aan de Nederlandse zijde een beweging die aansluiting van Limburg bij België nastreefde. Deze groep annexionisten werd de wind uit de zeilen genomen door politici als Poels, Nolens en Ruijs. Het gevolg hiervan was, dat de verhouding tussen Nederland en België bekoelde en een verdrag over de kanalisatie van de Maas in 192 3 door de Eerste Kamer verworpen werd. De opkomende steenkoolwin ning vroeg echter om vervoersmoge lijkheden over water. Zodoende begon men in 192 5 met de aanleg van het Julianakanaal, dat in 1935 opengesteld kon worden. Men deinsde er bij de aanleg niet voor terug sommige dorpen in tweeën te delen. Dit gebeurde onder meer in Roosteren, Urmond en Geulle. Wanneer men vanuit Maastricht een tocht door dit gebied begint, komt men na het passeren van de sluis en de stuw van Borgharen bij het gelijk namige kasteel. Het huidige gebouw, waarvan de restauratie al ruim twintig jaar door een particulier - de heer Veenbuizen - wordt uitgevoerd, bevat nog de oorspronkelijke woontoren uit de 13 de eeuw, die thans dienst doet als trappenhal. Om deze woontoren ontstond een ringmuur, waarvan de onderzijde nog bewaard gebleven is. In het midden van de 16de eeuw werd de ruimte tussen de ringmuur en de woontoren bebouwd onder de familie Scheijfart van Merode. Van een eeuw later dateert de voorburcht, terwijl het interieur en de fagade de huidige aanblik kregen in het midden van de 18de eeuw. Het pittoreske poort gebouwtje van het hedendaagse kasteelcomplex is een product van de historiserende stijlen van het einde van de vorige eeuw. Voorbij Itteren ligt de voorburcht van wat ooit kasteel Haertelstein was, gelegen aan de monding van de Geul. Slechts deze 17de-eeuwse voorburcht met een iets oudere hoektoren resteert nog van het destijds strategisch belangrijke kasteel. Volgt men de loop van de Maas, dan komt men in Geulle, waar de kerk en het kasteel aandacht verdienen. Toen in 1920 in Geulle van nieuwe kerk werd gebouwd, besloot men deze dwars in de oude kerk te bouwen, zodanig dat de oude 14de-eeuwse toren en het koor uit 1626 voortaan als zijkapellen zouden kunnen dienen. In het voor malige koor kan men een schilderij van een leerling van Rubens bewonde ren en de imposante grafsteen van Waltervan Hoensbroek (t 1631). Deze laatste had niet alleen voor een nieuwe kerk gezorgd, maar ook enkele jaren eerder een schitterend kasteel laten bouwen, dat kon wedijveren met het kasteel in Hoensbroek zelf. Helaas werd het hoofdgebouw in 1847 tot op de laatste steen afgebroken en is thans nog slechts de voorburcht over. In de oude kern van Urmond vallen enkele fraair boerderijen en schippers huizen uit de 17 de en 18de eeuw op. Naast de Nieuwe Martinuskerk uit 1955 vindt men er twee oudere kerkjes: de hervormde kerk uit 1685 en het oude Martinuskerkje, dat in 1791-1793 gebouwd werd op de plek waar de voorganger ervan in 1773 door brand getroffen was. Via Berg aan de Maas bereikt men Obbicht. Ten zuiden van het dorp ligt kasteel Obbicht. Dit behoorde eens toe aan Karei van Bronckhorst- Batenburg, die in 1568 Willem van Oranje steunde bij diens overtocht van de Maas. Het huidige kasteeltje is gebouwd door de bekende Luikse architect jacques Barthélemy Renoz in 1780. Namen van families als Beelaerts en Dirckink van Holmfeld zijn aan dit gebouw verbonden. Het werd bescha digd in de oorlog en in 1954 door brand getroffen. Door de zakeman Szymkowiak is het in de jaren '80 weer volledig uit de as herrezen en zijn zowel het interieur als het exterieur in de oude stijl teruggebracht. In het dorpje zelf valt een eenzame kerktoren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 14