r/ yi Cultuurhistorische waasdetmgSleatr.t^n, het-.Groene Hart'(coneepc) hldöenkwalite Bailskwalitelt Cultuurhistorische waarderingskaart van het Groene Hart. september. 'Dit is waar het om gaat,' zei hij bij die gelegenheid. 'Hierin staan de cultuurhistorische kwaliteiten van het Groene Hart.' Hij legde nog even uit wat cultuurhistorie is: 'Cultuurhistorie is datgene wat je nu ziet van het verleden. Alles wat de mens veranderd heeft en wat zijn weerslag heeft gevonden in het land schap. Daarvoor is geen eindstreep. We bouwen nog steeds aan ons land.' Helaas worden de cultuurhistorische kwaliteiten van het Groene Hart zelden op hun waarde geschat. Wé zien ze eenvoudig niet. Buitenlanders vaak wel, meent Borger. Zijn Platform ijvert voor een groter draagvlak van de cultuurhistorie bij het publiek en verwacht in dit opzicht veel van de nota. 'Het verleden moet toekomst krijgen. Daar gaat het om.' Aldus Borger. Oruk op open ruimte neemt toe De professor heeft ook een planoloog gecharterd voor een toespraakje, prof. Needham. Deze trekt van leer tegen mensen die hun schouders ophalen over het groene hart..'Het heersende beeld van de open ruimte is dat ze een functie moet hebben. Er wordt gesproken over onze "kostbare" ruimte. En de ruimte is pas kostbaar als er "iets nuttigs" mee gedaan wordt.' De agrarische bedrijfsvoering was lang een waarborg voor behoud van het open karakter van het Groene Hart, maar heeft de laatste jaren niet zoveel grond meer nodig. De druk op de open ruimte is daarom sterk: 'dat blijkt wel uit het feit dat de afgelopen 40 jaar per jaar gemiddeld 82 hectare van de open ruimte in bebouwde ruimte is omgezet. Ook andere functies dan bebouwing worden mogelijk geacht, zoals ontspanning, het lichaam in conditie brengen, e.d. Maar vrijwel alle claims komen voort uit functio nele zingeving. Iedere vierkante nieter moet een nuttige functie hebben!' Needham pleitte dus voor een andere kijk op het Groene Hart. 'De open ruimte waarderen om wat het is. De intrinsieke waarde ervan. De waarde ringskaart doet dat: het Groene Hart bewonderen om wat het is, niet om hoe het gebruikt kan worden!' Needham vergeleek het Groene Hart met het ongeveer even grote Peak National Park bij Manchester in Engeland. Het is hem opgevallen dat het Groene Hart onderwerp is van plannen om te bouwen, terwijl The Peak gewaardeerd wordt om wat het is, er wordt slechts op bescheiden schaal in gebouwd. Hadden Borger en Needham gezegd dat ze 'heel blij' waren met minister De Boers opdracht, de laatste sprak nu van 'hartverwarmende betogen' en ten slotte vond Borger weer dat de minis ter 'héél, héél mooi nieuws' had gebracht. Zij kondigde namelijk aan een beleidsnota uit te brengen die als toetsingskader kan dienen voor het toekomstig ruimtelijk beleid. Bebouwing moest volgens haar maar zoveel mogelijk aan de randen van de Randstad plaatsvinden. Gebouwde monumenten Behoud van het Groene Hart is voor Heemschut een nauwelijks te onder schatten belang. De discussie gaat namelijk zelden alleen over de land schappelijke waarde van een grote open ruimte; gebouwde monumenten behoren óók tot het Groene Hart. Zo kreeg de Buitenplaatsenzone .van de Vechtstreek de waardering 'top', onder meer dankzij haar 'samenhangende reeks van dorpen, buitenplaatsen en boerderijen aan weerszijden van de Vecht.' Waardevol in deze zone zijn ook fort Nieuwersluis, een Joodse begraafplaats, een steenfabriek, boer derijen van het halletype, een water wipmolen. En dat allemaal temidden van 'een vrijwel ononderbroken reeks van parkbossen en een rijke broedvo- gélpopulatie en een veelheid van stin- zenplanten zoals sneeuwklokje en longkruid.' Door de makers van de nota is het Groene Hart in vier gebieden gesplitst: de boorden van de Oude Rijn; het gebied van de droogmake rijen, bovenlanden en veenplassen; de Waarden; de Vechtstreek. Deze werden elk weer onderverdeeld in deelgebieden die op hun beurt verder gesplitst werden. Op die manier werd - om slechts één voorbeeld te noemen - aan de Boorden van de Oude Rijn het deelgebiedje Zegveld onderscheiden. Een bij uitstek open weidegebied, mooi verkaveld, met fraaie boerderijen en een bewoningslint langs de Meije, aangemerkt als een MlP-gebied van bijzondere waarde. De nederzettingen hebben een duidelijke visuele relatie met het open gebied aan weerszijden ervan. Cultuurhistorie in het Groene Hart. Een overzicht en een waarderingskaart - concept. Auteurs: Prof. dr. GuusJ. Borger en Drs. Paul H. C. Vesters. Juni 1996. 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 11