De cultuurhistorische waarden van het Groene Hart Nu geïnventariseerd met speciale waarderingskaart Wat zijn nu eigenlijk de bijzondere kwaliteiten van het Groene Hart? En welke gebieden zijn het meest waardevol? Over deze en andere vragen verscheen eind juni een publicatie met een waarderingskaart van het Groene Hart op schaal 1 200.000tot stand gebracht door het Platform Landschap en Cultuurhistorie. Nieuw is vooral de integrale benadering: alle cultuur historische aspecten, het hele landschap met alles erop, eronder en eraan, werden in de waardering meegenomen, dus ook gebouwde monumenten. In de waarderingskaart werden gebieden van 'topkwaliteit' donkerrood inge kleurd, gebieden van 'middenkwali teit' oranje, gebieden van 'basiskwali teit' geel. Zo zijn het grootste deel van de Vechtstreek en het centrale gebied van de Krimpenerwaard 'top', maar de zuidpunt van de Haarlemmermeer slechts 'basis'. Ik tast de waarderings kaart van het Platform met mijn ogen af en zie dat het Groene Hart vlak bij mijn huis begint. Het heeft daar 'topkwaliteit', maar dat vond ik zelf ook altijd al. Het begrip Groene Hart werd in 1973 geïntroduceerd door het kabinet-Derc Uyl. Er waren grenzen van het gebied aangegeven, maar die werden telkens gewijzigd, laatst nog in de Vierde Nota Extra. Zo valt het grootste deel van de Haarlemmermeer er net niet onder, en de Alblasserwaard net wel. Tijdens de Groene Hart-gesprekken, die eind 1995 op initiatief van minister De Boer werden gehouden, bleek dat er brede steun bestond voor haar Groene Hart-beleid. Maar een goede tekst, waarin de Groene Hart-gebieden met al hun bijzondere kenmerken beschre ven en gewaardeerd werden, zodat je daarop je beleid kunt baseren bij het maken van ruimtelijke ordening plannen, was niet voorhanden. De minister gaf toen opdracht aan enkele organisaties om binnen een halfjaar zo'n tekst te schrijven, met een cultuurhistorische waarderingskaart van het Groene Hart op schaal 1:200.000. Het Platform Landschap en Cultuurhistorie nam uiteindelijk het voortouw bij de produktie daarvan. Een half jaar is weinig, maar precies op tijd, eind juni, wist Platform-voorzitter prof. Guus Borger in Nieuwspoort een concept aan de minister te overhandi gen, onder de titel Cultuurhistorie in het Groene Hart; een overzicht en een waarderingskaart - de definitieve waarderingskaart verschijnt in BERT FRANSSEN Beschermd dorpsgezicht Loenen, al aangetast door nieuwbouw. Foto Bert Franssen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 10