HEEMSCHUT ACTIEF Zuid-Holland Binnentuinen bedreigd Stolwijkersluis van de kaart? Zicht op sluizen niet verstoren Restanten Vrouwenkerk niet slopen Behoud kloostergebouw zeker Noord-Holland Nu het Gerechtsgebouw er nog uit Gouda- B en W van Gouda zijn van plan ontheffing te verlenen van de geldende bepaling, dat-volgens het bestemmingsplan - per functie ten hoogste twee parkeerplaatsen per locatie zijn toegestaan. Het gaat in dit geval om het achtererf van het monu mentale pand Westhaven 52, dat in zijn huidige, uitwendige gedaante uit 1728 dateert. Geruime tijd geleden verleende de gemeente toestemming een bijgebouw te slopen en tot recon structie van de 18de-eeuwse tuin over te gaan. Er zouden ook twee parkeer plaatsen worden aangelegd. Nu is die reconstructie van de baan en gaat het om louter parkeerplaatsen. De gemeente stelt hier de in het bestem mingsplan opgenomen functie van 'erf gelijk aan: parkeren. Een niet alleen voor deze plek gevaarlijke taktiek. Er liggen meer waardevolle binnenplaatsen en tuinen in de Goudse binnenstad waar geparkeerd zou kunnen worden. Heemschut tekende dan ook bezwaar aan, dat inmiddels ongegrond is verklaard, waarop Heemschut bezwaar heeft aangetekend tegen de aanleg-vergun- ning. Gouda- Om niet-bestemmingsverkeer uit de binnenstad te weren zal een ringweg om de stad worden aangelegd. Het zuidelijk deel daarvan kan in verband met geluidshinder etc. niet tussen binnenstad en IJssel worden aangelegd. Men zoekt ruimte over de IJssel heen. De daar liggende dijk is te smal, men denkt erover de weg gedeeltelijk door de Krimpenerwaard te laten lopen. Hier moet hij in ieder geval om een bestaand natuurgebied en een afvalverbranding heen. Aansluiting op het provinciaal wegen net vindt plaats ter hoogte van het gehucht Stolwijkersluis. Dit dreigt hierdoor vrijwel van de aardbodem te verdwijnen. Heemschut heeft in een schrijven aan de MER-rapportage- commissie bepleit het onderzoeksge bied ter plekke te verbreden zodat een ander traject van de weg mogelijk wordt en ook cultuurhistorische waarden gespaard blijven. Leidschendam-De gemeente heeft de bezwaren van Heemschut en anderen tegen bebouwing van het Damplein ongegrond verklaard en bij de provin cie de verklaring van geen bezwaar aangevraagd. Heemschut Zuid- Holland heeft besloten in ieder geval ook tegen de bouwvergunning bezwaar aan te tekenen en zelfs een mogelijke bodemprocedure niet uit Dullé). Het sluisje over de Vliet bij Leidschendam, (dia A.A de weg te gaan. De aantasting van de historische structuur en de belevings waarde en beeldkwaliteit van het eeuwenoude sluizencomplex door dit plan is ernstig genoeg om zulks te overwegen. Op alle mogelijke manie ren zal de publieke opinie ter plaatse en de politiek bewerkt worden in samenwerking met de Stichitng Behoud Erfgoed Leidschendam (StiBEL). Leiden- Heemschut heeft bezwaar ingediend tegen de sloop van de restanten van de middeleeuwse Vrouwenkerk. Daar deze resten de status van Rijksmonument hebben (en nog niet zo lang geleden, met rijkssub sidie, zijn gerestaureerd en geconsoli deerd) heeft dit bezwaar een opschor tende werking. Dat geeft ook de gemeente de tijd opnieuw na te denken over de inrichting van het plein en het behoud van deze ruïne, wat men trouwens beter voor de plan ontwikkeling ter plekke had kunnen doen. Sassenheim- Het behoud van het voormalig klooster- en schoolgebouw, in de volksmond bekend als 'Het Onderdak', lijkt definitief zeker gesteld. Drie projectontwikkelaars hebben plannen ingediend en alle drie hebben het gebouw op een of andere manier weten in te passen. Mabon gaat waarschijnlijk de race winnen met een plan dat niet alleen het goedkoop ste is maar ook het meest de histori sche structuur van Sassenheims centrum respecteert. Leo van der Meule, Heemschut Zuid-Holland. Haarlem- Het is vrijwel zeker, dat de geplande schouwburg uit het bestem mingsplan de Appelaar, in de volks mond het gewraakte Enschede- complex, wordt geschrapt. Dat betekent, dat het gerechtsgebouw beduidend lager kan worden en het zicht op de eeuwenoude Bavokerk op de Grote Markt in Haarlem niet verstoord wordt. Het een en ander is mede het gevolg van het initiatief van Heemschut en de Vereniging Oud- Haarlem de oude schouwburg op het Wilsonsplein op de Rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen.Het resultaat daarvan is tot nu toe, dat deze op de voorlopige monu mentenlijst prijkt, zodat sloop in elk geval ook voorlopig voorkomen is. Overigens wordt er inmiddels door de actievoerders onder aanvoering van de Haarlemmer Henk Vijn een plan ontworpen om ook het gerechts gebouw uit het plan te halen. De argumenten daarvoor, die ook door Heemschut ondersteund worden zijn velerlei. In de eerste plaats leeft onder de Haarlemse Justitie de vrees, dat een gerechtsgebouw grenzend aan een eveneens gepland hotel een bedrei ging zou kunnen vormen voor de veiligheid van de Justitie. Bovendien is de Grote Markt wel centraal in de stad gelegen maar niet optimaal bereikbaar en het is met name de advocatuur, die op dat nadeel gewezen heeft. Het beleid van de gemeente is erop gericht vooral in de avonduren deze locatie wat levendiger te maken en daar levert een gerechtsgebouw geen bijdrage aan. Als het gerechtsgebouw uit de plannen verdwijnt kan het bestaande concert gebouw gemoderniseerd worden en 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 9