1 Coulissenlandschap bedreigd Nadat in 1992 een autoweg dwars over de terp van Besseburen bij Beetgum (Gemeente Menaldumadeel) werd aangelegddreigt opnieuw een aanslag op een in cultuurhistorisch en landschappelijk opzicht waardevol gebied op slechts twee kilometer afstand daarvan. Dit keer door woningbouw naast het terrein van de voormalige state Groot Terhome. T. DE LANG-BOSMA Zicht op Beetgum aan de noordzijde, links hoge iepen bij ingang voormalige State. Ernstig verwaarloosde vijver, gelegen achter de wilgen. Fraai coulissenlandschap. De Gemeente Menaldumadeel maakt deel uit van Westergo in de Noordwestelijke Friese kleistreek, gelegen ten noorden van de lijn Leeuwarden-Franeker en begrensd door de oude (ingepolderde) Middelzee. Het gebied kent een zeer rijke en oude bewoningsgeschiedenis op kwelderwallen en terpen, met vele adellijke states en stinzen. Hiervan zijn slechts enkele bewaard gebleven, zoals het Poptaslot in Marssum. Op de terreinen van de afgebroken states en in de nabijheid ervan zijn vaak nog wel sporen en kenmerken zichtbaar, die een waardevolle beteke nis hebben in het landschap, zo ook in dit geval. De in 1879 afgebroken state Groot Terhorne was één van de mooiste en belangrijkste uit de Friese historie. Haar geschiedenis is zeer goed gedocumenteerd, zowel van het gebouw, de tuinaanleg als van de bewoners. De eerst bekende bewoner was Hessel van Martena (geboren ca 1460), één van de rijkste hoofddelin gen van Friesland. In de strijd tussen Schieringers en Vetkopers koos hij partij voor de eersten. Zijn kleindoch ter huwde een Frankische edelman. Zo raakte de naam Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg aan de state verbonden tot de afbraak. Van de tuinaanleg kennen we de namen van Jacob Marot (zoon van Daniël) en van Lucas Pieter Roodbaard. De state is verdwenen, maar restanten van de tuin zijn bewaard, evenals de verkaveling met de voor de open kleistreek zeld zame boomwallen. Zo is de oprijlaan nog zichtbaar en ligt er een oude vijver van vóór 1729. Aan de noordzijde bevindt zich de oude Middelzeedijk met drie rijen monumentale iepen. Het contrast met de vrijwel boomloze Bildtpolder is schitterend. Uit grote bezorgdheid dat opnieuw, in dit geval onnodig vanwege de aanwezige alter natieven, een deel van ons erfgoed ernstig wordt aangetast, is door enkele inwoners van Beetgumermolen de Stichting Ringsom Great Terheme opge richt. Gepoogd wordt het tij te keren door autoriteiten en instanties te over tuigen van de noodzaak cultuurhisto rische en landschappelijke waarden in de besluitvorming te betrekken. Daarnaast wil de Stichting mogelijk heden onderzoeken voor herstel van verwaarloosde elementen en voor vergroting van de toegankelijkheid. De Stichting is blij met de door de Bond Heemschut toegezegde aandacht en ondersteuning. T. de Lang-Bosma, namens de Stichting Ringsom Great TerhemeFryslan. 8

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8