Boerderijcomplex Middenduin te Santpoort Het is zeer verheugend dat de Vereniging Natuurmonumenten de unieke landerijen met een gedeelte van het boerderijcomplex Middenduin, gelegen vlak ten noorden van de Ruïne van Brederode, gaat aankopen. Daartoe is zeer recent overeenstemming bereikt. De provincie zal de vijf hectare grond in combinatie m.et de historische gebouwen aan Natuurm.onumenten verkopen. Deze aankoop is van buitengewoon belang voor de bescherming van de binnen- duinrand. De bescherming en instandhouding van dit binnenduingebied houdt de Stichting Santpoort in overleg met Heemschut nauwlettend in de gaten. Aan de verdere verwaarlozing van zowel het terrein als de gebouwen wordt zo een halt toegeroepen. Het boerderijgedeelte bestaat uit een 18de eeuwse woning met een stal van omstreeks 1880, twee gepotdekselde houten schuren en twee vierkante houten hooibergen onder pannen schilddaken. De woning wordt vermoedelijk doorverkocht aan een particulier. Sinds de beëindiging van het boerenbedrijf in 1993, zijn de gebouwen niet meer in gebruik. Als bedrijfspand en werkschuur ten behoeve van het materieel voor onderhoud van de duinen gaat Natuurmonumenten de boerderij zelf in gebruik nemen. Het komen en gaan van voertuigen over de lange weg naar de huidige uitvalsbasis van de vereni ging midden in het natuurgebied Duin en Kruidberg is ongewenst. Vanuit Middenduin zijn alle natuurterreinen makkelijk bereikbaar zonder het publiek en de natuur te storen. Als voorwaarde bij de overdracht is gesteld dat de boerderij en bijgebou wen geheel gerestaureerd moeten worden. Als gevolg van het jarenlang nagenoeg geheel achterwege blijven van het noodzakelijke onderhoud door de Provinciale Staten Noord-Holland is het rijksmonument met de terreinen er slecht aan toe. Casteleijn hofstede Het voormalige boerderijcomplex Middenduin, gelegen aan de zogehe ten Ruigehoek, bestaat uit vier woon huizen, een stal, twee 19de eeuwse houten kapbergen en twee houten schuren. Het oudste en meest noorde lijke deel van het complex dateert vermoedelijk uit de laatste kwart van de 17de eeuw. Doch volgens een oude akte van 15 86 is er nabij de driesprong al sprake van een 'casteleijn hofstede' grenzend aan de zuidelijk gelegen heerlijkheid van Brederode. De kaste lein was de slotvoogd van het toen al vervallen slot Brederode. Niet lang nadat het geslacht Brederode in de mannelijke lijn in 1679 uitgestorven was, heeft de hofstede een agrarische bestemming gekregen. Begin 18de eeuw wordt de voormalige hofstede namelijk als volgt omschreven: Boerenwoning of huis genaamd Midde/duin vanouds genaamd kaste leinswoning. In het begin van de daarop volgende eeuw wordt het boer derijcomplex definitief Middenduin genoemd. Alle panden en de rondom gelegen landerijen zijn nog niet zo erg lang geleden volledig in eigendom van de provincie geweest. Het merendeel van de weilanden rondom de Ruïne van Brederode is nu van een naburige boer. De drie voorste huizen met tuin van het Middenduincomplex zijn reeds in particulier bezit en gerestau reerd door de eigenaars zelf. Alleen het laatste maar ook meest gevarieerde deel met huis, stal, schuren en bosscha ges is nog van de provincie. De daarbij behorende duinrellen zijn zeer karak teristiek voor het gebied. Het kavel met daaromheen de beekjes, komt onver anderd voor op een kaart van 1670. In het kader van de binnenduinrand- bescherming langs het Nationaal Park Zuid-Kennemerland, is de aankoop door Natuurmonumenten een mooie stap naar de totale bescherming van het gebied. In een meer uitgebreid artikel zal de Stichting Santpoort, die het behoud van cultuurhistorische monumenten en landschap van het Velsense gebied nastreeft, ingaan op het fenomeen binnenduinrand en bedreigingen daarvan. Stichting Santpoort Boerderijcomplex Middenduin in betere tijden. Foto Gemeentearchief Velsen, 1989. 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7