Het landschap van Friesland Heemschut It Fryske Gea slaat alarm Op 23 januari 1995 organiseert de Provinciale Commissie van Heemschut een avondsymposium rond het thema Landschap van Friesland'. De discussie rond de windmolenparken was reeds gaande, de polemieken over de aanvaardbaarheid en spreiding van vakantiebungalowparken vulden de kolommen van de regionale pers. Ook de geplande industriezones in Friesland verdeelden de direkt betrokken bevolking in, elkaar heftig bestrijdende kampen. De indruk werd gewekt alsof er plotseling iets bijzonders ging gebeuren; iets dat tot voor kort nog niet was vertoond. Een samenballing van beleidsvoornemens die in één klap iedereen wakker schudde. J.C. DE KROON EN H. KROES 'Paulus Potter-vee' ten westen van Stinsterrein aan de Bitgumerfeart. Een nadere analyse leert dat zulks niet het geval is. Al vele jaren is er een proces gaande, waarbij het friese land schap onder druk staat van ontwikke lingen die, bij een aantal belangrijke aspekten, afwijken van wat al eeuwen lang gaande was. Verandering van de leefomgeving is nu eenmaal regel. De cultuur verandert en daarmee ook de uitdrukking van die cultuur. In een "land waar het landschap volledig cultuurlandschap is geworden kan die verandering derhalve als een onvermijdelijk proces gezien worden. Bovendien zullen initiatieven, die in onze provincie leiden tot meer bedrij vigheid en werkgelegenheid, in het algemeen toegejuicht moeten worden. Zelfs in kringen van natuur, landschap en cultuurgeschiedenis is men zich terdege bewust van de noodzaak van aanpassing en vernieuwing. Maar vanwaar die protesten dan? Waarom heeft het verzet zich plotseling zo breed gemanifesteerd? Bijprodukt van een opkomend nostal gisch besef? Heeft het toenemend regionalisme en de groeiende aandacht voor de pluriformiteit in de samenleving er iets mee te maken? Of zijn het de naweeën van de jaren '70 waarbij een verwijzing naar een minder autoritaire samenleving en een streven naar baas-in-eigen-huis(regio) weer even de boventoon voert? Nee! Het lijkt er allerminst op dat het een tijdelijke oprisping van politieke- en/of sociale folklore is. De regering heeft reeds een poging gedaan om rond het thema '(Cultuur) Landschap' beleid(svoornemens) te formuleren. Wetenschappers, instel lingen voor Cultuur- en Natuurbehoud en overige geïnteresseerden, hebben zich reeds jaren geleden gebundeld in een Platform voor Landschap Cultuurhistorie. Recentelijk is bij het 70-jarig jubileum van HUS en HIEM, de door de Friese gemeenten in het leven geroepen organisatie voor welstandszorg, een congres gehouden onder de veelzeggende titel 'Grootschalige ingrepen in het land schap'. Zorg breed gedeeld Het bovenstaande is zo maar een greep uit ontwikkelingen, initiatieven en uitingen van verontrusting zoals die zich recentelijk ook hebben voorge daan. Zonder enige moeite kan deze lijst uitingen van zorg en alarm tot vele pagina's worden uitgebreid. Maar het beeld is inmiddels duidelijk genoeg: er is brede zorg over de ontwikkelingen in een rond het Friese landschap. De vraag rijst derhalve of de gang van zaken als onvermijdelijk moet worden aanvaard. Moeten we de gevoelde teloorgang van landschappen zien als een haast noodzakelijke uitkomst van andere prioritaire beleidsontwikkelin gen? Zijn de beleidsmakers, in de meest brede zin van het woord, zich bewust van de zaken die op het spel staan en worden dergelijke afwegin gen van belangen ook daadwerkelijk gemaakt? Of nog anders gezegd: gebeuren de dingen 'willens en wetens'. Wij betwijfelen dat! Wie zijn 'wij' zult U zich dan afvragen. Na afloop van het zoeven genoemde landschapssymposium van Heemschut, hebben vertegenwoordigers van Heemschut en It Fiyske Gea het initiatief genomen te onderzoeken op welke wijze in Friesland verantwoord landschapsbeleid tot stand zou kunnen komen. Daartoe zijn de afgelopen maanden vele gesprekken gevoerd met mensen uit allerlei sectoren die één ding gemeen hadden: betrokkenheid bij (het beleid t.a.v.) het cultuurhisto rische landschap. Deze gesprekken hebben ons andermaal gesterkt in de overtuiging dat het onbehagen rondom landschapsontwikkeling breed gevoeld wordt. Een grote stadstuin Daarnaaast rijst het vermoeden dat de verantwoordelijke overheden niet goed raad weten met landschapsbeleid. De nationale overheid produceert nota's en strooit met visies, maar weet dit voorlopig niet om te zetten in samenhangende beleidskaders en maatregelen. De in het geding zijnde belangen zijn zeer complex van aard en een breed scala van betrokkenen dient zich aan als het gaat om het formuleren van landschapsbeleid. Minister van Aartsen formuleerde recentelijk uiterst bondig zijn definitie van het huidige platteland als 'één grote stadstuin'. Uit planologische hoek is het inmiddels bekend dat het platteland al in hoofdzaak stedelijk- functioneel van karakter is. Betekent dit nu dat in die gebieden waar het landschap in hoofdzaak nog een plat telandskarakter heeft, ook stedelijke principes aan vorm en ontwikkeling ten grondslag moeten liggen? En hoe 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 5