ÏD Heemschut persprijs voor Richter Roegholt ppi a&LPP4 ÖKfP-: De Heemschut Persprijs 1995 is toegekend aan de Amsterdamse publicist en stadshistoricus dr. Richter Roegholt. De geschiedschrijver van de hedendaagse Amsterdamse stadshistorie Roegholt krijgt de prijs voor zijn gehele journalistieke en publicistische oevre, verschenen in talloze artikelen in krantenweek- en maandbladen. G JK- Zo had het kunnen gaan SCHETS niODELHOGE DiCHTHEiO rf=S>' Aanleiding voor de jury en het Bestuur van de Bond Heemschut om hem te eren was het artikel 'Stadsvernieuwing in Amsterdam' over de wisselende waardering van negentiende-eeuwse wijken in Amsterdam in het tijdschrift voor geschiedenis en archeologie Spiegel Historiael. Roegholt analyseert hierin de omslag in het denken over de negentiende eeuwse buurten. In de jaren zestig en begin '70 dacht men nog zeer negatief over de goedkope 'revolutie-bouw' in smalle, eentonige straten als die van de Amsterdamse Pijp en Dapperbuurt. De gemeente wilde tot sloop overgaan en de bewoners 'dumpen' in de 'provincie'. De bewoners kwamen in opstand en de politiek gaf toe. De architecten slaagden erin op verras sende wijze in te spelen op het nieuwe motto 'Bouwen voor de buurt' en ontwerpen steeds weer nieuwe speelse staaltjes van stadsvernieuwingsarchi tectuur, die tot ver over de grenzen de aandacht trekt. Billboards Een eervolle vermelding gaat dit jaar naar Harmen van der Werfvan de Provinciale Zeeuwse Courant, die in zijn krant de visuele vervuiling van de wegen door illegale billboards aan de kaak stelt. Het dagblad Trouw kreeg dit jaar opnieuw een eervolle vermelding, dit keer voor de serie 'de berm' van Haro Hielkema en Hans Marijnissen, samen met fotograaf Werry Crone. In deze originele serie wordt geattendeerd op intrigerende objecten, die de bermen in ons land verlevendigen zoals markante fabriekstorentjes, kazematten en kunstwerken van Rijkswaterstaat. De Persprijs en de eervolle oorkonden worden op 7 september in de Grote Kerk van Woudrichem uitgereikt. Staatssecretaris van Cultuur drs. Aad Nuis is gevraagd dit te doen. Voorzitter van de jury is de Amsterdamse journalist Max van Rooy, die commentator van NRC Handelsblad is. Hij is als voorzitter Jaap Balk opgevolgd, die vorig jaar is overleden. Na het afscheid van de jury van Loek Hieselaar is dit college onlangs uitge breid mtx.prof.ir. Wiek Röling, oud stadsarchitect van Haarlem en hoogle raar ontwerpen aan de TU Delft en Herman Moscoviter, journalist te Rotterdam. De overige leden van de jury zijn: ing. Oscar van Asten architect te Vlaardingen, Ben Kroon, journalist te Amsterdam, jan de Roode, omroep- journalist te Hilversum en drs.Jaap Kamerling, eindredacteur van Heemschut. Tussen 1965 en 1975 werd te Amsterdam gedacht over complete sloop en nieuwbouw van de 19de eeuwse wijken. Voor de overtollige bewoners werd het begrip 'overloop' (overspill) ingevoerd. Wethouder J.C.J. Lammers liet in 1974 een 'eind beeld' van de beoogde toestand ontwerpen, dat nooit is gepubliceerd. De tekenaar nam als voor beeld Oud-West, en legde als eerste ideeën- schets het patroon van Barcelona over de buurt. Met ziet onderaan het Vondelpark (1en rechts de Buitensingelgracht (2) met de Nassaukade. Ten noorden van het Vondelpark is zelfs de prachtige Vondelbuurt weggetekend (3). De tekenaar heeft ook de Jordaan aangepakt (4). Zo zouden ook de Pijp, de Oosterparkbuurt en de Dapperbuurt behandeld zijn. De combinatie van buurtprotest, een omslag in de publieke smaak, gentrification (sociale opwaarde ring) en de komst van nieuwe Nederlanders, heeft deze vorm van stadsvernieuwing tegengehouden. De buurten worden sinds 1978 straat na straat hersteld en vernieuwd. (Uit studie 'De Pijp op de golfslag van smaak' in de bundel in voorbereiding Ontmoetingen met studies over contemporaine geschiedenis).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 4