SERVICE Excursie Heemschut Zeeland Excursie Gelderland Excursie Limburg ACTIEF Overijssel Heemschut blijft tegenstander van uitbreiding museum Het Nijenhuis Maak kleine bouwsels niet vergunningvrij Op zaterdag 12 oktober organiseert de Provinciale Commissie Zeeland een excursie naar het voormalige eiland Tholen. Eén van de zaken waaraan die dag speciale aandacht zal worden besteed is het waterfront van het stadje Tholen, het stelsel van dijken, haventjes en oesterputten langs de oevers van de voormalige Eendracht. Deze voorma lige zeearm vormde eeuwenlang de grens tussen de provincies Zeeland en Noord-Brabant. De aanleg van de Schelde-Rijnverbinding en de bouw van de Philips- en Oesterdam veran derde het zoute getijdemilieu in een getijloos zoetwatergebied. De visserij en de oesterteelt verdwenen en de recreatievaart verscheen. Een grote verandering voor dit mooie oude stadje aan het water. Andere aandachtspunten tijdens de excursie zijn onder andere: het probleem van de met sloop bedreigde boerderijen en de watertoren van Scherpenisse, een belangrijk indus trieel monument dat zijn functie heeft verloren. Wie nader wil kennismaken met het voormalige eiland Tholen, met het stadje met dezelfde naam, met de smal- stad St. Maartensdijk, waar Koningin Beatrix dit jaar Koninginnedag vierde en met het door vele dijken doorsneden polderlandschap van Tholen is hierbij van harte uitgenodigd voor de excursie van 12 oktober. Nadere gegevens vindt u in de volgende editie van Heemschut. De jaarlijkse excursie van de Provinciale Commissie Heemschut Gelderland is dit keer in De Graafschap (Zutphen en omgeving) gepland. Op zaterdag 5 oktober verwachten wij belangstel lende leden van Heemschut en hun introducés in Zutphen; aankomst Station Zutphen om 10.30 uur. Een stadswandeling onder het motto 'Winst en verlies in de IJsselstad' staat op het programma en voert langs verschillende gerestaureerde panden en grootschalige nieuwbouwprojec ten. Onder deskundige leiding wordt een aantal objecten bezocht. Na de lunch in het IJsselpaviljoen te Zutphen gaat de excursie 's middags o.a. naar het Huis Verwolde (edelmanswoning uit 1776) te Laren (Gld). Aansluitend hierop bezichtiging en rondgang door het park. Er is een pauze in de thee- schenkerij. De excursie eindigt rond 17.30 uur. Nadere informatie in het Heemschut-nummer van augustus. Op zaterdag 24 augustus 1996 organi seert de afdeling Limburg weer haar jaarlijkse excursie. Ook dit jaar is de excursie-commissie er weer in geslaagd om een zeer interessant programma samen te stellen. De excursie, getiteld 'Kastelen in de buurt van de Rijksweg 73 Zuid', zal een verkenning zijn van het gebied ten oosten van Roermond waarbij twee historisch zeer belang rijke kastelen zullen worden bezocht en er tevens aandacht is voor de gevol gen van de toekomstige aanlag van de Rijksweg 73 Zuid in dit gebied. Het programma ziet er als volgt uit: 09.35 uur: vertrek vanaf het NS-station Roermond 10.00 uur: bezoek Kasteel 'Hillenraedt' te Swalmen (normaal niet toegankelijk!); rondleiding in het kasteel, de voorhoeve en de omvangrijke tuinen door de kasteelvrouwe; 13.00 uur: lunch op 'Landgoed Daelenbroeck'; 14.30 uur: bezoek Kasteel 'Daelenbroeck' te Herkenbosch (normaal niet toegankelijk!); rondleiding en toelichting op het restauratieplan van de base menten van de hoofdburcht van de 'Vrijheerlijkheid Daelenbroeck' door een vertegenwoordiger van de Stichting Restauratie kasteel Daelenbroeck; 16.15 uur: koffie/thee met vlaai te St. Odiliënberg; 17.30uur: aankomst op het NS- station Roermond. De kosten die verbonden zijn aan deel name bedragen 50,00 p.p.. Opgave voor deelname aan de excursie kan uitsluitend geschieden door overma king van dit bedrag Postbank- rekeningnummer 5635950 t.n.v. ir. P.J.A. Bongaerts te Roermond, onder vermelding van 'Excursie Limburg'. De aanmelding sluit op 10 augustus 1996. Het maximum aantal deelnemers is vastgesteld op 50 personen. Ir. P.J.A. Bongaerts Wijhe - De Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut blijft zich verzetten tegen de uitbreidingsplan nen voor museum Het Nijenhuis in Wijhe/Heino. De geplande nieuwe museumruimte moet volgens Gedeputeerde Staten gesitueerd worden achter het kasteel. Heemschut is eigelijk van mening dat van uitbreiding van het Nijenhuis geen sprake hoeft te zijn. Mocht uitbreiding van Het Nijenhuis onvermijdelijk blijken (en daar lijkt het wel op), dan spreekt Heemschut zich uit voor de zogenaamde 'boerderij-variant'. Dit plan gaat uit van een nieuwe, half ondergrondse tentoonstellingsruimte gekoppeld aan één van de bouwhuizen aan het voorplein van het kasteel. Wel betreft het hier zoals gezegd een 'negatieve keuze'. Heemschut ziet het boerderijplan als 'minst bezwaarlijk'. Heemschut is zeker niet te spreken over het tweede plan, de zogenaamde paviljoen-variant. Beide plannen zijn van de hand van architect Gunnar Daan. Het paviljoen-plan voorziet in een in het landschap verzonken ruimte met een eigentijdse architectuur. Tevens is in deze optie sprake van een verbindingsbrug over de slotgracht, hetgeen betekent dat het publiek dóór het kasteel zal moeten worden geleid. Nog minder dan de boerderij-variant kan het paviljoen de goedkeuring van Heemschut wegdragen. De aantasting van de monumentale uitstraling die zo kenmerkend is voor het Nijenhuis loopt volgens Heemschut met dit plan blij vende, niet meer te herstellen schade op. Richard Kers Heemschut Overijssel De Federatie Welstandstoezicht vindt, dat de nieuwe Woningwet de gemeenten in staat stelt een goed ruimtelijk kwaliteitsbeleid te voeren. Een probleem is echter het ontbreken van enig instrument om ongewenste situaties als gevolg van vergunningvrij bouwen te corrigeren. Ogenschijnlijk bescheiden bouwactiviteiten kunnen afbreuk doen aan de kwaliteit van de omgeving. Blinde rolluiken in winkel straten bijvoorbeeld. In de evaluatie nota van het ministerie van VROM wordt voorgesteld de meldingsplicht voor dit soort bouwsels zonder meer af te schaffen en tegelijk alle bouwwerken, die nu onder de meldingsplicht vallen vergunningvrij te maken. Alleen voor beschermde stads- en dorpsgezichten blijft de meldingsplicht bestaan. Vergunningvrij betekent echter, dat gemeenten geen invloed meer kunnen uitoefenen op plaatsing en uiterlijk van deze bouwwerken. Het gaat dan o.m om aanbouwen en bijgebouwen tot 50 m3 en tot een totaal van 50 van het erf, rolluiken en dakkapellen. Gemeenten nemen doorgaans de kwaliteit van dit soort bouwsels heel serieus. De Federatie en Heemschut stellen daarom voor in elk geval bijgebouwen, aanbouwen, dakkapellen en rolluiken van de meldingsplichtige bouwwerken niet vergunningvrij te maken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 40