KORTE BERICHTEN Noord-Holland Vondsten in Edam Stolpboerderij Rijksmonument Station voorgedragen voor Rijkslijst Larmagtoren van de baan? Hele binnenstad beschermd stadsgezicht Hoop voor stadion Zeeland Uniek vakwerkhuis Zierikzee wordt gerestaureerd Edam- De Archeologische Werkgemeenschap legt momenteel het rijke verleden van Edam bloot. Houtresten en scherven in de onderste veenlagen wijzen al op de oorsprong van de historische stad, gelegen op een terp. Een schoenmakerij uit de 16de eeuw, een waterput uit de 18de eeuw en een mestkuil uit diezelfde tijd zijn de voorlopige spectaculaire resultaten van het nog maar kort geleden gestarte onderzoek. De verwachting is, dat men op ruim 2 meter diepte de restanten vindt van laat 12 de eeuwse bewoning, van welke tijd in het IJsselmeerstadje geen historie bekend is. Heerhugowaard- Heerhugowaard was van oudsher wel een plaats rijk aan monumenten maar wie de uit de grond gestampte nieuwbouw nu aanschouwt zou dat niet verwachten. Als er al een monument te vinden is, dan is dat door 20ste-eeuws beton wel aan het oog onttrokken. Zo ook de Stolpboerderij aan de Jan Glijnisweg, die alleen vindbaar is als men de weg weet langs de flats en door het woonerf. Maar toch doemt daar dan na lang zoeken de boerderij in 't Kruis op met erf-en hekpijlers en een oprij laan van bijna honderd meter, die onlangs door de Rijksdienst tot monu ment werd verklaard, ook al moest een beduidend deel van de boomgaard gekapt worden voor de ontsluitings- weg, die nodig is voor wéér een nieuw bouwproject. Aalsmeer- De provincie Noord- Holland heeft tien panden in Aalsmeer bij de Rijksdienst voor gedragen als monument. Het gaat onder meer om de watertoren, het stationsgebouw aan de Stommeerweg, de veiling Bloemenlust en een voormalige naai-en knipschool aan de Hadleystraat. Amsterdam- De bouw van de 210 meter hoge zogenaamde Larmagtoren in hetTeleportgebied bij Sloterdijk gaat vermoedelijk niet door omdat de kantorenmarktsituatie in de loop van de laatste jaren aanzienlijk veranderd is. Er is veel verzet geweest tegen de bouw van deze hoogste wolkenkrab ber van Nederland. Het provinciebe stuur heeft verzoeken van het gemeen tebestuur voor een versnelde art. 19 procedure bij herhaling afgewezen en een volledige bestemmingsplanproce dure voor een dergelijk project nood zakelijk geacht. Daardoor heeft de voorbereidingstijd inmiddels langer dan vijf jaar geduurd. Amsterdam- Omdat de gemeente Amsterdam vreesde, dat door het aanvragen van de status 'beschermd stadsgezicht' de huren in de binnen stad aanzienlijk zouden stijgen is er nooit een aanvraag in die zin bij de Rijksdienst monumentenzorg gedaan. Nu in overleg met het ministerie van VROM, de huurcommissie en de woningbouwcorporaties het aantal woningen, dat in de vrije sector terechtkomt, tot 92 5 beperkt kan worden- in een beschermd stadsge zicht is bepalend voor de huur hoeveel daar in onroerend goed geïnvesteerd wordt- is het gemeentebestuur overstag en vraagt bij de Rijksdienst voor de hele binnenstad de status aan. Amsterdam is er altijd vanuit gegaan, dat zeker tweeduizend goedkope woningen in de vrije sector terecht zouden komen. Voor het eerst wordt dan straks zo'n groot stadsgebied beschermd. Eerder ontving Haarlem die erkenning. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Het voormalige NS-stationsgebouw van Aalsmeer is voorgedragen voor de Rijksmonumentenlijst. Foto gemeente Aalsmeer. Nog juist kwam het bericht binnen, dat het onderzoek, dat Stedebouwkundig bureau Kraaijvanger in opdracht van de Provincie Noord-Holland heeft ingesteld naar mogelijk behoud van het Olympisch Stadion positief uitvalt. Het stadion kan in combinatie met 800 nieuwe woningen in tact blijven. Het kan een atletiekbaan worden met in de catacomben een reeks aan sport gelieerde bedrijven. Het plan is ook financieel haalbaar als de erfpacht beperkt blijft tot enkele tonnen per jaar. De gemeente laat het plan van Kraaijvanger nu doorrekenen. Het Zeeuwse Zierikzee is trots op zijn rijk bezit aan monumenten. Zij vormen het toeristisch handelsmerk van dit oude stadje aan de Oosterschelde. De oude haven achter de twee stadspoor ten, die door een oude dubbele klap- brug met elkaar zijn verbonden, kan worden gerekend tot één van de bekendste stadsgezichten van Nederland. Langs het achter deze oude haven gelegen Havenpark staat een poortje, met de enigszins wonder lijke naam 'Vrijpoortje'. In het straatje achter dit poortje staat één van Zierikzee's oudste panden, een huis dat zeer waarschijnlijk stamt uit de 16de eeuw. Het pand is opgenomen op de lijst van beschermde monumenten. Samen met de aangrenzende tuin muur vormt het een beeldbepalend element in de gevelwand van het Vrijpoortje en is, mede hierdoor, een bezienswaardigheid. De datering van het huis valt af te lezen uit de gotische kenmerken van het gebouw, zoals het in de westgevel aanwezige houtskelet, de detaillering van kozijnen, ramen, luiken en balklagen, alsmede de aanwezigheid van een primitieve stookplaats. Vooral het houtskelet in de westgevel is in Zierikzee en mogelijk zelfs in Zeeland enig in zijn soort en als zodanig zeer waardevol. Het pand, dat waarschijn lijk nooit een woonbestemming heeft gehad, maar is gebouwd als atelier of werkplaats, staat al jaren leeg. Het 'vakwerkhuis', zoals het in Zierikzee wordt genoemd, raakte sterk in verval. De eerste aanzet om te komen tot een opknapbeurt dateert al van november 1985, toen de gemeente Zierikzee de mogelijkheden tot restauratie onder zocht. De bouwkundige toestand was toen al zo slecht, dat tijdens een storm een deel van de dakbedekking was verdwenen. In overleg met de eigenaar werd een restauratieplan opgesteld. Prijs en bestemming leidden echter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 38