7 Het kapittel van Lebuinus in Deventer MSP Zeist Jan de Rijk Peperhuis Enkhuizen Raadhuizen Bernard Duimel, algemeen directeur van Heemschut overhandigt het eerste exemplaar van 'Het kapittel van Lebuinus in Deventer' aan mgr.J.Niënhaus, hulpbisschop van Utrecht. Foto Vincent Jannink. In Holland staat een huis. Waar precies vermeldt onze lied-historie niet. De juiste plaats waar het oudste stenen huis van Nederland nog steeds staat weten we wel: in Deventer in de Sandrasteeg liefst drie verdiepingen hoog nog. Het is de Proosdij, zetel van de Proost, voorzitter van het kapittel van kanunniken. Wat we allang vermoedden is dat dit gebouw al vóór 1250 moet zijn gebouwd. Wat we nu met grote stelligheid kunnen zeggen is, dat de proosdij zelfs nog een eeuw ouder is dan we veronderstelden namelijk van rond 1130. En dat weten we nu zo zeker omdat een uitvoerig archeologisch en bouwhistorisch onderzoek is afgesloten - voorzover dat met zulke onderzoeken al ooit mogelijk is - neergelegd in een prach tig uitgegeven boekwerk getiteld: 'Het kapittel van Lebuinus in Deventer, de nalatenschap van een immuniteit in bodem, bebouwing en beschrijving.Een immuniteit was een gebied, waarbin nen de bewoners bepaalde vrijdommen ondervonden van belastingheffing of wetten en voorschriften, die daarbui ten wel golden.In dit geval betrof het dus het kapittelgebied, waarbinnen de clerici of kanunniken hun woon-en werkgebied hadden. In tegenstelling tot de monniken, die aan strenge regels gebonden in een klooster woonden hadden de kanunniken privé-bezittingen of zelfs een eigen huis en ontvingen zij inkomsten van de kerk. Het onderzoek in het hele gebied is zo uitputtend en gedetailleerd verricht, dat zelfs sporen zijn gevonden van routes en paden waarlangs de kanun niken regelmatig liepen om bij voor beeld van hun huis naar de kerk te komen, waar zij hun periodieke gebedsbijennkomsten hielden. Voor wie weet, dat dit alles met talloze teke ningen, foto's, kaarten, plattegronden en illustraties is verlucht en prachtig vormgegeven kan alleen maar de vraag rijzen hoe dit alles voor zo'n prijs nog te realiseren is. Het kapittel van Lebuinus in Deventer. Uitgegeven in de Deventer Reeks door ARKO-uitgeverij B. V. Deventer. ISBN90-72047-3 I-I Prijsf65,-. Jan-Derk Gerritsen Het MSP-team van de provincie Utrecht voert, behalve in de stad Utrecht, de inventarisatie en selectie uit in de verschillende gemeenten. In samenwerking met de gemeente Zeist werden onlangs de eerste resultaten gepubliceerd. 'Naar een bescherming van jongere bouwkunst; selectie gemeente Zeist; samengesteld door R.K.M. Blijdenstijn, M. Laman en K. Loeff Behalve dat het verslag een presentatie van potentiële rijksmonumenten in de gemeente Zeist is, wil het een soort voorbeeldfunctie zijn voor de rest van de provincie. Het eerste deel geeft een toelichting op de selectiecriteria, procedures en planning in de provin cie Utrecht. Het tweede deel bevat beschrijvingen en waardebepalingen, die ook als leidraad kunnen dienen voor andere gemeenten en selectie teams. Tot slot geeft de brochure het 'Voorstel voor rijksbescherming jongere bouwkunst en stedebouw uit 1850-1940 in de gemeente Zeist' De brochure is te verkrijgen bij de Afdeling Voorlichting van de Gemeente Zeist Postbus 513 3700 AM Zeist. Prijs 15,- De twee delen van FreerkJ. Veldman 'Leven en werk van Jan de Rijk, beeld houwer' zijn gebundeld en voor 15 gulden excl. verzendkosten te bestel len bij het bureau van de Stichting Oude Groninger Kerken. De twee uitvoerige artikelen verschenen eerder in het blad Oude Groninger Kerken XII(1995) pagina's 5 - 22 en 55 - 68. Bestellen: telefoon 050 - 31 23 569. In de serie Waanders Monumenten reeks verscheen ter gelegenheid van de tentoonstelling 'De peperzolder' in het Zuiderzeemuseum de uitgave 'Het peperhuis te Enkhuizendoor Jorien Jas, Mieke Scharloo en Helma van de Wetering. Het Peperhuis is een van de vier museumgebouwen van het Zuiderzeemuseum. Het gebouw dateert uit 1625 en werd gebouwd in opdracht van de rijke koopman en reder Pieter Beresteyn. Hij gebruikte het als kantoor, woonhuis en pakhuis. Zijn weduwe verkocht het pand aan de VÓC, die het gebruikte voor de opslag van peper en andere produkten uit Azië. Het boek beschrijft de geschie denis van het gebouw en hoe het als pakhuis door de VOC gebruikt werd, de inrichting, de goederen, het perso neel enz. De tentoonstelling geeft een beeld van de situatie en sfeer op een zolder van een pakhuis van de VOC anno 1750. De tentoonstelling duurt tot 12 augustus, waarna het Peperhuis voor een ingrijpende verbouwing ca 2 jaar gesloten zal zijn. Zwolle, Waanders, 1996. 19 p. ISBN 90.400.9844.1 Prijs/24,95. Het zesde deel in de Stichtse Monumentenreeks heeft als titel 'Raadhuizenen werd samengesteld door Ronald Stenvert met medewer king van Barbara Verwijen. In deze serie wordt telkens op een overzichte lijke, bondige wijze een thema uit de provincie Utrecht beschreven. Zo verschenen deeltjes over watertorens, spoorwegmonumenten, follies en trafohuisjes. Een deel over begraaf plaatsen is in voorbereiding. Dit deel behandelt een 36-tal raadhuizen (uit iedere gemeente één) in de provincie Utrecht. De opzet is gelijk aan de andere deeltjes, allereerst een hoofd stukvan algemene aard, waarin bete kenis en ontwikkeling van het raadhuis c.q gemeentehuis worden beschreven. Ook de geschiedenis van de bestuur lijke ontwikkeling binnen de provincie en de weerslag ervan op de gebouwen komen aan bod. Vervolgens wordt er een korte beschrijving gegeven van de 36 raadhuizen met foto en literatuur opgave. Van het gotische stadhuis annex stadspoort in Montfoort (1375, restauratie door Y. Kok in 1963) tot de hypermoderne aanbouw van het Amersfoortse gemeentehuis door Pi de Bruin Utrecht, Matrijs, 1996. 64 p. ISBN90.5345.082.3 Prijsf 19,95,- 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 37