ANNE-MARIETEN CATE BOEKEN Monumentenzorg en gemeenten Monumentenzorg nu hoog op politieke agenda Groene Hart Jaarboek Tuinkunst Beurs van Berlage In maart verscheen de uitgave 'Monumenten op en in de grondnaar een integraal gemeentelijk monumenten- en archeologiebeleidsamengesteld door A. van Marion (redactie) en W. Vos. Het is een uitgave van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Sedert de 'nieuwe' monumentenwet van 1988 is er veel veranderd en de verschil lende nieuwe regelgevingen noopten tot herziening. Het was dan ook zaak dat er langzamerhand een nieuwe gemeentelijke modelverordening kwam. Met name voor de kleinere gemeenten is een dergelijke handlei ding en handreiking noodzakelijk. In de publikatie worden de mogelijkhe den voor het voeren van een integraal monumentenbeleid geschetst. Nieuw in deze editie is de aandacht voor archeologie, bouwhistorie, financie ring en subsidiëring van verschillende soorten monumenten, waaronder de varende monumenten en bomen. Ook bevat de uitgave aanbevelingen t.a.v. gemeentelijke monumentencommis sies. Er is gepoogd in deze uitgave alle instrumenten voor het voeren van een integraal gemeentelijk monumenten en archeologiebeleid aan te geven. 's-Gravenhage, VNG uitgeverij, 1996. 95p. ISBN90.322.7725.1 Prijsf27,50. In het laatste kwartaalschrift (maart 1996) van de Boekmanstichting in Amterdam schreef Lydia Lansink (onlangs werd ze lid van de Raad voor Cultuur) een kritische bijdrage '275 miljoen extra voor monumenten; absoluut minimum en te weinig voor de kerken een bedrag waar lang niet alle proble men mee zijn opgelost, maar waar wel jaren met smart naar werd uitgekeken. Het artikel is een overzicht van de stand van zaken, de resultaten van de stroom van kritiek, rapporten en nota's, die er de afgelopen jaren zijn verschenen. Lydia Lansink verbindt hieraan één zeer positieve conclusie. 'De Nederlandse monumentenzorg onderging in enkele jaren tijds de metamorfose van beschaafd zwijgend muurbloempje en vermeende underdog tot een zelfbewuste, geëmancipeerde en - in de goede zin des woords - calculerende sector'. Monumentenzorg staat nu in ieder geval hoog op de politieke agenda. Er werden vele stappen in de goede rich ting gedaan, maar de 275 miljoen vormen daadwerkelijk slechts een aanzet tot de uitvoering van het Strategisch Plan. Laten we ons daar terdege van bewust blijven. Niettemin mag monumentminnend Nederland best even van deze euforie genieten. Het artikel is een helder overzicht van recente ontwikkelingen, waarbij de verschillende gebeurtenissen en toekomstverwachtingen op een rij werden gezet. Boekman Cahier 27, kwartaalschrift voor kunst, onderzoek en beleid; 8 (1996). P. 10-27. Prijs Cahierf 17,50. Boekmanstichting, Herengracht 415, 1017 BPAmsterdam. Tel. 0206243736. Fax 020-6385239.. Tegelijkertijd met een tentoonstelling in het stadsmuseum Woerden verscheen er bij Waanders de uitgave 'Gras en Wolken; een beeld van het groene hartsamengesteld door Gerrit WillemsKoos van Zomeren en Herman Vuijsje. In dit boek zijn schilderingen van het Groene Hart, dat op het moment zo in de belangstelling staat, bijeen vergaard. Uit de collectie blijkt, dat 17de eeuwse schilders geen bijzon dere belangstelling voor dit gebied hadden. Zij zochten het dichterbij. Daarentegen blijkt dat in de 19de eeuw onder schilders als Weissenbruch, Roelofs, Maris, Leo Gestel dit gebied erg in trek was en dat zij juist dit polder landschap zochten voor hun voorstel lingen. Kunsthistoricus Willems verrichtte studie naar de zogenaamde Groene Hartschilders; waarom kozen zij juist dit gebied. De auteur Van Zomeren en journalist Vuijsje beschrijven het gebied respectievelijk vanuit de belevingswereld en vanuit planologisch oogpunt. Zwolle, Waanders, 1996,104p. ISBN90.400.98.10.7 Prijs f35,- Begin dit jaar verscheen de eerste uitgave van 'Tuinkunst - Nederlands Jaarboek voor de Geschiedenis van Tuin - en Landschapsarchitectuur' (jaargang 1, 1995), dat feestelijk werd gepresen teerd in het prachtige Huis van Loon te Amsterdam, waarvan de tuin helaas in wintertooi verkeerde. Het eerste deel van Tuinkunst, een initiatief van boekhandel Architectura Natura verschijnt mede ter ere van het 15- jarig bestaan van de Nederlandse Tuinenstichting en het 15-jarig bestaan van de afdeling Speciale Collecties van de Landbouwunitveristeit te Wageningen. De redactie is in handen van Dr. E.A. de Jong, verbonden aan de vakgroep kunstgeschiedenis aan de Vrije Universiteit en Caroline van Eek. Het Jaarboek is opgezet om weten schappers de mogelijkheid te bieden hun onderzoeken te publiceren. De Nederlandse tuin- en landschapsar chitectuur beleeft een renaissance, aldus Erik de Jong in het Ten geleide, niet alleen in het vak (ontwerpdisci pline en plantassortimenten en hun toepassing) maar ook op het gebied van onderzoek, hetgeen de zeer uitge breide bibliografie over de periode 1980-1995 en samengesteld door Liesbeth Missel, aantoont. Het eerste jaarboek bevat 6 artikelen, waarvan een in het Duits over de invloed van Jan van der Groen's 'Den Nederlandtsen Hovenier' op de Duitse tuinliteratuur aan het einde van de 17de eeuw. Het zijn alle doctoraal scripties van de Vakgroep Kunstgeschiedenis van de VU. Verder bijdragen over een Zuidnederlandse hovenier in Spanje onder Philips II, het Hof van Bergen (ca 1650), over bloemsierkunst in de 17de eeuw, iconografie in de tuinen van Melbourne Hall Engeland en over het Hollandse landschap in de tuin kunst; over plantengemeenschappen als medium bij het ontwerp 1900-1945 en over de groenuitleg bezuiden Amsterdam. De bijdragen zijn interes sant, bondig en goed leesbaar en voor zien van vele gravures, tekeningen, ontwerpen en foto's. Als laatste bevat dit eerste jaarboek een chronologische bibliografie van Bomarzo, een opsomming van litera tuur, studies naar de ontstaansgeschie denis en de iconografische betekenis en publikaties over kunstenaars die zich door de beroemde tuinen van Bomarzo lieten inspireren, alsmede een korte indicatie van de inhoud. Amsterdam, Architectura Natura 1996.176p. ISBN90.71570.64.9 Prijs f69,50. Bij uitgeverij Waanders verscheen in samenwerking met de Stichting Roerende Kunstwerken in de Beurs van Berlage en Stichting de Sluitsteen het derde deel in de Waanders Monumentenreeks: 'De inrichting van de Beurs van Berlage; geschiedenis en behoud'door Manfi'ed Bock, Pol Bruys, Kristin Duysters e.a. Het boek en de vele afbeeldingen tonen overduidelijk aan hoezeer archi tectonisch ontwerp, aankleding en inrichting van de Beurs een eenheid vormen. En vooral ook hoe dit totaal kunstwerk nu gekoesterd wordt. In het kader van het Deltaplan werd door het Ministerie van WVC een conserve ringsprogramma opgezet, waarvan de resultaten na 5 jaar onderzoek in dit boek zijn beschreven. Aandacht verder voor de geschiedenis van de Beurs, over de ontwerpprincipes van Berlage, huurders en gebruikers, conservering en reconstructies van de 5 belangrijk ste vertrekken. Tot slot bevat het boek een catalogus van 80 voorwerpen, die beschreven worden en waarvan een foto is opgenomen. De Beurs is tegenwoordig ook als museum te bezichtigen. Zwolle, Waanders, 1996. 152 p. ISBN90.400.9843.3 Prijsf39,95.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 36