Europa Nostra in Wenen De in april gehouden voorjaarsvergaderingen van Europa Nostra in Wenen gaven weer een zwaarbeladen agenda te zien. In de counciP werd het gebruikelijke verslag gedaan van de voor-vergadering van het Dagelijks Bestuur dat zich onder meer had beziggehouden met het probleem van de mogelijke lidmaatschappen van organisaties in (delen van) het voormalige Joegoslavië en Rusland. ERNST DIENAAR Het fraaie Secessionsgebouw in Jugendstil van Olbrich. (dia's Ernst Dienaar). In het bijzonder Rusland doet de vraag rijzen of in Europa Nostra (EN) door het toetreden van een groot aantal Russische verenigingen niet een onevenredig grote Russische invloed zal ontstaan. EN beraadt zich hierover nader. Maar ook andere problemen kwamen aan de orde. Niet het geringste was en is dat volgend jaar de jaarlijkse finan ciering van het 'Award Scheme' (de toekenning van onderscheidingen aan verdienstelijke restauraties, zoals in 1995 aan de Proosdij in Deventer) door American Express zal eindigen. Een nieuwe sponsor is nog niet gevon den. Dat zou betekenen dat het voor EN publicitair zo belangrijke uitrei ken van prijzen zou eindigen. Joegoslavië De 'General Assembly' (Algemene Vergadering) behandelde een reeks huishoudelijke zaken, maar hield zich als laatste punt bezig met het noodza kelijke naoorlogse herstel van het cultureel erfgoed in het voormalige Joegoslavië. Inleiders uit de onder scheidene landsdelen gaven in woord en dia's een treurig beeld van de grote vernielingen die in dit schilderachtige land zijn aangericht. Het was jammer dat de laatstgeplaatste spreker, uit Servië, nog maar weinig tijd was over gelaten zijn betoog naar behoren te houden en dat hij tenslotte zelfs moest afbreken. Al even onprettig was dat van de geagendeerde discussie vrijwel niets kwam, zodat een gedachtenwisseling over een ontwerp-resolutie in feite in het water viel. Naar achteraf bleek, was een (aan de vergadering niet bekend) sprekerslijstje voorbereid. Zo kreeg uw verslaggever geen gelegen heid een amendement in te dienen: de ontwerptekst riep op tot meer coördi natie van het komende herstelwerk tussen met name de Raad van Europa, de Europese Unie en Unesco. Wij wilden de NAVO hieraan toevoegen omdat deze de organisatie vormt, die zich tot vandaag in Joegoslavië verre weg de grootste inspanningen op meer dan een gebied heeft getroost. De 34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 34