Bm Combinatie met woningen Onzorgvuldig bestuur Alternatief plan HOUTSNIJ- EN BEELDHOUWWERK RESTAURATIE in hout en steen E.M. Venbroek-Franczyk Lunet 2 7411 DD Deventer Tel. 0570 - 631 763 Atelier Bergsingel 15 Design, decoratie en kunst, gemaakt voor enkele eeuwen tuingenot. Te zien in de 1,5 ha grote landschapstuin van Ton van Rijsbergen. BON JON 33 ondergronds of in een transferium, bieden tevens bezoekers aan de stad een goede mogelijkheid om van daar met openbaar vervoer de tocht naar het stadscentrum te vervolgen. Het behoud van deze publieke verkeersfunctie sluit uitstekend aan bij het plan van het comité tot behoud van het Olympisch Stadion. Dit behelst het benutten van het stadion als natio naal athletiekcentrum en voor andere sportieve activiteiten. Terzijde van het complex en aan de Stadiongracht ligt er het voorstel voor tenminste 300 en maximaal ruim 1000 woningen en enkele bedrijven. Wat de bestuurlijke kant van de zaak betreft moeten we helaas vaststellen dat het optreden van de stedelijke overheid en van de Deelraad Zuid inzake het Olympisch Stadion geen schoonheidsprijs heeft verdiend. Van geen van beide zijden heeft men gekeken of behoud mogelijk was. Sterker nog, men heeft zich in strijd met de Monumentenwet -in 1992 werd het historische gebouw definitief aangewezen als rijksmonument- in onderhandelingen met projectontwik kelaars verplicht zich -nota bene tot het uiterste- er voor in te spannen om de sloop van het stadion zo spoedig mogelijk doch uiterlijk 1 juli 1996 te doen plaatsvinden. Volgens het hoofd van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (regio West), T. Visser, hebben gemeente en stadsdeel dan ook 'onzorgvuldig bestuur' gepleegd. Het is goed er nog eens aan te herin neren dat de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State op 14 november 1995 het besluit van het dagelijks bestuur van Amsterdam- Zuid tot verlening van een vergunning voor de sloop van het Olympisch Stadion heeft vernietigd als strijdig met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. We zouden Gemeente en Deelraad dan ook willen aanraden de slopershamer op te bergen en met het comité tot behoud van ons Olympisch Stadion om de tafel te gaan zitten en op basis van een redelijk erfpachtcontract nieuwe gebruiksmogelijkheden onder ogen te zien. Het architectenbureau. VMX te Amsterdam gaf desgevraagd de volgende toelichting bij het door prof. Heinemeijer genoemde plan. Aangezien wij van mening zijn dat ook het initiëren van projekten tot de taak van de architekt behoort hebben wij vorig jaar geheel onafhankelijk een ontwerp gemaakt voor het behoud van het Olympisch Stadion. Na verwijdering van de betonnen ring blijft het oorspronkelijke gebouw van Jan Wils uit 1928 over, dat zonder konstruktieve of esthetische wijzigin gen geschikt te maken is als hotel, bedrijfsruimte, sportcentrum en/of museum. Ook de binnenzijde blijft in takt en behouden voor sportfunkties. Om het stadion heen zijn woningen gesitueerd. Hierbij is een nieuwe typologie ontwikkeld: bedrijfswonin gen, omdat deze plek in de stad, waar de overgang van het Plan Zuid van Berlage naar de perifere kantoorgebie- den zich voltrekt, vraagt om een mix van bewoners en funkties. Op het Stadionterrein zijn 300 woningen gepland. Indien de omliggende terrei nen meegenomen kunnen worden in het plangebied zijn zelfs 1135 wonin gen te realiseren. De woningen zijn op verantwoorde afstand van het stadion gedacht, een opening naar de uitlopers van het Amsterdamse Bos is gemaakt en de woningen zijn opgetild om de plezierboten vanaf de Schinkel tot onder het gebouw te laten varen. De hoop op behoud neemt overigens toe. Het onderzoek, dat de Provincie liet instel len, is positief uitgevallen (zie pag. 38). Prof. ér. W.F. Heinemeijer is lid van het Monumentenoverleg van de Amsterdamse monumentenorganisaties en emeritus hoogleraar sociale geografie aan de Universiteit van Amsterdam. i-ra-mmnn n ii-irrT .-TTiTi-rri-i-r»n^vi vTrriTfirf^rrr Bovenlicht Latijnse School Deventer Gietwerk in steen Arnhem Wlldenborchseweg 13 Open: (verbindingsweg Vorden-Lochem) Dinsdag r/m 7251 KB Vorden Zaterdag van Telefoon 0575-556763 10.00 rot 17.00 uur tuinornamenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 33