Destijds omstreden Nicolaaskerk krijgt oude glorie terug Voor restauratie beroemde koepelkerk ontbreekt nog 2.6 miljoen Wie met de trein aankomt in Amsterdam kan er niet aan voorbij: aan zijn linkerhand bepalen de robuuste koepel en de torens van de Nicolaaskerk de eerste indrukken van de hoofdstad. De m.arkante kerk verheft zich op majestueuze wijze op een vitale plek in de stad en beheerst als een echt Handmarkde wijde omgeving. Van welke kant men de kerk ook nadert, haar koepel en torens rijzen overal op boven de daken van de omliggende gebouwen. En steeds toont de kerk een wisselend beeld. Vanuit het noorden bij tegenlicht trekt zij een scherp silhouet. Vanuit het oosten vorm.t zij de tegenhanger van het Centraal Station. Vanuit het zuiden openbaart zij, beschenen door de zon, iets van de heerlijkheid van de heilige Nicolaas, aan wie de kerk is gewijd en vanuit het westen oogt zij als de trouwe wachter aan de waterkant, de zeevaarders bewakend, die Nicolaas tot hun beschermheilige kozen. JAAP KAMERLING Eind april beklommen twee zwarte dienaren van de heilige Nicolaas, die behalve ruwe zeebonken ook kinderen in zijn hart sluitde kerk om het enorme doek te onthullen, dat met de letters 'Red de Sint Nicolaas' aangeeft, dat het markante bouwwerk het zwaar te verduren heeft. Restauratie Dit jaar gaat immers een hoogst noodzakelijke restauratie van start. Periodiek onderhoud heeft niet kunnen voorkomen dat de tand des tijds stenen, leien, metaalwerk en beglazing heeft aangetast. De dicht gemetselde koepelvensters worden heropend en het rijk getinte glas zal worden teruggeplaatst, zodat de nu somber ogende kerk straks weer zal baden in een zee van kleuren. Binnen in de kerk zullen met name de fraaie schilderingen van Dunselman worden gereinigd en hersteld. De kruiswegsta ties moeten van nieuw raamwerk worden voorzien en het geweldige orgel uit de werkplaats van Sauer te Frankfurt a/d Oder zal ook worden gerestaureerd. Om het gebouw te restaureren en voor de toekomst te behouden is nog zo'n 2.6 miljoen nodig. De totale restauratie kost meer dan 11 miljoen. Architect Adrianus Cyriacus Bleijs (1842-1912) bouwde in 1887 de kerk in neo-barok en neo-renaissance stijl. Dat is bijzonder omdat in de negen tiende eeuw een beweging gaande was onder aanvoering van architect P.J.H.Cuypersbouwer van o.m. Centraal Station en Rijksmuseum in de hoofdstad, die de neo-gothiek zag als de meest passende stijl voor katholieke De Sint Nicolaaskerk in Amsterdam. Foto Bureau Monumentenzorg, Han van Gooi.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 30