Nieuwe impuls voor herbouw De Ster Onlangs kreeg de fondsenwerving van Stichting de Sterremolen een nieuwe impuls met depublikatie van een historische uitgave. Op 10 mei verscheen Houtzaagmolen De Ster; de opkomst, ondergang en wederopbouw van een molen in Utrecht, een rijk geïllustreerde uitgave, in het voorwoord aanbevolen door burgemeester Opstelten. Het boek wordt in eigen beheer uitgegeven door Vereniging Molenerf De Ster, de beheerder van het gelijknamige terrein. De vereniging heeft bij de totstandkoming van het boek samengewerkt met de Wetenschapswinkel Letteren Utrecht. De auteur, de historica Bemet van Leeuwen, heeft uniek beeldmateriaal verzameld en niet eerder geopende oude archieven geraadpleegd, waarbij zij verrassende ontdekkingen heeft gedaan. De verkoopopbrengsten van het boek komen ten goede aan de herbouw van de houtzaagmolen De Ster. Stichting De Sterremolen streeft sinds 1988 naar de herbouw van deze molen, de kroon op de restauratie van Molenerf De Ster aan de Leidsche Rijn in Lombok. Dit rijksmonument is in ons land een van de weinige vrijwel compleet bewaard gebleven houtzaag molenerven. Tot 1911 heeftop dit terrein houtzaagmolen De Ster gestaan, een achtkante stellingmolen, die in 1721 werd gebouwd. De stichting is er de afgelopen jaren in geslaagd meer dan 1.000.000,- (één miljoen gulden) bijeen te krijgen. Voordat de herbouw kan beginnen is in totaal nog 450.000,- nodig. Stichting De Sterremolen beschouwt de verschij ning van het boek als een welkome steun in de rug. Door de financiële bijdrage van diverse bedrijven en instellingen, is de winkelprijs slechts 17,50 en kunnen de opbrengsten ten goede komen aan de herbouw. De stichting heeft bovendien een dona teursactie aan het boekverbonden. Wie voor minimaal 25,- donateur wordt, ontvangt het boek gratis. Burgemeester Opstelten spreekt in zijn voorwoord over 'een uniek stukje cultuurgeschiedenis van onze stad'. Het boek beschrijft het wel en wee van de diverse eigenaren die de molen De Ster sinds 1721 heeft gekend. Vanaf 1876 was het bedrijf in handen van de familie De Wit. Die kocht het in dat jaar voor/ 15.000,-. De originele koopakte, één van de ontdekkingen bij het archiefonderzoek, staat in het boek afgebeeld. In 1890 kocht de familie De Wit ook De Bijgeval, een tweede houtzaagmolen, die naast De Ster aan de Leidsche Rijn stond, maar waarvan niets bewaard is gebleven. In het boek is ook de geschiedenis van deze molen vastgelegd. Verder beschrijft de auteur onder meer de werking van houtzaagmolens, de opkomst en teloorgang van de moderne industrie aan de Leidsche Rijn en de ondergang van de houthan del op Molenerf De Ster. Die werd in de jaren zeventig ingeluid door een verouderde bedrijfsvoering. Begin jaren tachtig ging de gemeente over tot onteigening. Enkele jaren later startte de restauratie van het molenerf, die in 1987 werd voltooid. Houtzaagmolen De Ster telt 64 pagina's en vele zwart/wit-afbeeldingen. Het is een gebonden boek, uitgevoerd met 'hard cover' en een stofomslag in kleur. Het boek verschijnt in een oplage van 1.750 stuks. Voor meer informatie: G.J. v.d. Wal tel. 030-2942553. Red. Gezicht op molen De Ster (rechts) en Bijgeval aan de Leidse Rijn. Foto Gem. Archiefdienst Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 27