De geheimen van de kerk van Kapel Ie onthuld G.J. LEPOETER In Zeeland staat dit jaar de imposante dorpskerk van Kapelle op Zuid- Beveland in het middelpunt van de belangstelling. De grondlegger van de monumentenzorg in Nederland, Victor de Stuers, schreef in 1815 over deze kerk: 1Onder de Zeeuwsche dorpskerken bekleedt dit gebouw een eerste plaats. Sindsdien is er in meerdere publikaties aandacht aan besteed. Echter een boek waarin alles overzichtelijk is gegroepeerd, getoetst aan de huidige inzichten en aangevuld met een grote hoeveelheid informatie uit niet eerder onderzochte archivalia, was er tot nu toe niet. De nu verschenen studie, 'De geheimen van de kerk van Kapelle onthuldvoorziet hierin. In zeventien overzichtelijk ingedeelde en gerangschikte hoofdstukken wordt de kerk in een ruim perspectief geplaatst. We moeten hier volstaan met het naar voren halen van enkele aspecten. Het zuiderkoor Van het kerkgebouw is het zuider- of hoofdkoor veruit het oudste (gebouwd plm. 13 2 5) en bouwkundig meest inte ressante deel. Een drietal elementen in dit koor trekt onze speciale aandacht en wel de ramen, de wandgeleding van het inwendige van het koor en het gewelf. De zwaar verminkte raampar- tijen zijn dank zij teruggevonden restanten van de oorspronkelijke toestand, gedurende de restauratie van de jaren 1963-1967 in htm oude vorm hersteld. Zowel de profilering als de omlijsting verdienen nauwkeurige aandacht. De wandgeleding van het inwendige van het koor straalt dezelfde voorname rijkdom uit als de vensters. Evenals bij de vensters is ook hierbij uitsluitend gebruik gemaakt van in profiel gehakte bakstenen en zelfs van eenvoudige, doch uitermate sierlijke gebeeld houwde bakstenen kapiteeltjes. De accentuering van de spitsboognissen, De wandgeleding van het zuiderkoor, opvallend 14de-eeuws architectuurbeeld. (Foto's M. de Goffau) de colonnetten en het spitsboogfries met de zgn. rode dodekop - zoals dit ook vroeger geweest is - zorgt voor een opvallende versterking van de architectuur. De gelijkenis met het inwendige van het hoofdkoor in Kloetinge, dat plm. twintig jaar ouder is, is opvallend. De koren van Kloetinge en Kapelle volgen hiermede duidelijk de zogenaamde kustgotiek der Vlaamse gewesten. Andere voorbeelden van deze architectuur zijn in Zeeland niet (meer) aanwezig. Tenslotte het gewelf. We volstaan met een citaat uit het standaardwerk van H. Janse over de houten kappen in Nederland: 'Een zeer merkwaardig geval is de kap van het koor van de kerk te Kapelle (Z). Die heeft schaar- gebinten op het tongewelf. In de rechte vakken heeft deze kap een gording- Eén van de houten apostelbeelden, daterend uit de tweede helft van de 15de eeuw. gewelfrib, maar die ontbreekt in de koorsluiting. De kap moet gebouwd zijn omstreeks 1325, dus aanmerkelijk eerder dan alle andere kappen met drie ribben in het gewelf, die in Nederland bekend zijn.' Opvallend aanwezig in het zuiderkoor is de graftombe van de 17 de-eeuwse ambachtsheer Philibert van Tuyll van Serooskerke. Deze tombe is opgesteld op de plaats waar vóór de reformatie het hoofdaltaar stond. Houten beelden Het is algemeen bekend dat in de kerk beelden van de twaalf apostelen zijn aangebracht, zes in de zuider- en zes in de noorder zijbeuk. Houten beelden die dateren uit de tweede helft van de 15de eeuw, de periode dat het schip van de kerk met de zijbeuken in de huidige vorm werd gebouwd. Nog hoger dan de apostelbeelden, vanaf de begane grond nauwelijks goed te onderscheiden, zijn boven in de hoeken van het middenschip de beelden van de vier Westerse kerkva ders, Gregorius, Hieronymus, Ambrosius enAugustinus, aangebracht. Zowel de beelden van de apostelen als van de kerkvaders dragen op symbolische wijze het dak van de kerk. Zo gewoon dat dergelijke beelden uit de 15de eeuw nog in de kerk aanwezig zijn, is het niet. In Zeeland vinden we ze, behalve in Kapelle, alleen nog in Nisse (de twaalf apostelen), in Kloetinge (zes kleine apostelbeelden) en in Brouwershaven (Jacobus Major en Sint Nicolaas, de heiligen waaraan deze kerk gewijd was). G.J. Lepoeter, De geheimen van de kerk van Kapelle onthuld, ISBN 90- 70298-23-6, formaat 17 x 24 cm, 504 pag., 206 ill. Prijs 50,- exclusief verzendkosten. Uitgeverij Heemkundige Kring De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, 4461 DAGOES, tel. 0113-249600, fax 0113-249789. G.J. Lepoeter is auteur van het boek 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 23