Gorcum heeft een bijzonder fraaie watertoren, gebouwd in 1886 naar een ontwerp van J.Schotel. bouwmarkt Gamma. Het karakteris tieke gebouwtje De Rotonde, in 1940 ontworpen door het Amsterdamse architectenbureau Merkelbach £r Kersten als schaftlokaal voor de werkers met daarboven een ontvangstruimte, is in gebruik bij een handelsmaatschappij in kantoorbenodigdheden. Deze oude gebouwen zullen binnen niet te lange tijd plaats moeten maken voor een brug. Het gebouwtje De Rotonde zal worden afgebroken, het krijgt in deze omgeving een nieuwe plaats. De Vries Robbé trok vaak architecten van naam aan. Zo werd het fraaie kantoorpand aan de De Vries Robbéweg in 1928 gebouwd naar een ontwerp van architect ir. D. Roosenburg. Het kantoorpand werd in 1989 geren oveerd, waarbij de oorspronkelijke architectuur nogal in het gedrang kwam. Ook dit gebouw zal echter binnen afzienbare tijd onder de slopershamer komen, zoals dat al eerder gebeurde met de tegenover het kantoorgebouw gelegen ambachts school, eveneens een ontwerp van Roosenburg. Uit een van de vennootschappen, die overbleef uit het faillisement van het Nederhorst-concern, kwam De Vries Robbé Gevelbouw voort. Deze nazaat van de oorspronkelijke onderneming heeft een zeer modern bedrijfsgebouw met veel glas en staal aan de Arkelsedijk. Naast deze twee voor Gorcum erg belangrijke ondernemingen kwamen er vanaf de tweede helft van de negen tiende eeuw tal van kleine tot middel grote bedrijven tot stand: zij profiteer den van de centrumfunctie van Gorcum voor een wij de'omgeving. In het Gorinchem van nu zijn histori sche bedrijfspanden, met name uit de periode 1850-1940, schaars vertegen woordigd, zeker in de binnenstad. Het station van de Staatsspoorwegen, in gebruik genomen in 1883, werd in 1970 gesloopt. In het vroegere postkantoor naar een ontwerp van C.J. Loeven) uit 1866 op de hoek van de Groenmarkt en de Tinnegieterssteeg zijn in het begin van de jaren '80 appartementen gemaakt. De RotondeZo wordt dit opmerkelijke gebouw genoemd, dat in 1940 werd ontworpen door het Amsterdamse architectenbureau Merkelbach Karsten. Het was eens een schaftlokaal voor de arbeiders van De Vries Robbé Co. Boven was een ontvangstruimte van het bedrijf. Het zal binnen niet te lange tijd een andere plaats krijgen omdat de oude fabriekshallen worden gesloopt ten behoeve van de bouw van een nieuwe brug. Het front van hotel Metropole. Mogelijk zal deze gevel in nieuwe bebouwing worden gehandhaafd, de oude bedrijfsgebouwen aan de Melkheul zullen worden gesloopt. Watertoren Heel fraai is de uit 1886 daterende watertoren aan de Visserslaan, ontworpen door J.Schotel. Het is ook de eerste watertoren in ons land, waarin wooneenheden tot stand zijn gebracht. Het mooiste bedrijfsmonu- ment van Gorcum, dat is zeker. De bedrijfspanden, die we elders vinden in de binnenstad van Gorcum, zijn vaak ontworpen door de plaatse lijke bouwkundige J. de Bie. Vaak is er weinig van overgebleven en voor dat weinige bestaan in veel gevallen plannen tot afbraak. Enkele voorbeel den. Aan de Melkheul vinden we een kleine reeks bedrijfspanden naast elkaar: het oude, uit de vorige eeuw daterende Metropole-hotel met daar naast de gebouwen van de vroegere kopergieterij en blikslagerij H.K. van Wingerden, gecompleteerd door het van 1939 daterende kantoorgebouw. Deze panden staan op de lijst voor afbraak. Mogelijk zal de voorgevel van het historische hotel overeind blijven, maar zeker is dat niet. Een man in de straat, die spullen uit zijn auto pakt, zegt: 'Geen wonder, het is allemaal verrot.' De wasserij v.h. H.C.Timmers bevindt zich aan de Schuttersgracht in diep verval. De bij de wasserij behorende schoorsteen is van 1910, het is de enige schoorsteen die nog is overge bleven binnen Gorcums wallen. Ook hier is de slopershamer nabij. Stadsarchivaris Busch: 'Er is helaas veel verdwenen. Er is hier weinig interesse voor industrieel erfgoed.' De Open Monumentendag in septem ber a.s. is gewijd aan het industrieel erfgoed. Busch: 'Er zal wat aan gedaan worden. Een wandelroute zal er wel komen.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 20