Industrieel erfgoed schaars in Gorcum °rinct\ asthuisst,r' Trapgevels en oude pakhuizen zijn er in overvloed, maar met het industrieel erfgoed wil het niet zo in Gorinchem,. Er is een lange lijst te maken van industriële gebouwen, die verdwenen zijn of op het punt staan om te verdwijnen. 'Jammer,vindt ook stadsarchivaris A. J. Busch, een kenner van het industrieel erfgoed in deze stad. Hij schreef er een boek over onder de titel ''Gorinchem in bedrijf. Een speurtocht naar wat er rest van Gorcum, historische bedrijfspanden. WIBO BURGERS °lbi c# NSTRAJVT Koekenbakker J. J. de Kroes nam in 1849 een koekenbakkerij aan de Gasthuisstraat van L.Boonhoff over. Mogelijk ging hij ook verder met diens recept voor Echte Gorcumse Zoute Bollen, een verpakte lekkernij. Aan De Kroes en zijn produkt herinnert een oude muurreclame in de Drie Koningenstraat. Een echt industriële stad is Gorcum nooit geweest, dat moet voorop staan. Dat is vooral het gevolg van de omstandigheid dat Gorcum lange tijd vestingstad was en niet buiten zijn wallen mocht uitbreiden. In de tweede helft van de vorige eeuw kwamen echter enkele onderne mingen van formaat van de grond. In 1871 was dat de suikerfabriek Jager, Ravenswaaij en Cie, die later in andere handen overging en ten slotte terechtkwam bij de Centrale Suikermaatschappij (GSM). Eind jaren zestig ontstond hier de Chemie Combinatie Amsterdam, die melkzuur en derivaten produceert. Het bedrijf staat thans bekend onder de naam PURAC Biochem en domineert de Arkelsedijk - de weg langs de Linge van Arkel naar Gorinchem - in hoge mate. Machinefabriek De Vries Robbe Aan dezelfde Arkelsedijk een eindje verderop kwam zo'n tien jaar later de machinefabriek en constructieplaats De Vries Robbé en Co. in bedrijf. 'Gorcum is veel jaren in sterke mate afhankelijk geweest van dat ene bedrijf,' weet archivaris Busch. De onderneming was zeer succesvol en produceerde o.a. stoommachines, fabriekshallen, vliegtuighangars, perronoverkappingen en de koepelge vangenis van Haarlem. Vanaf 1910 werd ook de fabricage van stalen ramen ter hand genomen. Het bedrijf deed veel voor het perso neel. Zo waren er al vroeg een onder nemingsraad en een pensioenfonds. Verder was er een ontspanningsge bouw voor de werkers, 'De Kolfbaan' geheten. Ook kwamen fabriekswonin- gen tot stand. Na de Tweede Wereldoorlog kwam het familiebe drijf in de problemen. Het ging van hand tot hand en ging ten slotte ten onder in het faillissement van de Verenigde Bedrijven Nederhorst N.V. in 1976. Rotonde Wie nu aan de Arkelsedijk gaat kijken treft daar de restanten van het bedrijf aan. De fabriekshallen herbergen de 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 19