WJBttt ttt Wt De Dalempoort. Foto's gemeente Gorinchem. De fraai gerestaureerde Tolkazerne. daarvan zijn nog overblijfselen te vinden. Ook van de handel die via de rivieren naar Gorcum werd gebracht, waardoor de stad een bijzondere functie kreeg, mede voor de achterlig gende gebieden. In het huidige winkelbestand is deze regiofunctie waar te nemen en zeker ook op de maandagmorgenmarkt. Een stad wordt niet zomaar een stad. Een stad ontstaat uit een nederzetting, hij groeit en profiteert van de omstan digheden en moet verschillende func ties vervullen. Men moet er komen om handel te drijven, te kopen en vele andere vormen van cultuur en bovenal heeft men contact op al die terreinen waarop mensen elkaar plegen te ontmoeten. Dit alles is van oudsher in Gorcum ontstaan en nog aanwezig. In en rond de vestingstad Gorinchem vindt u in een wandelroute van ruim tien kilometer tien eeuwen historie terug. Deze route kan desgewenst in twee delen worden gelopen. Een wandeling door het centrum met allerlei bezienswaardigheden en een andere over de wallen. Op vijftien lokaties staan informatiepanelen met informatie over Gorinchem in vroeger jaren. Een wandeling door Gorinchem is een promenade door het verleden. Wie de stadswandeling maakt zal dit in volle omvang ervaren. Heren van Arkel De Toren uit 1517 is zeer bij zonder door de knik tussen het onderste en bovenste deel. Tijdens de bouw is de onderbouw scheef gezakt, waarna de bovenbouw er loodrecht op gezet is. Het Tolhuis, de Doelen, het Burgerkinderweeshuis, patriciërs- en pakhuizen, alle zijn het stille getuigen van een rijk verleden. Zij worden in ere gehouden en bepalen het gezicht van de stad die bijna duizend jaar geleden ontstónd rond een hoeve. De geschiedenis verhaalt van een 'smalle tflANSP De Hoofdwacht. Foto Leo van der Meule. strook gronds met een dorp en een kasteeltje, gelegen langs de Merwede', die in de dertiende eeuw in bezit kwam van de Heren van Arkel. Zij verleen den Gorinchem in 1382 stadsrechten. In die tijd vindt ook de huidige, nog vrijwel ongeschonden stadswal zijn oorsprong. De oude middeleeuwse muur bleek in de Tachtigjarige Oorlog onvoldoende bescherming te bieden tegen de kanonnen uit die periode. Daarom werd in de 16de en 17de eeuw de ommuring vervangen door de hoge wal met uitspringende bastions. De nieuwe aarden wal, aan de buitenzijde met bakstenen bekleed en omgeven door een vestinggracht, voldeed beter in een tijd waarin de stad de eerste veste in de Hollandse Waterlinie was. Weids rivierengezicht Lopend over de stadswallen komt u vanzelfbij 'Buiten de Waterpoort'. In dit lommerrijke park aan de oevers van de Merwede kunt u vanaf de vele bankjes genieten van het weidse rivie rengezicht. Aan de overkant ziet u Woudrichem en het middeleeuwse slot Loevestein. De rivieren vormden ook de economische slagaders van de stad en brachten de welvaart bij wijze van spreken letterlijk binnen. In de havens meerden de koren- en graan schepen af en beoefenden diverse ambachtslieden hun ambacht. En dan is er de sluis die nu toegang geeft tot de gerestaureerde Lingehaven. De haven heeft nu de functie van passan tenhaven gekregen. Wat verderop staat de korenmolen de Hoop uit 1764, de Dalempoort uit i 597. Al deze rijkdom, schoonheid en histo rie van Gorinchem zijn nog steeds te beleven. Red. Met dank aan mevrouw Den Bakker, voorlichter van de gemeente Gorinchem. 18

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 18