Gorinchem, stad van de Heren van Arkel Oude Gorcumse stadswal nog vrijwel ongeschonden Op de landelijke Heemschutdag maken we een korte wandeling door Gorinchem, van het stadhuis naar het veer. Op de wandeling door dit prachtige rivierenstadje zijn heel wat fraaie monumenten te zien. Hieronder een impressie van Gorinchem, dat reeds in 1382 zijn stadsrechten kreeg. Gorinchem was een belangrijke vestingstad aan het water en dat karak ter is heel goed bewaard gebleven. Een oude stad herkent u meestal aan zijn historische kern. In Gorinchem (Gorcum zo u wilt) ligt deze tussen groene vestingwallen en sterke muren, omringd door grachten. Het vroegere stratenplan is duidelijk te herkennen en dat geeft de binnen stad zijn eigen sfeer. U treft hier de historische monumenten aan en als variant op een bekend Nederlands gedicht kunt u als volgt te voet gaan 'wandelend door Gorcum zie ik heel oude panden, een statige oude toren, een stadspoort aan het water, steegjes en straten, het Tolhuis, de 'Doelen' en de Lingehaven, waar vroeger de handel bloeide'. De geschiedenis vertelt ons over het geslacht Van Arkel, de hofstoeten van Karei de Stoute door de straten en de ontsnapping van Hugo de Groot uit, toentertijd de staatsgevangenis 'Slot Loevestein'. U kunt het zelf controle ren 1572 de heilige Martelaren van Gorcum, 1672 belegering van de Fransen, 1787 intocht van de Pruisen, 1813/14 de aanval van de geallieerde troepen tegen de laatste resten van de Franse overheersing. Gorcum heeft in die eeuwige strijd zijn rol wel meegespeeld. En ook tegen het water was, en is er soms nog, de strijd om de stad droog te houden, 17 Karei de Stoute De Doelen. De Grote Kerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 17